Споделена история от Образование

Помощ!Отказва да учи!
Синът ми е 8-ми клас и имам огромни проблеми с това да го накарам да седне и да поучи поне малко. Повечето деца в класа са пълни отличници, а той отказва дори домашните да си напише(подчертавам - отказва! Тръшка се, че не иска да учи и това е! ) В началото на родителските срещи ми се оплакваха, че не слуша, говори, става и се разхожда в час и пр. Това, слава богу отмина, сега си седи кротко на чина, но въобще "не е там" - не пише, играе си на телефона, слуша си музика. - За БЕЛ- забрави! Някой и друг урок препрочита отвреме-навреме и то с много викове и заплахи от моя страна (не си мислете, че не съм пробвала с добро или да опитам да му го направя забавно! ). Иначе с математиката се спрaвя, и аз се успокоявам, че няма човек не завършил образованието си. Но въпросът е по-скоро, че ще му лепнат етикет "двойкаджия", учителите ще си вървят напред с отличниците, а тези, които не се справят толкова добре наистина в един момент ще се превърнат в бъдещите двойкаджии и аутсайдери.
Брат му е в 9-ти клас и е направо детето-чудо! Учи, смята, чете (сам и то доброволно! ), има само 6-ци, чантата му е подредена като за изложба, бюрото също, по тетрадките всичко е написано. Абе, чак почвам да се притеснявам, че прекалено на сериозно взима училището (аз не бях такъв човек навремето ) Та, явно има елемент на комплексираност от баткото. Обаче в масовия случай батковците "дърпат" по-малките напред, а не обратното.
Та моля, който има подобен опит - дайте съвет!

Коментари

1.   Според мен детето изживява криза. Може би изпитва не удоволетвореност от начина, по който общува с родителите си, брат си. Протестира срещу нещо. Изпитва разочарование от нечия постъпка /и/. Не е в ученето коренът, мисля.

2.   Да не би постоянно да му даваш батко му за пример? Или да ги сравняваш двамата постоянно?

3.   Явно той се бунтува, но защо - знаеш ли? Първото, което ми хрумва е да разбереш какво става в душата му. Знам, че е много лесно да се каже и трудно да се направи - но просто иска време. Не го напрягай, не му повтаряй все едно и също, но му покажи, че за теб нещата, които се правят в училище и подготовката вкъщи е важна, обясни му го. Може да сте пропуснали разговора защо децата ходят на училище, а може ти да си си говорила, но той да го е пуснал покрай ушите си.

4.   Съвет не мога да дам, но ще ми е интересно да прочета съветите на другите :D :D :D

5.   Имам го същия проблем. Дъщеря ми е в осми иска да има само математика, но не иска да учи по другите предмети, знаете ли това, е голям проблем не знаем как да постъпим в тази ситуация? !

6.   Ако до 8 клас един младеж не е разбрал че ученето е в негова полза, тогава няма смисъл нито от заплахи нито от това да се мъчиш да му правиш ученето забавно.
Сама знаеш отговора, които остане с ниско образование работи тежък физически труд.
Така че прави предложение или учи и показва добър успех, или ако донесе ниска оценка да изчисти прозорците и пода на жилището ви, на колене с гъбичка фугите на плочките, може да му измислиш и друг физически труд.

7.   номер 6 осъзнават чак като завършат гимназия

8.   А само с българския ли има проблем? Възможно е, ако много го затруднява, това да избива в гневни изблици и нежелание за учене.

9.   Много благодаря за съветите!
Ами основно по БЕЛ ни е проблема, с математиката сме по-добре, благодарение на една компютърна игра (звучи смешно, но факт). Но по принцип има проблем с нещата, които изискват дисциплина и усилие и не са забавни - ходене на английски, плуване и пр. Днес, например, в час по история съученичката пред него го подразнилa - и той и потопил малко от косата и във колата си, виждате ли! И госпожата му писала забележка, защото еди кой си го накарал (! ) да играе морски шах в час! А нашия - съвсем невинен!
За разговаряне - говорим уж, ама по-скоро аз говоря, а той се ядосва и мрънка, че не иска да учи и това е то!
Има ли и други като нас неученолюбиви?

Авторката*

10.   Човек, който не учи няма просперитет. Той трябва да иска сам да учи. Вие не можете да го накарате ако той самия не иска.

11.   Обясни му как като стане на 18 ще го изхвърлиш и ако няма образование ще живее на улицата и ще се изхранва или от кофите, или с някоя много тежка физически работа, срещу ниско заплащане. Спри да му даваш му даваш пари, давай му по 1 - 1, 50 лв. колкото да не седи гладен цял ден. Не му купувай нищо, не му плащай интернета. Вземи му телефона, днешната младеж само това я интересува...

