Споделена история от Образование

Мразя да уча.
Проблемът е още от 7-;и клас, тогава за пръв път в живота си получих двойка. Не ми е интересно и нищ разбирам. Изпуснала съм много и не я разбирам. Не сядам да уча. Аз просто тотално съм се отказала. Надарена съм с музикални заложби, участвам на международни концерти имам много музикалн награди и искам и в бъдеще да се занимавам с музика, но в училище съм много слаба. По-големият ми проблем е, че майка ми настоява да изкарвам високи оценки и когато става въпрос за училището веднага започва да ми крещи. Знам, че вината си е моя, но пък очаквам вече да се е примирила с това, че оценките ми винаги ще са ниски. Поразпитах съучениците си (и те не нямат добър успех. ).. та те казват, че майките им отдавна са се примирили и нищо не им казват. Много ми е кофти.. преди малко пак се скарахме и аз си седя в стаята като някоя изгнаница. Какво да правя, за да ме разбере майка ми?

Коментари

1.   Не си мисли, че ако го заобичаш, ще прокопсаш в живота. Не става с учене, а с акъл. На мен ако знаеш колко много ми е "помогнала" биологията, физиката и еле безкрайните часове по литература, които осакатиха всичко творческо в мен за период от 10 год. До оня ден изпадах в ужас, само като зърна книга. Просто ужасът от това какво е искал да каже автора, отне толква много от душевността ми, че ми трябваха 10 год. невероятни усилия, за да се изцеля.

2.   Ако си решила да се занимаваш с музика сериозно и си талантлива, не виждам някакъв проблем. Обаче ако след някоя година решиш нещо друго, определено ще имаш такъв. Обясни на майка си, че си насочваш усилията към музиката и това е. Ама настина го правиш. Тя може е да е на друго мнение, но аз не мисля, че трябва да караш детето си да върви срещу природата си. Ти при всички положения си артистична, с по-изострена чувствителност и тя би трябвало да го отчита това. Няма как да бъдеш добра по математика, физика или химия вероятно. А и музикалните занимания, както и останалите изкуства си искат време. Едното върви за сметка на другото, но е необходимо да си определиш кое ти е важно.

майка на тийнейджърка

3.   Първата си двойка получих във 3 клас :D

ж, 16

4.   Не, майка ти не трябва да те разбира и да те остави да правиш каквото си искаш, а ти трябва да се стегнеш и да седнеш да учиш! Защото това, че имаш музикален талат е чудесно, но без образование си за никъде!

5.   Какво образование бе? Повечето неща ги учим насила, само за да минем годината, и след това да си вземем дипломата! 70% от нещата, които се учат НИКОГА няма да ти потрябват в живота. Примерно математиката след 7-ми клас е толкова безсмислена - блъскаш си главата с глупави задачи. Освен ако искаш да ставаш някакъв инженер или учител по математика, не виждам за какво друго може да ти потрябва. Химия - същата работа. Донякъде историята и географията са по-интересни и има неща, които трябва да знаеш от обща култура. Както и чуждите езици! Всички останали неща само ти затормозяват мозъка!

6.   еее, не може нищо да не ти е интересно и да не ти върви! определен предмет - да, но всички - няма начин. просто не учиш, не влагаш усилия и съответно резултатът е нулев.
хубаво е, че се занимаваш с музика, но дали това може да се превърне в професия? дали можеш да си изкарваш прехраната с музика? ако да - добре, обаче в противен случай с ниските оценки ще стигнеш до някоя много ниско квалифицирана и слабо платена работа. това ли искаш?

7.   Щом чак в седми клас си получила първата си двойка, значи майка ти те пренатяга твърде много. Оценките са важни, но не чак толкова, че да се вдигат скандали. По-добре просто гледай да поддържаш някакъв добър успех, и насочи повече усилия в областта, в която желаеш да се развиваш... И бъди упорита! Майка ти трябва да те разбере, защото ти е майка!

