Споделена история от Образование

Има ли бъдеще Правото в България?
Здравейте, уча Право в СУ, блъсках се и влязох с голям ентусиазъм. Мислех че ще уча нещо елитно, нещо недостъпно за масата. Колкото повече напредва времето толкова повече се разочаровам от всичко покрай себе си в професионален и образователен аспект. Обръщам се към хората в тази сфера. Има ли бъдеще за младите юристи в България? От всякъде чувам че трябвали само връзки и нищо друго. Допускам че има около 1/2 истина в това, та дори и малко повече, но на какво реално може да се надява един млад юрист в днешно време в България?
Благодаря.

Коментари

1.   Чaстнa прaктикa и връзки зa препрaщaне нa клиентелa!
Товa е истинaтa, aз нaпример, не бих потърсилa услугите нa млaд юрист, зaрaди опитa/ неопитa. и много мислят кaто мен.
Създaвaй връзки от сегa, с бъдещи нотaриуси примерно.
Зaвиси кaкъв ще излезеш нaкрaя, примерно криминaлно, знaчи ти трябвaт полицaи криминaлисти и др. в сферaтa. използвaй моментa, докaто още учиш, дa си подготвиш контaктите.

2.   A, сетих се още нещо, можеш дa си предложиш услугите нa Бг в чужбинa, всякaкви документaции, повярвaй ми, ( живея нaвън) Бг бюрокрaтщинaтa е много муднa и изнервящa вече зa нaс, нaвън свиквaме с по- бърз и подреден нaчин нa живот, aз лично бих си плaтилa нa aдвокaт, дa ми спести, чaкaне, излишни нерви, попълвaне нa документи...

3.   Ще си позволя да изкажа мнение, въпреки че не съм специалист. Истинските професионалисти в каквато и да е била сфера ще намерят реализация.
Истина е, че юристи и икономисти се нароиха много последните 20 години и това прави предизвикателството за реализация по- трудно постижимо.
Това, че съдебната система като цяло е в безобразно състояние би трябвало да дава по- големи възможности за реализация - има повече работа за вършене.
А относно връзките - ти в момента градиш връзки с твоите колеги, които са бъдещи юристи.
Ако това е ТВОЕТО поприще - бори се. Ако не - намери себе си.

4.   Не! Бъдеще няма в правото!!! Младите юристи са обречени на безработица! И най-лошото е, че дори да искат да излязат от България, не могат да работят по специалността си! Ако можеш сменяй , иначе работа няма!!!

5.   Да си мислил/а, когато си избирал/а какво да запишеш. :) Сега ти остава само да учиш, а после каквото сабя покаже.
Когато аз кандидатствах повечето хора в обкръжението ми ме насочваха към Право. Но аз премислих добре нещата и реших, че няма да уча Право. След половин година, да сме живи и здрави, завършвам друга специалност и не съжелявам изобщо за избора си преди 4 години. Ако сега ме върнат да съм кандидат-студент, отново бих направил същия ибор.

6.   Пари и връзки - това е рецептата за успех.

7.   Чел съм много коментари и интервюта на хора успяли по някакъв начин да развият бизнес, научни работници и т. н. както в България, така и в чужбина. Всички почти са на мнение, че образованието в България е голямо разочарование. Почти всичките ми приятели са по Западна Европа и от разговорите с тях и с колеги от България забелязах много интересно нещо. Всички от чужбина през първата година са стигали до нервен срив, искали са да си идват. От втората година нещата се променят и вече НЕ искат изобщо да чуват за България. Обратното се наблюдава тук - влизаш с ентусиазъм и след втората година е общо взето отврат и по - зле ти се струва. Макар че има нещо вярно в това, че човек каквото мисли, такова му се случва, неможе да се пренебрегне гореописаното. Казвам ти всичко това не за да те убедя, че тук е лошо. Просто това съм забелязал, може и от мен да е. При другите може да е различно. Аз лично имам намерението да не оставам в България след като завърша образованието си. Сега малко реални прогнози направени от специалисти, не от битови случки като моите:
През 2050 се очаква населението на България да спадне и да е между 4 и 5, 5 милиона ако не се лъжа. На един работещ ще тежат 2 или 3ма пенсионера. В по - добрия вариант това са 33% работоспособно население. Очаква се ромите да нараснат главоломно и да са над 20% от населението. Тази година сме ударили рекордно ниска раждаемост. От родилите се, повече от половината имат различен от Българския майчин език. Дотук със статистиките.
Отделно имаме един куп професори, и всякакви влиятелни хора, които не искат да подменят българския език, а това колкото и неприятно и болезнено да звучи, това ще става все по - необходимо. Много българи отидоха в чужбина, родиха там деца, които не знаят български. Езикът ни ще се превърне в бреме, което ще си носим до гроба. Отделно от тези 33% които ще се водят за работоспособни, колко от тях ще бъдат неотчетени алкохолици, наркомани, и с разни предимно психични заболявания хора, НЕ се знае.
В крайна сметка дали си заслужава или не си е Божа работа. Туко виж се случило чудо и горното не се случи, ами че даже нещата се развият много добре. В противен случай ще ти се налага да спазваш и прилагаш български закони в чуждата родина, на чужд език. Ужасно много може да се пише по тази тема, но това няма да оправи положението за съжаление. Единственото, което може да се направи е да се помогне на отделни хора да емигрират, не да живеят в заблуда.

