Споделена история от Образование

Психолог
Така скоро ще трябва да направя много важен избор за живота ми, а именно да постъпя в университет/колеж. По принцип съм много общителна и обичам да говоря и да "давам акъл" на хората за проблемите им. Направих си няколко проучвания, но не знам.. От всичко, това най-много ме влече честно казано и мисля, че най-много ми приляга на характера. Питах се дали някой, КОЙТО ИМА ОПИТ, би ми казал в какво точно се забърквам, и да ми обясни какви дялове се изучават, колко време и изобщо всякакви подробности, за които се сетите. Също така кои са добрите колежи/университети ПО СВЕТА. Искам само да кажа, че имам американско гражданство, което е огромен +
Благодаря!

Коментари

1.   http://spodeli.net/17/story-24126.html
http://spodeli.net/5/story-19163.html
http://spodeli.net/17/story-25929.html
http://spodeli.net/17/story-33071.html

Ето и част от 2 коментара:

По закон имаш право да посещаваш лекции и без да си ученичка на висшето учебно заведедение. Може да посетиш няколко лекции по психология и да видиш дали ти харесват хорта там, преподавателите, матеряла.

ако искаш да се занимаваш с това трябва да седнеш и да учиш, а не да се надяваш на нещо такова от сорта на ''обичам да давам акъл''. То в Бг всеки ОБОЖАВА да дава акъл, а нищо да не прави.

2.   Да си психолог е призвание, не е занаят.

Трябва да имаш дарбата да разбираш хората, да умееш да синхронизираш своите вибрации с техните, да виждаш света, живота и нещата в него от тяхната гледна точка.
Трябва да имаш и богат, личен, практически опит, за да даваш адекватни съвети на базата на него. Също и педагогически умения - изгубените хора са като малки деца, трябва да ги хванеш за ръчичка и да ги водиш стъпчица по стъпчица, докато проходят самостоятелно.

В миналото такива хора са се наричали Свещеници, Учители, Водачи и т.н.

Всичко това на практика е точно обратното на "...обичам да говоря и да "давам акъл" на хората...". Светът е пълен с "теоретици" без покритие, които са огромни специалисти по проблемите на другите, само не и по своите собствени. На приказки всички са МНОГО силни. Пази се от подобни залитания като дявол от тамян!

Ако имаш горните качества, това къде и какви дисциплини точно ще завършиш, са само незначителни подробности от пейзажа. Не дипломите и престижността на университета, който си завършила, ще помагат и ще лекуват хората. Също така - не сложните научни понятия, не отвлечените изрази и теории, а най-прости думи, разбираеми от всички, но казани на място и подкрепени със съответното чувство и намерение, човечността и разбирането водят до преобръщане на психиката и до разрешаване на реалните проблеми.

Запиши задължително курсове по хипноза и хипнотерапия, защото е в пъти по-ефективна от стандартната фройдовска психоанализа.

Иначе комерсиален психолог, на работа и заплатка в някоя фирма или държавно учреждение винаги можеш да станеш, стига да си с IQ не под средното.

За ученето - Ludwig Maximilian University of Munich е не лошо място. Ако смяташ да практикуваш в Европа - завършването на американски ВУЗ НЕ Е предимство - точно обратното.

Поздрави и успех!
Ray

3.   Не те съветвам да следваш тази специалност. Тук в България тази професия няма никакъв престиж, което ми е леко странно, понеже именно хората, които се занимават с психология са много интелигентни и здраво стъпили на земята. Странно как простаците пробиват тук на максимално голямо ниво, а умните хора остават в сянка. Единствения психолог в България, който е "известен" и със сигурност много хора ходят и се консултират с нея, това е Ани Владимирова. Едва ли всички завършили психология си вадят хляба с нея, освен ако не са учители или педагози. Обаче не мога да не отбележа, че в последно време все повече млади хора избират да учат именно психология, което ме навежда на мисълта, че може би има едно Възраждане и не всичко е изгубено.

4.   Психологът в смисъл на терапевт не трябва да дава акъл, а да умее да стои на заден план и да предостави проекционна площ на клиента, който със собствени усилия, леко насочван само от терапевта, да достигне до своите отговори и решения. Ако обичаш да даваш акъл, няма да ти е много лесна такава задача. можеш да се насочиш обаче към социална педагогика, те работят повече с тренинги, в които има ясни правила и са повече консултанти, отколкото терапевти.

Иначе има трудова психология, онкопсихология, диагностика, методология, на личността, педагогическа, комунална, социална, клинична, невропсихология и др. За университет - едва ли някой има в главата си рейтинг на целия свят, Чикагският е добър адрес например. Гледай какви са преподавателите, важно е да практикуват това, което преподават, а не да се оседяли от 20-30 години в унито и да повтарят едно и също само.

Имай предвид, че само с унидиплома обикновено не можеш да практикуваш като терапевт, трябва ти следдипломна квалификация, която може да е много тегава и скъпа.

5.   Не учи психология!!! НЕдей! Това е загуба на време особено в България! Ако искаш да даваш акъл стани депутат или чиновник нещо. Психолозите не са хората които ти дават акъл, а тези които ти помагат САМ да откриеш правилното решение на даден проблем!!!

6.   Вземи си психолог са себе си!!

~~Баба меца~~

7.   Под имам американско гражданство мислех, че се подразбира, че живея в Щатите. Каквото и да става, ако не ударя някой джакпот не мисля да се връщам в България ;д.
Има ли такива, които са я учили и много ли е трудна.. По принцип аз не си падам много по ученето, ама се чуся, ако пък е интересно. До номер 2 имам качествата и мисля, че ще съм подходяща, дори и много хора са ми го казвали (:

8.   Трудна е, да. От моя поток половината прекъснаха до края на втората година. Имаш много статистика, имаш био и физиология, в общи линии терапията не е застъпена особено, по-теоретично е. Защо не поровиш в учебните планове, да видиш какво се учи точно.