8.   Спокойно, аз първате си двойка получих по английски език в 5 клас. По мое време (сега съм на 25г. ) в училището, в което учих започнахме да го изучаваме чак тогава.. Пред учениците си се сдържах (че част от тях бяха свикнали с 2-ки), но по пътя за вкъщи се разплаках. Прибрах се плачеща, цялата трепереща от страх, че трябва да кажа на нашите.. че те за 4 ми се караха тогава, а какво остава за двойка.. И за моя изненада не беше толкова страшно. Просто ме записаха на уроци. След година едно, че изкарвах само 6, ами и съучениците ми преписваха от мен по време на контролни.
Още от тогава усещах, че образователната ни система е супер скапана. Че ЗА НАШЕТО ПОКОЛЕНИЕ ТРЯБВА ТОТАЛНО РАЗЛИЧЕН ПОДХОД НА ПРЕПОДАВАНЕ. В гимназията бях с успех средно 4-5, но по английски и математика (щото си ме кефи) бях супер.
Послушай номер2 - това е една наистина мъда жена!

9.   ДО 1
Лично на теб може да не ти е помогнала нищо биологията примерно за това всеки сам си избира какво да учи и къде.
Колкото до темата като толкова те мързи да учиш си избери предмети които са ти интересни и да учиш само тях. Друг е въпроса, че в повечето случей се гледа дипломата, но за медицина стоматология и фармация не се гледа обаче се гледат оценките по биология и химия 9 и 10 клас мисля. Друго нещо е, че там иска буквално зубрене на кандидат студентските изпити

10.   ДО 2
Съгласен съм с теб, но тя е само 7 клас огромна е вероятноста до 12-ти клас да си е променила мнението. В интерес на истината малките класове 5 6 7 и 8 чесно казана не виждам голям смисъл в оценките там, защото никой никога за нищо не му трябват...
Авторке до 9 клас се оринтирай на някъде накрая да не стане така да се жениш за 60 годишен богаташ или някой цигагнин с пари (в кръга на шегата го казвам )

11.   Всички са така. Най-важното нещо в живота е учението според мен... Ако сега седнеш и учиш в бъдеще ще разбереш, че майка ти е била права :)

Ж 19

12.   И моята първа двойка беше в 7-ми клас

15.   Да учиш е приятно нещо. Ако си учиш уроците, ще ти е много лесно, всички викат трудно е, трудно им е, защото не си четат уроците.
Зарадвай майка ти като започнеш да учиш, поне 5-ци изкарай, тя и баща ти изкарват пари за теб, не за друг, за да бъдеш умна да се справяш с всичко, и един ден да имаш хубава работа и да си независима.
Това е от мен дано ти помогна по някакъв начин.
Успех!

16.   Хах в същото положение съм само , че аз имам три двойки по история и една тройка по биология. Майка ми , ми казва: ,,Седни да учиш", ама чудно как при положение ,че на мен ми се губи връзката от 7-ми клас още...Сложна работа е това учене , ама накрая винаги се оправят нещата до 4.00 ( поне при мен де , аз повече от това не мога ) И родителите ми свикнаха с мисълта , че в науката няма да ме бъде...Обърни се към баща ти ако той е по-мекушав от нея.

18.   Това пък беше най-голямата изцепка на деня. Четеш си уроците и готово. Така става тая.. Всичко опира до внивамането в час и зависи от преподавателите, ако те не обесняват както трябва, нищо не става, и хайде 500 лева за частни уроци. Пък и не мисля, че на работа ще чертая Вектори или ще търся релефни части на държавите.

19.   От Авторката: Когато във 7-ми клас получих 2-ката, майка ми ме прати на частни уроци за седмица. И я поправих на 4-ка.. В класа ми има едно момиче дето от 5-ти клас ходи на частни уроци по всички предмети и разбира всичко (поне така изглежда). Тя ходи на частни уроци 3 пъти в седмицата. Моето семейство не може да си позволи този лукс, всъщност може, но тогава няма да имаме пари за нищо друго. Аз искам добри оценки, но като съм изпуснала толкова материал няма как да науча нещо. Повечето преподаватели ни дават консултации след часовете, но казват, че там само наблягат на пропуските и изпитват, а не преразказват уроци.

