Споделена история от Образование

Старобългарски език ..моля за помощ
Здравейте. Ще съм много благодарна ако някой ми изясни в какво се състои този ужасно труден изпит, и какво трябва да се научи понеже нищо не разчитам в учебника. Всеки ми казва ''учи си материала и ще ти е лесно'' Добре де какъв е този материал който даже не мога да разчета.

Коментари

1.   В университета ли го учиш? Нашият изпит беше малък тест и изречение за превод и разбор. Ако ви дава да ползвате речник, голяма част от думите в изречението могат да се намерят там (род, число и т. н. ). Учи падежите, "а", "о" основи, спрежение на глаголите. Знам, че е отвратително... и аз едва го взех, но би трябвало да сте правили подобни неща на лекции и упражнения.

2.   Къде по дяволите искат да знаеш старобългарски език? Поредният абсурд в държавата ни.

3.   Учи се като всеки език - всеки път след упражнения и лекции. Иначе материалът се натрупва и е невъзможно да бъде наваксан. Както ми изглежда изобщо не си отваряла учебника, щом не можеш нищо да разчетеш, нито си ходила на лекции. Няма да стане тоя път!

4.   Гаден изпит. Едвам 3-ка скалъпих.

5.   Зависи и от университета. Къде го учиш? Ако си във ВТУ - дават го сравнително лесно. За успокоение.

6.   авторката: Пловдивски университет

7.   В ПУ не дават лесно изпитите,особено този. Все пак №3 го е обяснила добре-лекции,упражнения, учене. В момента има достатъчно литература. Учиш много-вземаш изпита.

8.   Кой ти преподава в ПУ? Кажи ми как се казва и ще ти кажа изискванията. Недей да забравяш и йотации и палатализации, трябва все пак да можеш да различаваш падежите, да знаеш функциите им в изречението, да различаваш глаголните времена, гледай да не объркаш имперфект с аорист. Вземи си учебника на Кирил Мирчев - добър е доста... Това е език като всеки друг - като не отсъстваш и питаш квото не ти е ясно, все ще вържеш тройката... Питай нещо ако те интересува... аз си го взех от първия път и беше много гот...

9.   от авторката... Преподава ми госпожа К. Не мога да се ориентирам и с таблиците. Благодаря ти за отговора

10.   № 9 - темата е отпреди година? ! И ти си пак там, където си била - ами няма да го вземеш най-вероятно, освен ако на госпожата не й писне достатъчно от подобни на теб. То друг учебник, освен на Кирил Мирчев няма. Или поне такъв, който да става за нещо - но като гледам за теб ще е абсурд да вденеш нещо. Учи поне теоретичните неща, все има такива, макар че едва ли ще е достатъчно.

11.   Номер 10 аз въобще не съм се явявала на изпита за това още пиша по темата.И да нищичко не вдявам от този предмет.Купих учебника но на практика не мога да приложа знанията... Явих се само веднъж имахме изречение за разбор, от което трябва да определим коя дума в кое време се намира и т.н. както и да го преведем с помоща на речник

12.   Първо: научи азбуката на старобългарски, за да видиш кой символ как се чете. Изчитайки думата правилно, ти много лесно ще можеш да я преведеш. Нашият език е етимологичен.. което означава, че коренните морфеми и днес са такива, каквито са били някога. Това е била основна задача и ел на старобългарските книжовници - да запазят езика ни, близо до първообраза му.

В течение на времето еровете от края на думата изпадат. Тях ги е имало, защото в езика ни е имало Закон за отваряне на сричката (всяка сричка да завършва с гласен звук) Изпадането на еровете е довело до други структорни изменения (най-слонски казано), НО в основата си това е български език и като ноцител на българския език, ти дори по интуиция, чувайки една дума, ще знаеш какво е.

Падежите и времената са лесни. Това е граматика за бога!

Кое толкова те шашка в този език?
Какво учиш - моля те, не ми казвай, че е Българска филология

13.   Абе, момичето изобщо не е посещавало лекции и упражнения. Какво е това - явих се само веднъж, къде? Ако е на занятия е ясно, че нищо няма да се получи, защото материалът е огромен - това е език, граматика, която няма как да научиш с ходене от дъжд на вятър. Но така или иначе в някакъв момент изпитът ще трябва да бъде взет сега едва ли, но ако има възможност за влачене в по-горни курсове... Ще се справяш сама и на консултации - сигурно има такива. Иначе №12 и №8 са ти дали правилни насоки, но не съм оптимист доколко ще се справиш.

14.   Ако някой се цели единствено в тройката на този изпит, ще ви кажа какво е най-необходимо да знаете.
1. Спреженията! - I, II, III, IV и V. Лесни са. Трябва да можете поне тях да определите. Ако учите в ПУ, след писмената част, идва и теоритична - задават ви въпроси върху изречението, като аситентът или титулярът ще ви питат как точно сте определили спрежението и например да обясните метатеза, йотация или палатализация, защото ги има в изреченията. Успеете ли да отговорите на тези няколко въпроса ще вържете 3. Не забравяйте от речника да изнесете и инфинитива на глагола от изречението ви, все пак по него определяте спрежението. :) Късмет!