8.   От Автора:
Не, няма да сменям - обичам това което уча, просто не живея с розовите очила и не мисля че взема ли дипломата ще взимам по 3000 лева заплата.
Мислил съм когато съм записвал, не мисля че съм взел грешно решение като съм избрал да уча един от върховете на БГ образованието - Право не къде да е, а в СУ.
Истинските професионалисти ще намерят реализация ми звучи доста нереално, некомпетентно и наивно - честно казано.
Съгласен съм с това че ''връзките'' си ги градя сега, докато уча.
Имам още неща за казване, но нека видим и следващите коментари, да не спираме темата - явно е ''гореща'' :)

9.   Според мен трябва упорство и трудолюбие. Намери си някакъв стаж - при адвокат, нотариус, съдебната палата - няма значение къде. Важно е от някъде да почнеш. Не очаквай много пари, но се учи и завързвай контакти. Никога не знаеш кой с какво би могъл да ти помогне.
В много случай може някой адвокат с връзки да не ти плати много за стажа, ама или след известен период от време да ти предложи работа, или да ти напише препоръка.
Отделно наблегни на езиците. С право можеш да кандидатстваш за много платени, макар и слабо стажове в Брюксел.
Ана

10.   сетих се за 1 студент, за когото ми бяха разказвали: в свободното от лекции и упражнения време ходел всеки ден в съда и влизал да слуша най-различни дела. за някои неща си записвал, за други просто слушал. какво е научил не знам, но до завършването го познавали всички съдии, прокурори и адвокати. като завършил, веднага почнал работа при известен адвокат, който го познавал, скоро след това започнал собствена практика.
така че чиракувай и търпение! :-)

12.   От Автора:
За стажовете - ОК. Наясно съм, имам план, но все пак благодаря! :)
Относно Брюксел - ще го обмисля, не се бях сещал - Благодаря! :)
А мита за студента дето само ходил по съдилищата сме го чували всички, в Юридическия на СУ тази история е малко като чудовището от Лох нес.
Нека не изместваме темата в моето развитие, а да се придържаме към ''Има ли бъдеще Правото в България'' с пояснение за младия юрист.
Търся нещо подобно на статистика от хората чрез техните мнения, колко прекъсват до 5ти курс, колко след завършване не пипват повече право, колко се ''уреждат'' с контакти, колко бягат в провинцията и т. н и т. н :)

13.   Здравей! Завърших тази година право, завърших с отличие. От първи курс до края чиракувах къде ли не - за опит. Допълнителни курсове имам изкарани, препоръки.... Истината е, че тези, които имат родители юристи, връзки те изпреварват. Аз все още не мога да практикувам - предстои ми стажа и изпита за правоспособност. Възнамерявам да продължа обучението си - специализация в чужбина. Разбира се ще се явя на конкурс... но не знам как ще ми понесе да го издържа със силна оценка и да ме избута някакъв идиот... Не... няма бъдеще... особено за кадърните юристи...

14.   Ами да ти кажа много станаха вече юристите.Има много гладни и без работа,защото да имаш работа трябва да имаш и опит,но вече като са много юристите има по-малка вероятност да имаш много работа и пари.Всеки почти иска да стане юрист, защото взимали хубави пари е да ама вече са много и не взимат всички някои взимат.Според мен медицината е най-добре но се влеза 1000 пъти по-трудно.Може би тя е най-трудния приемен изпит,защото е по химия и биология.И е обемен материяла.Също така има недостиг на кадри, в цял свят и взимат пари.Аз мисля да кандидатствам това, но има време.

