Споделена история от Образование

Подценяват ме, защото искам да уча Английска филология
Здравейте, на 18 години съм, последна година в гимназията.. Искам да следвам, но доста време не знаех какво точно.. Харесвам много езиците, учила съм и съм ходела по курсове и уроци по Английски и имам Първия сертификат не Кеймбридж. Освен това знам и още един език.. Винаги съм си мислела, че ще уча езици, но сега откакто съм последна година, се колебая страшно много.. Обмислям най-различни варианти, но в главата ми (и сърцето) все се витаят мисли за Английската филология. Обмислям да запиша нея + някаква паралелна специалност или магистратура после.. Когато кажа на познати, приятели и най-вече, когато чета по форуми срещам негативни мнения и усещам, че ме подценяват.. Мненията са от рода учи нещо по-така, икономика, стопанство и пр, да получаваш после хубави пари, но никога не съм имала желание за тях, да правя сметки.. Лекар не бих могла, а за зъболекар закъснях с подготовката.. Мислех за рехабилитатор, но не знам, филолог не е ли по-добре? Аз много харесвам езиците, но поради факта, че не съм информирана за реализацията, не мога да направя своя избор - знам само, че се става учител и преводач. А аз винаги съм мислела, че учейки независимо каква филология, хората имат широка реализация, по-престижна, с добър доход.. Моля ви, коментирайте положението ми и малко или много ми помогнете да се успокоя..

Коментари

1.   Намери баланса.

2.   Преди много години беше модерно да се учат инженерни специалности (по Тошово време). След 10 - ти ноември станаха модерни юристите и икономистите, а инженерите останаха без работа. Естествено, като няма работеща икономика. В момента толкова много икономисти са се нароили, че новите завършили стоят без работа или не работят по специалността.
Това са моди, на тях им отминава времето, а е прекрасно, ако можеш да си изкарваш прехраната с нещо, което харесваш. На това няма да му мине модата.
Мисли с твоята глава, не с чуждите. И успех!

3.   Аз уча Славянска филология, което се счита за далеч по-трагично от Английската. Остави какво ти приказват останалите, занимавай се с това, което ти е интересно и приятно. Не е задължително да ставаш учител или преводач, можеш да се развиваш в различни насоки - телевизия, списания, вестници и какво ли не. Всичко зависи от твоите способности, дипломите вече не играят кой знае какво роля за това.

4.   Мислиш, че другите специалности имат по добра реализация, повече от две-три възможности за работа? Когато завършиш друга специалност имаш възможност да работиш само зъболекар, или само хирург!!? !?
Подценявали те, ами разбира се, това е начина да доказват на самите себе си, че техния избор е по добър. Те също не са сигурни в избора си. В това несигурно време никой не знае след 5 години, кое ще е по добре, но това съвсем не означава да седим с ръцете в джобовете. Ти самата защо търсиш тяхното одобрение, не си ли сигурна, в това което искаш? Като обичаш англииския и като не смяташ че е лошо да се работи учител или преводач, какво му мислиш? След три годинки ще видиш че и други идеи ще ти дойдат по важно е сега да се стегнеш и да се подготвяш за изпити.

5.   Работа за учители и за преводачи има и даже ако преподаваш на частно ще си доста по-добре платена от средностатистическия икономист. Естествено добрите икономисти ще бъдат в пъти по-добре платени от теб, но това са малък процент от всички завършващи.
Важното е да си борбена и това, което правиш наистина да го разбираш. Една фирма няма нужда от зубрачи и отличници без капка мисъл, а от човек, който има желание да се развива и е наистина добър в това, което върши.
Ана

6.   Каквото и да работиш, ако е със желание винаги е по правино отколкото да работиш нещо което неискаш!

7.   Ще те посъветвам да запишеш тази специалност - Английска филология, пред много други. Не избирай хибридни специалности като Английски и Испански или Български език и Немски език и т. н. Не е на добре. Специалността е много добра, единственото неприятно нещо е че Английския език е не добре платен. После ще те вземат в някой офис и ще те карат да си секретар и да им превеждаш по цял ден за без пари. Ако знаеш по - рядък език се плаща по - добре, защото не могат да те манипулират. Докато с Английският не е така - огледай се - не се търсят преводачи с Английски език. А да си учител не е добре, ама изобщо.

8.   Още нещо... Тази специалност се признава в чужбина, докато другите не.

9.   Здравейте, благодаря на всички за коментарите и най-вече за това, че ми давате куража да следвам това, което ми е на сърце..
До номер 7, защо мислиш, че тези "хибридни" специалности не са на добре? Не, че ще запиша някой от тях, а просто питам, защото ми стана интересно.. И защо смяташ, че учител "изобщо" не е добре? Учителската професия винаги ми се е сторила благородна.. Е да, много зле платена, но ако е вършена с желание, то според мен не е чак толкова за подценяване.. Поне няма как да дойде ден, когато учители да не се търсят..

10.   Учи каквото ти е на сърце. Хората не обичат да има по-добри от тях. Единствено искрени в мнението си могат да бъдат родителите, но дори и те понякога подценяват децата си.
Сега ако кажа на някой, че искам да уча в чужбина ще ми се изсмеят, ще ми кажат, че нямам потенциала и т. н.
А след години ако завърша ще завиждат... просто така е устроен Светът, за добро или лошо.