13.   "Има ли и други като нас неученолюбиви? "

Има, има. Моята дъщеря е вече 10-ти клас, но доста прилича на твоя син. Когато беше 8-ми клас беше същото.
Че децата имат проблем, имат. Но те доста време учат един и същи материал поне три години- от 5-ти до 7-ми клас и после в основното училище. Материала е познат, не е интересно. Те мислят, че четенето ще стане само.
Сега дъщеря ми е 10-ти клас и най-интересното е, че любимите и предмeти са Биологията и Историята. Сама сяда и чете и пиши, било интересно.
Дано да имаш здрави нерви.

14.   Първото, което ми идва на ума е да говориш с класната за известно време да не го закача, пък той ако иска да учи. Може би след една-две седмици ще му дойде друг акъл.

15.   Аз съм психолог и преди да правиш каквото и да е се увери, че няма затруднения като дислексия, проблеми с концентрацията и т. н....

Ако е така, тогава разбери какво го тревожи, има ли сравнения с други деца или с батко му, какво го вълнува, подготвен ли е за училище - при момчетата има доста случаи, в които не са зрели за училище и чак в 11-12 клас.... Може би има нужда от повече време.

Но задължително се увери за споменатите проблеми....

16.   Мислила ли си да го запишеш на частни уроци? Моят син е в гимназия с профил, , аглийски език" и му харесва да ходи на частни уроци, сърди се винаги когато свършват по-рано. Там успяват да мотивират децата да учат.
И моят син в началото беше ужас по БЕЛ - знаеше си определения, времената и т. н., но не можеше да ги прилага и използва. Големи ядове и препотяване падаха в 7-ми клас, ако го помоля да учи вкъщи, защото имаха изпити в края на годината.
Сега носи шестици по БЕЛ, вярно - пропуска някои неща, но и това е нещо. Важното е да има желание и да сигурен. че ще успее.
Освен това имаме уговорка, събота и неделя преписвам задачи от учебника му по математика на дъска (имаме дъска вкъщи), той преписва и решава. После преговаряме по останалите предмети. За награда го оставям докъсно с приятели, а скоро ще му купя и телефон с тъчскрийн.

17.   Накажи го - да не ходи на дискотека примерно или с приятели вечерно време. Може и а му намалиш джобните. Освен това поговори с него колко труден и безперспективен ще е животът му, ако няма добро образование. Постарай се да не го критикуваш, почертай добрите му качества.

18.   Това е нещо съвсем нормално, ако беше обратното ако неможеш да го спреш да чете тогава нещо нямаше да е наред с него. Нямаш повод за притиснение ако продължаваш да му се налагаш нищо няма да направиш, бих ти казал да не го закачаш, дай му свобода.

19.   Дразня се от такива родители (от които често такива са майките) които тъй усърдно пришпорват децата си да учат и след което задължително да продължат да следват в университет, за които тъй като те самите не са имали образование е много важно децата им да имат такова, и
това едвали не ще ги спаси от робския труд и ще им осигури стабилна работа и място в живота.
Не искам да обидя никой но за мен това са хора с едно изостанало мислене което няма нищо общо с днешната реалност в съвременна България. Лично познавам 2-ма вишисти от моя град, М. В (завършил с отличие Социология и Лингвистика) наското си чупи крака при падане от скеле на строежа близо до центъра, В. Ц ( Икономика и Международни отношения) напоследък доста омършавял явно мизеруването му идва в повече, всяка събота копа градината на дядо ми който му дава по 10 лв и една ракийка да пийнат. Хубаво е да завършиш нещо но това по никакъв начин не те оправя в живота. Така че мили родители моля не бъдете тъй наивни и спрете да гледате на образуванието като нещо свято и висше което те прави нещо повече от другите.

20.   И да учи и да не учи в тази страна файда няма! Ако иска да учи, за да има обща култура супер, ако ще учи, заради дипломата си, за да има хубав живот няма смисъл. Хора с 3 висши просят по улиците, така че поговори с него.

