Споделена история от Образование

Балообразуване, коефициенти
Искам да кандидатствам във СУ специалност: Политология, Културология или Публична администрация. В сайта на университета много добре е описано балообразуването, но това което не разбирам е коефициентите. Например за едната специалност пише : По избор:
І. Изпит с коефициент 3
ИЛИ
ІІ. Матура с коефициент 2, 5

Как се определят тези коефициенти?
Много ще съм благодарна яко някой ми каже :)

Коментари

1.   Въпросът е, че се смята, че изпитът в СУ е по-сложен от матурата по дадения предмет. Тоест е нечестно, ако някой се е явил на изпит да кажем по математика в СУ и има 4, 50 да има равен шанс с човек изкарал на матурата по математика 4, 50, защото единят изпит е сравнително по-лесен.
Затова се казва:
- Ако искаш при кандидатстването да ти се вземе оценката от изпита в СУ, тя се умножава по коефициент 3. Тоест имаш 3
по 4, 50 или 13, 50 сумарно като при тях добавяш оценките от диплата ти и получаваш бала.
- Ако решиш да не се явяваш на изпит в СУ или там оценката ти е много ниска, можеш да кажеш, че искаш балообразуваща оценка да ти е тази от матурата. Тогава имаш 4, 50 от матурата по 2, 50 или сумарно 11, 25 - към тях пак прибавяш оценките от дипломата и получаваш бала.

Или казано другояче при 4, 50 от изпит в СУ имаш 13, 50, а при 4, 50 от матура имаш 11, 25. Тоест при една и съща цифрова оценка в единя случай имаш с 2, 25 единици респективно повече или по-малко, които компенсират сложността на изпита и базата, на която си получил съответната оценка.

Надявам се да съм го описала достатъчно разбираемо.
Ана

2.   Не се образуват, фиксирани са! Това означава, че ако избереш изпит, оценката ще се умножи по 3,а акоизбереш да кандидатстваш,с оценката от матурата, тя ще се умножи по 2.5.

3.   от авторката : Много ви благодаря, много ми помогнахте!!!

4.   а оценките от средното образование, които се включват в балообразуването умножават ли се по нещо? например имала съм 4 години БЕЛ и имам 5566, как се смятат тези?

5.   Трябва да провериш за съответната специалност формулата. Ако пише, че има коефициент 2 се умнажава по две, ако не пише, че има коефициент се възприема за единица или просто взимаш оценката, която имаш.
Средноаритметичната оценка през годините ти по БЕЛ е (5 5 6 6)/4 или 5, 50. Тази оценка трябва да умножиш със съответния коефициент или просто да добавиш.
По другите предмети е малко по-различно, ако си учила в езикова гимназия - в езиковите гимназии разказвателните предмети за 8ми клас се учат в 9ти. Тоест оценките от разказвателните предмети в 9ти клас се включват към дипломата ти за основно образование и не се включват при пресмятането на средноаритметичната оценка от средното образование. В същото време математика и български се изучават в 8ми клас, затова оценките от 9ти клас нататък се взимат при сформиране на оценката за дипломата.
Ана

6.   На коя специалност се спря накрая? Доволна ли си от избора си?