15.   Има бъдеще за тези, които са можещи. С връзки, без връзки т'ва е... който го може и без връзки може да се оправи. Правото не е за всеки. Трябва да си супер вглъбен в ученето и най-вече да ти е интересно.

16.   Малко са хората, като номер 15. Кратък, ясен и добър отговор. Това е което ми трябваше да прочета.,

17.   Като прясно завършила и отчаяна - на този етап ще ти кажа "Не". Дипломирах се тази година като юрист в СУ. Лятото изкарах стажа за правоспособност, а преди два месеца взех успешно и изпита за младши адвокат. Смятах, че това ще ми помогне да започна истинска работа в кантора с нормално заплащане. Тоест нещо различно от т.нар. платен (обикновено около 200 лв. без осигуровки и договор) стаж/адвокатски сътрудник/чисто и просто офис помощник. Смятам, че след 5 години обучение и известен период стажуване и трудов опит е време да започна наистина да върша конкретни ПРАВНИ действия, от които да се изхранвам. От два месеца търся работа и удрям на камък. Обявите в сайтовете за работа са фиктивни или изискват стаж поне 5 г. Все още не съм се вписала в адвокатската колегия, защото нямам възможност да наема кантора и да запомна от нулата. Нямам и роднини или близки, в чието дружество да започна. И се получава един затворен кръг. Досегашните ми работодатели не са се интересували от възможността да се развивам при тях, тъй като - цитирам един от тях "На мен ми трябва хлапе като теб да ми драсне 2-3 жалби и да ги завлече до съда. В правото всеки ти е конкуренция и помежду си сме вълци, свиквай и се оправяй.". И е прав. Но да се "оправиш", означава да имаш стартов капитал. Започвам да се замислям за конкурсните изпити за магистрати - съдии и прокурори. Доста са трудни, но и адвокатският беше много тегав, а успях да го преборя. Което значи, че не е невъзможно. Все пак ако си се насочил(а) като мен към свободната адвокатска професия, знай че никой не ни чака да завършим. Не само че нас, новаците, не ни търсят от големите кантори. Нещо повече - желаят да ни няма въобще на пазара на труда. И за финал - не се отчайвай. Ако имаш интерес, бори се. Още не съм се отказала и се надявам да открия своята нормална и полезна работа. И все пак - най-доходният и смислен труд досега, който съм полагала, беше съвсем в друга сфера - преводи... Право = успех е една масова заблуда на обикновения човечец, в това число беше и на моите родители. Успех!

18.   Няма работа, аз съм юрист-безработен бях 3 г, сега имам частен бизнес, Аз завърших СУ с диплом 5, 33, бях един от най-добрите във випуска, но нямах връзки, записах се на борсата, на частните агенциите, няма полза, на конкурс за държавни служители е уговорено/политически назначения/, станах член на една партия и тя не помогна, бях без работа не ме наемаха нямах опит и станах... барман, срам ме беше, колеги ме виждаха и ме се подиграваха, сега имам хранителен магазин, Един мой колега ниско интелигентен, но с яки връзки е зам. кмет на малък град.
имам много колеги който са емигранти, или безработни не си губи времето и парите с юриспруденцията, там трябват връзки или родителите да са нотариуси или адвокати иначе си безработен и депресиран.
учи медицина, ит, счетоводство там е по-добре. моя съвет на един препатили

19.   Аз съм доцент по накзателно право. Работил съм, като прокурор и съдия. Не е всичко със връзки. Ти си завършил например право. Подаваш молба до съд или прокуратура. Те обявяват конкурс и ти се явяваш. И комисия ги проверява. Ако покажеш добър резултата, си готова. Или пък можеш да направиш докторантура. Така, че ти си решаваш.

20.   Станах адвокат по чиста случайност. Правото ми беше второ образование, ако не бях си загубил работата по първото /което обичам и ценя и до ден днешен/ едва ли щях да се ориентирам към смяна на професията. Не съм имал каквито и да е връзки, нито пък съм потомствен юрист. Успях в малък град да си устроя практиката, имам собствена кантора. Не съм милионер, но изкарвам колкото за себе си. Усещам обаче, че повече от това не мога да постигна. Една част от клиентите са неплатежоспособни. Професията девалвира защото сме под път и над път. нивото е ниско, изключително ниско. Може би сега бих учил друго, ако времето би се върнало назад.

21.   Имаш да. Например ако си син/дъщеря на някой като Ясен Тодоров, могат да те набутат в прокуратурата.