21.   15, ходихме на психолог миналата година - за няколко месеца. Нищо му няма на диването - само мързел и инат! А сравнения с брат му абсолютно избягвам да правя, знам колко зле би се отразило!
16, кой клас е сина ти? И колко време му трябваше, за да започне да се държи нормално? Ние също ходим на частни уроци по английски, обаче нашият се занимава основно с скайп, фейсбук рисуване на някакви негови музикални идоли, според мен има някакви художнически заложби

Авторката*

22.   Синът ми е осми клас.
И съвсем не е идеален в училище. Има седмици в които дисциплината му е безупречна, а после за 2 дена носи 2 забележки! :@
Понякога учителите са много доволни от него, понякога ми казват, че е разсеян - другите пишат, а той гледа през прозореца...
Но като цяло лошите му дни се броят на пръсти.
Ходи в частна уроци по БЕЛ и Матемтика и там почти винаги го хвалят. Учат до 17ч, а той се прибира в 18ч. В този един час в повечето случаи учи и решава задачи.
Пише писма на едно момичеце от чужбина и от там също има напредък с чуждите езици. Ето, утре ще пише.
По Литература се справя добре ( е, понякога изяжда някоя дума), но напредъка е осезаем.
Освен това сам си намери хоби - ходи по собственно желание на уроци по електрическа китара и подготвят рок концерт със съученици на Коледа.
Ако на твоят син му се рисува, защо не го запишеш на школа по рисуване?
Моят син вече не се впечатлява от известни личности. На компютъра сяда в 21ч, когато е вече готов.

23.   Той няма никакъв шанс да стане твоят номер 1 с този перфектен брат, затова се е занемарил според мен. Даже ако не го сравняваш и даваш за пример, може би вижда гордост в погледа ти към брата и разочарованието ти от самия него.

Стига говори с него за училище, щом досега не е дало резултати - и за в бъдеще ще е така.

Какво можеш да направиш? Можеш да му отделиш малко внимание само на него, без това да е свързано с учене. Отидете на изложба на графити. Или на друга изложба, щом това го интересува. Опитай се да се интересуваш от тези музикални идоли (попрочети в нета за тях, за да си в час и да го изненадаш с осведомеността си), от техниката му на рисуване, да се гордееш с неговите заложби. Ами ако наистина талантът му е да е певец или художник? Тогава и този БЕЛ няма нужда да му е приоритет. Или пък намерете игра и за БЕЛ. Или пък го предизвикайте да нарисува или скицира компютърна игра за БЕЛ. Изобщо, потърсете талантите и уменията му вместо да се концентрирате на недостатъците и го подкрепяйте в това, в което е добър, използвайте естествените му заложби като ресурси. Споменавайте случайно, че хората са различни и са добри в различни области. Някои са добри в езици, други в математика, трети са добри приятели, изпълнителни работници и т. н. Нека и той да търси в себе си ресурсите. Защото за момента той може да (не) се доказва само като учащ, а това далеч не е всичко, на което един човек е способен.

24.   От номер 15:
Това е чудесно. Значи му трябва малко помощ и време.

Системата ни е така устроена, че бърза прекалено много с обучението. От 5-ти до 7-ми си е направо това, което правихме ние в гимназията. Все едно започват училище от 6 годишни... А много деца не са готови. Това, че изглеждат големи, че са много информирани съвсем не означава психическа зрялост за училище... При някои деца това се случва дори към 16 години....

Да не говорим за ригидните методи на обучение, насърчаването да се наизустява, липсата на диалог в училище, учителят пее, учениците повтарят, занималните - в които изобщо не знаят какво да правят с енергията на децата и още други подобни неопитности и неумения.... , които спомагат да се етикират лесно децата на трудни, несправящи се и какво ли още не...

25.   И на дъщеря ми и беше мноооооого трудно в осми клас, сега е десети. Вече е добре, осъзнала е какво е училището, но осми клас беше истински кошмар - не иска да учи, бягаше от часовете, не иска да си пише домашните, не иска да слуша в час, ужас беше. Само се тръшкаше по цели вечер вкъщи, че не и се учи, а училището го възприемаше само като място за общуване със съучениците си.
Чак в девети клас постепенно почна да осъзнава нещата и към края вече се нормализираха нещата.
Нужни са ужасно много търпение, непрекъснато търсене на специалния подход към момчето, начини да го заинтересуваш.
Пожелавам ти мноооого търпение и сили тази година! Успех!

26.   аз съм 9 клас и моята техника е уча по малко и преписвам където мога а ако не ми се ходеше на даскало взимах бележки в 8 клас

27.   Здравейте и аз имам такъв проблем моето дете е за 6- ти клас.
Също не иска да чете до някъде го свързвам и със заболяването му -има Д Ц П, но е в по лека форма. Прилагам метода, ако има 2 той ми дава 1 лев, ако изкара повече аз го черпя. Сега през лятото ми е много трудно да го накарам да прочете нещо. Записала съм го и на англ. език -ходи ама нищо не помни и все е пред компютъра, дори и не излиза да играе. Не му давам да стои много на компютъра, ама през деня като съм на работа кой да слуша. Помощ...