Споделена история от Образование

Какво да уча?
Добре...

Сега съм 8 клас. От другата година ще уча в града, но проблема ми е, че не знам с какво точно да се занимавам. Имам заложби в сферата на рисуването, така да се каже, също имам и голям интерес към компютрите. Към бъдещето си подхождам с лекомислие и непукизъм, което е грешка, но колкото и да го разбирам, съм такъв човек и не мога да променя тази част от характера си. Това до накъде ме обърква и не ми помага в избора... Останах 8 клас в старото си у-ще, защото не знаех какво и къде да уча. Вече тази опция я нямам, 8 клас е последният и трябва да взимам решението си, но не искам да е нещо, което ще се окаже грешка и ще съжалявам. Въпреки интереса ми към компютрите, се притеснявам, че след време ще ми стане безинтересно и твърде сложно. А, пък, в рисуването хляб няма. Освен компютри и рисуване, имам интерес към географията и математиката, които също ми вървят добре. Може да се каже и, че не знам какво точно искам и какво най-ще ми приляга...

Дори и да ми кажете какъв е бил вашият избор или най-малкият съвет, ще са ми много полезни!

(Съжалявам за това, че мислите ми са малко разбъркани и не обяснявам съвсем точно и ясно... )

Коментари

1.   Е щом имаш интерес към компютри и математика със сигурност хвани нещо свързано с програмиране и/или информационни технологии. Препоръчвам ти информатика(т. е. програмиране).

2.   Казваш, че осъзнаваш лекомислието си, но не можеш да го промениш. Знаеш ли, не го променяй, не го приемай за слабост. То си е част от теб и да го изкорениш означава да зачеркнеш част от себе си. Ти и без това не можеш да изкорениш себе си, тази част ще се съпротивлява още повече. Приеми си тази част с любов и разбиране. Това си си ти. Вместо да отричаш себе си, усети се като едно цяло с всичко добро и лошо. Всъщност лошото не съществува като понятие, то ти е необходимо, колкото и "доброто", не го изхвърляй (себе си), то ти помага да осъзнаеш някои неща и е толкова необходимо. Избягай от борбата със себе си. Тогава в душата ти ще се възцари тишина.

Защо ти казах тези неща? Защото в тишината се чува гласът на сърцето, то само ще ти подскаже кое да избереш, без да го питаш дори. Умът ти не знае, защото той не може да знае какво ще стане в бъдеще и кое ще се окаже по-добро от дистанцията на времето. Само сърцето може да ти каже, но за целта не го питай, не го насилвай, не знай нищо, не бъди нетърпелив. То ще ти каже в най-подходящия момент.

3.   Web design :) Хем рисуване, хем компютри, хем не кой знае колко отговорна и трудна професия. При това и платена.

4.   Това не е ли раздел "Любов и изневяра"?
8 клас е доста рано за "професионално" ориентиране, поне при повечето хора. Позанимавай се с колкото можеш повече от въпросните неща, които ти се удават, и после мисли.
_Az_

5.   Авторът:
Да, в този раздел е, само защото се заплеснах и уж като за накрая да избера правилния, забравих. Чак след като изпратих историята (!? ) се сетих за пропуска.

И рано, рано колко да е рано... Трябва да си имам нещо на ум, по-добре от сега, че после знам ли.

Иначе, на всички Ви благодаря за съветите.

6.   Ами здравей, аз съм момиче 8-ми клас и уча в Национална гимназия по приложни из-ва. И аз до последно не знаех къде искам да кандидатствам. Понеже изкарах високи оценки на матурите доста хора ми предлагаха езикова, но на мен езиците не ми вървят пък и не смятам че са най-важните. И аз също обичам математика, но винаги съм искала да стана сладкарка, което си е цяло изкуство и много ме влече и мисля че приложните из-ва ще ми развият добри умения, които ще са ми полезни и не бих могла да науча другаде. Пожелавам ти да вземеш най-доброто решение и успех.

7.   До 7ми клас бях отличничка по математика и исках да вляза в математическа гимназия. Не успях и влязох в езикова гимназия. Там едвам изкарвах 3 по математика, но литературата много ми вървеше и исках да кандидатствам за Българска филология. В последния момент нещо се отказах и записах добрата стара математика. Завърших бакалавър с 5. 25, сега се занимавам с програмиране и много ми харесва.

Искам да ти кажа, че е нормално в различни училища силните и слабите ти предмети да са различни, но според мен е най-важно да избереш това, което самата ти мислиш, че те влече и ти е интересно.

8.   Здравей,
Аз лично се занимавам с изкуство и приложен дизайн от 7-8 години (от началото на гимназията).

Хляб в рисуването има, ако си добър, ако си посредствен или не работиш много - си поредния провалил се. Но това е за всички сфери, така че, ако искаш да си добра в нещо, бъди готова да му се отдадеш изцяло.
Програмирането... да доста хора се занимават с това, и навярно са щастливи, но ти сама си прецени.

За всичко има и плюсове и минуси.
Има много търсене на графични дизайнери, има и за другите сфери - икономисти и т. н.. но има и много безработни, които никой не ги ще, защото симулират работен процес.

За гимназия бих те посъветвала да мислиш основно в насока: Кого би срещнала в това училище, сред какви хора ще учиш.
Защото, може да не съм най-добрата в това което правя, може да има и по-талантливи от мен, но заради упоритостта и ината ми - не мога да се отърва от предложения за работа, още от 2 година в университета.

Попътувах в Европа по европейски програми - избираха ме защото бях от най-добрите и други.

Успех и се радвай на живота.
Аз като теб бях притеснена доста, сега когато съм на 22 си мисля че щях да съм по-щастлива, ако го карах по-неглиже..
но пък нямаше да имам възмжностите които имах/имам..

Успех!