20.   От личен опит знам, че с училището някои хора не се разбират ; ). И аз мразя да уча макар, че вече имам само 6-ци.. много зависи от учителите. От 5 до 8 имах само 2-ки ( даже в 8-ми клас, замалко да повторя ).
Много е трудно да наваксаш изпуснат материал.. опитай с уроци

21.   От Авторката: В момента оценките са ми 4-ки и 5-ци по всички предмети
вчера си мислех, че ще ме изпитват по История и казах на майка ми, че може да изкарам по-ниска оценка.. обаче аз учих.
Днес ми си размина и не ме изпитаха и като се върна от работа почна да ми крещи пак...
Много е взискателна

22.   Напъни се да учиш, колкото се може по-добри оценки да изкарваш. Майка ти не иска да си отличничка, а да нямаш слаби оценки. Ако трябва запиши се на допълнителни уроци. С мързел нищо няма да постигнеш.
Или научи уроците и се помоли да те изпитат, колкото да нямаш 2. Можеш да не научиш всичко, никой не се е родил научен. А и си голям инат доколкото разбирам. И това ти пречи много!

23.   Като ученето те отегчава, не учи. Другите ще напреднат, а ти ще им дишаш праха, това ли искаш? Захващай се да учиш, докато все още не е късно.

24.   Когато си четете урока вземете бели листи или листи от неизписани стари тетрадки и си пишете най-главното -формулите по химия, по физика, датите по история, определенията по география и по биология. Преди часа си извадете листа и си припомнете основното. Веднъж написано се равнява на три пъти прочетено. Идете на консултация с конкретни въпроси по урока. Да ви обясни отново тази формула, която не разбирате. По математика, ако сте изпуснали много, може да помолите да Ви научат да решавате оне определен вид задачи. /квадратни уравнения, изследване на функции и т., н. / Упражнителната тетерадка по математика е задължителна Вземете си молив и решавайте примерите след като сте си прочели урока.
Ще видите, че и успехът Ви ще се повиши. Родителите Ви имат желание, но не знаят да Ви научат как да се учите сама и да напредвате.
Това, което се дава в час е малко, но то се натрупва с часовете и става много! Успех!

25.   За мен лично 4 и 5 не са толкова лоши оценки. Мислех, че е по-зле положението.
Тогава вече проблема е в майка ти, не в теб. Или е свикана да очаква повече от теб във всичко, и просто иска да си най. Говори и с баща ти, може той да се опита да й го налее в главата..

26.   Така, не съм прочела коментарите по-горе, само мернах, че се опитвате да я накарате да седне и да учи. Първо пък да ви кажа аз, ученето не е лесно-на някои им върви, на други - съвсем не! На мен също не ми върви много, но изкарвам 5-ци с лек зор :д.! За мен няма значение кой, как обяснява, стига да внимаваш. Просто някои предмети са ми лесни, а други не. И не съм седнала да чета, просто си знам, че нищо няма да се промени. Или си умен или не, и това, че някои хора смятат ученето за приятно, не значи че и другите са на това мнение. А за майка ти... де да знам, обясни й просто. Или не й казвай, когато ще те изпитват, може пък да получиш по-висока оценка без да искаш. И ДА, ТВА ЧЕ УЧЕНЕТО НЕ НИ ВЪРВИ НЕ ЗНАЧИ, ЧЕ ЩЕ МЕТЕМ УЛИЦИ! Не всичко се опира до образование! ;)

27.   26, вярно, че образованието не е всичко, но е наистина важно. интересно ми е с какво смяташ да се занимаваш като не ти върви ученето (явно имаш предвид всички предмети като цяло, а не конкретен)? подчертавам, че не се заяждам, наистина ми е интересно какво смяташ да правиш. а метенето на улици е метафора, можеш да станеш сервитьорка или продавачка и цял ден да дремеш за 400 лв.

28.   Учи и се постарай да покажеш че знаеш пове ето например аз уча доста и не ми е трудно постарай се ит и

29.   Замислете се колко е необходима математиката след 7-ми клас :)

34.   Вместо да се отчайвайш се стегни и почвай да учиш! Забрави за двойката и ако сега се стегнеш майка ти ще спре да ти крещи. Уважавам това, че имаш музикален талант, но. положи усилия и за училището, защото ще имаш изпити ( матури), които ще преценят в какво училище ще отидеш. И ако се изложиш, ще отидеш в лошо училище за изостанали. Ако се представиш отлично ще отидеш в елитно училище. Така, че не подценявай себе си и не се отказвай, за да може нататък да ти бъде по-лесно. Ти не си глупава. Аз вярвам в теб. Успех!

35.   Разбирам те, но например ако се откажеш от музиката (нищо не се знае) трябва да имаш резервен вариант, затова например може да си купиш уча се или да гледаш уроци от Кан академия за по-интересно учене