Споделена история от Образование

Как да му създам навици за отговорност?
Здравейте! Имам доста сериозен проблем със сина ми, който е на 9г. Накратко, проблема ни е свързан с ученето. Още от 1-ви клас го имаме този проблем - накратко, , чакаше винаги мен, за да започне да учи и като цяло е бавен. Надявах се с възрастта да го израсте, но за съжаление нищо е става. Прилагах наказания, заплахи, разговори със спокоен тон, поощрения, но нищо не помогна. Във втори клас при срещата ми с учителката му казваше, че детето може, но няма желание да учи. Дори в час по англиски имаше период, в който въобще си беше въобразил, че щом не преподава класната, може да не пише, но след като разговаряхме с него това се оправи.

Не е силен ученик-напротив. Но от мързел. Никога не си записва в тетрадките и винаги трябва да звъним на съученик или училелката, но гледам реално на нещата. След това при моментите на учене с него, /а и майка ми, която е учителка ( с нея учат по Човекът и природата и Човекът и обществото), казва, че не е глупав, но разсеян и бавен/. Видях, че не е глупав и може, но както казвам аз го мързи да положи усилие. Тази година нещата са същите, че и по-лоши дори, не полага никакво усилие да научи уроците си, а аз не мога вместо него да го науча, реди двойка след двойка. Учителката казва, че в час не си прави труда въобще да записва всичко, което тя говори. Говоря, говоря с него, но резултат няма.

Казва ми "Мамо, искам да съм умен, но е ужасно трудно"
Да, знам, че е трудно, но трябват усилия, каквито той изобщо не полага. Друго, което не знам дали в началните класове се оставят на поправителни изпити, бях чела, че има някаква реформа, но наистина ще бъде жалко, ако остане в 3-ти клас от мързел! ;( ;(

Коментари

1.   Ето от къде е произлязъл лафът : Много си бавен!

2.   Айде де и майката на сина, къде - къде да търси помощ ще дойде да пише в сайта. Не го вярвам. Големите хора са заети хора, нямат време, нито им пука за чуждото мнение.

3.   Умен е разтегливо понятие, ако за Вас умен е да забиваш нос по цял ден в учебниците и оттам да черпиш знания за всичко...
Със бой няма да стане, на инат ще прави обратното, мене като са ме карали така въобще не съм и бутал учебник.
Хватката е да му харесва. Принципно това където го учат в малките класове, после се повтаря в гимназията, така че и сега да е слаб не е проблем.
А това да не си записва човек в тетрадаката, не е от мързел по-скоро от отегчение, при положение, че го пише в учебниците същото, ама нали и даскалите трябва да дадът и от тях си :D
Като цяло не се и опитвайте да разберете сина си, прекалено сте възрастна, сам трябва да си намери пътя не го правете ЗУБЪР! Между другото обкръжението също е фактор, ако е заобиколен от ученолюбиви деца нещата ще потръгнат от самосебе си.

4.   Според мен това е форма на дислексия, нарича се дисграфия. Заведете детето на изследване при проф. д-р Ваня Матанова в София. Ще ви помогне да видите какво лесно нещо е ученето, когато е представено по различен начин.