Споделена история от Образование

Българска филология в Пловдивски университет?
Здравейте! Решила съм тази година да кандидатствам в Пловдивски университет със специалност Българска филология. Ще Ви помоля, ако имате поглед над обучението, преподавателите и учебния процес като цяло, да оставите своето мнение тук.
Също така - ако имате желание - ми пишете как влязохте (с изпит ли се влиза или с диплома), трудно ли ви е самото учене, колко дни седмично сте в университета, и изобщо - всичко, за което се сетите.
Обожавам литературата и българското творчество и мисля, че това е точната специалност за мен. Въпреки това ще бъда много щастлива, ако споделите впечатленията си.
За съжаление нямам познати, учили това и нямам поглед над нещата. Предварително Ви благодаря! :)

Коментари

1.   Щом си твърдо решена да ставаш учителка по БЕЛ - давай.

2.   Не, не и не. Казвам ти от горчив личен опит.

3.   НЕДЕЙ! Уча БФ и няма по-голям ад... ужасно е!!!! И аз обожавам българската литература и творчество, но тази специалност няма нищо общо. Втора година съм във ВТУ и ако имаше кой да ме спре на времето, щях да съм много благодарна.

4.   Здравей! Аз съм 2-ри курс БФ, в СУ. При нас нивото е над всички останали, кой каквото ще да говори.Но... за специалността.Обожавам я.Наистина я обожавам.Стоим по четири дни в университета, като веднъж седмично сме от 10 сутринта до 6 вечерта. Понякога е трудно.Учат се излишни неща.Кошмарът ми този месец е изпитът по Старобългарски език.
Общата култура е незаменима, възможностите за работа безбройни.Един колега вече издаде стихосбирка, а една друга колега работи в "Труд" (не като стажант). Ако ти се учи, ако си влюбена в езика и българската и световна литература- давай.И не слушай икономистите. За тях вечно ще сме "учители по български".

5.   Здравей! Искам да ти споделя моя горчив опит, без да ти давам насоки дали да учиш това, или не- ти сама ще си решиш.
В училище много обичах литературата. Винаги изкарвах шестици, постоянно четях книги(и сега продължавам), дори и на матурата по БЕЛ изкарах 5, 64. Така се класирах първа и записах, с надеждите, които имаш ти- ще изучавам българско, чуждестранно творчество и изобщо неща, които са ми в кръвта, само че записах задочно, защото ми се налагаше да работя, тъй като на мен няма кой да ми дава пари.
И така: в началото беше много лесно, даже смешно лесно. На първият ми изпит трябваше да направя презентация на Power Point на тема по мой избор. Следващия се състоеше в диктовка на текст, а ние трябваше да го напишем без правописни, пунктуационни и граматически грешки(само да вметна, че се извинявам за грешките, които допускам в момента, но искам да ти обясня колкото се може повече неща, а нямам много време). Изкарах 6 на двата изпита. Но всичко беше до тук.
Започнахме да изучаваме предмети, за които трябва да си някакъв вундеркинд за да изкараш някаква по-прилична оценка- например 4. Имахме един преподавател, доц. Бучков, който казваше:"Едно време, преди много години, имах една студентка, която изкара 5". Всъщност няма как да изкараш повече. Всичко е суха материя, почти еднаква и безинтересна. Всичко ти се слива и не можеш да направиш разлика между едното и другото. Не можеш да го назубриш. Не можеш и да го разбереш. Просто трябва да го знаеш. Също и няма как да препишеш, защото после има и устни изпити. И ако все пак си решила да го учиш, се приготви много сериозно. За един изпит ти дават 30 теми от по 50 страници. И трябва да знаеш всичко, защото ще получиш към 3-4 въпроса от различни теми, от различна част(може от началото, средата или края). Дори да знаеш перфектно 25, получиш ли въпрос от другите 5 и не успееш да отговориш-2.
Така, аз, за една година се смазах. От работа учене, от учене работа. По цял ден, всеки ден. И средно оценките ми бяха 3-4. И познай- накрая се предадох. Захвърлих целия си труд и всички пари, които дадох за учене. Но не съжалявам. И все пак желая ти успех!

6.   Здравей. Уча същата специалност в същия университет. За трудното - лесни неща няма, за реализацията лично се дразня от факта, че като кажеш на някого, че учиш БФ и ти казва "ааа, учителка!". Та, потокът е голям (над 100 човека в курс), първата година има доста трудни изпити, като цяло уводи. Във втори курс ще учиш един славянски език (полски, сръбски, чешки), руски език задължително, руска и славянска литература. Не се влиза трудно, аз лично влязох с матура.

7.   . Мило момиче,работа няма да си намериш - това е сигурно с тази специалност...Казвам ти го от опит. Има много гадни изпити като старобългарски език,западноевропейска л-ра и т.н