Споделена история от Образование

Кандидатсване с история
Здравейте. Искам да ви попитам къде мога да кандидатствам с история.

Първо ме влечеше за вселената, след това английски, география и сега от 1-2 години много се запалих по историята. В интернет и по енциклопедиите съм чел всякакви неща - древна история, античност, откритията на Христофор Колумб, Древна Гърция, Рим, Египет, палеолита и всякакви други... абе много ми е интересно. Мога да чета така по часове. Специално от българската история се вълнувам доста отдавна, защото съм много горд с нея.

Проблема ми обаче е, че не знам къде да кандидатствам. Ще държа втора матура по предмета, но все още не съм се ориентирал за университет. С майка ми проверяваме за различните специалности, но се надявам и вие да ми помогнете. Надявам се след време да работя някаква хубава и приятна работа и да взимам добра заплата.

Само да кажа, че исках да кандидатствам във школата в Симеоново, но там отдавна се знае, че тази година няма прием...

Коментари

1.   С история можеш да кандидастваш в СУ, мисля, че над 15 специалности приемат само с история, а ако прибавиш към това и литература стават към 20, включително и право. Така, че първо реши какво искаш да правиш в бъдеще, защото това "Искам хубава и приятна работа с добра заплата" двучи леко несериозно и тогава действай. Аз съм завършила магистратура по история в СУ и мога да ти кажа, че това бяха няколко страхотни години, ама после е доста трудно с намирането на работа, пък и заплатите са едни... та сега работя нещо съвсем различно, а историята я използвам за да давам частни уроци. Подготвям деца за Класическата, кандидати за университета, които са завършили преди да въведат матурите, помагам на закъсали ученици... ей такива работи. И ми е приятно. Така, че помисли си точно какво искаш да правиш в бъдеще и действай! Успех!

2.   Много ми се искаше да уча право, но Българският език ми става все по труден и по труден, правила са ми прекалено, да не говорим за стотиците произведения по Литература, които сме учили и не мога да запомня, няма как... А и са ми казвали, че вече нямаш толкова голям избор с правото, адвокати много, клиенти малко... Това ми го казва всеки втори...
От АВТОРА.

3.   Само аз ли не разбрах каква е връзката между странните интереси на автора? Каква е връзката между Вселената и историята на България? Да не говорим, че се интересувал от чужди езици и от география... брех ти да видиш... да не станеш много учен? Нали се сещаш че това са само временни интереси, а в университета едва ли ще те учат на това колко звездички има по небето и кога ще дойде краят на светът? От тези специалности на твое място бих избрала географията. Нали се интересуваш от история, вероятно ще искаш да скиташ по света. Ами стани екскурзовод/ там ти трябват история, география и чужд език/, или учи история и стани учител.

4.   Великотърновският университет..? Там има история, майка ми е завършила там именно с това, е вариант... Макар че ако бях на твое място бих се ориентирала и към чужбина (ако имаш възможност де), но това ли е лично твое решение.

5.   До номер 3: Еми не си ме разбрала. Изброих към кои предмети съм имал интереси с течение на годините... В момента си ме влече историята и уча за втора матура. Знам, че това са временни интереси ама кво да направа... не мога да седна сега и да уча география, защото не ме влече, за разлика от преди 3 години примерно...

6.   Здравейте и аз се интерсувам от история. По точно искам да следвам право в Бургарския свободен университет. Търся си частен учител само, че живея в град Казанлък. Въпросът ми е следния до кой клас ще се учи история и от кой клас влизат оценките от дипломата???
Благодаря предварително!!!

7.   Ако си профилирана паралелка, каквато е хуманитарната , то историята ти е интезивна форма от 9 до 12 клас вкл.
Ако си навит за право, то е най-добре в СУ или ПУ ( Преподавателите са едни и същи ).