Споделена история от Образование

Къде е по добре в гимназия или в техникум?
Здравейте, тази година ми предстоят изпити и се чудя къде е по-добре в гимназия или в техникум. според някои е по-добре в гимназия, а други твърдят обратното. Моля ви дайте ми съвет.

Коментари

1.   1во - „техникуми“ вече няма. Има професионални гимназии. Ти трябва да вземеш решение. Всичко зависи от това, до колко си добър/ра в училище и до колко искаш да следваш. Ако учиш в гимназия и не хванеш добър успех и не влезнеш в университет, лошото е, че няма да имаш никаква професия или специалност.
Ако учиш в професионална гимназия и в последствие все пак решиш да не учиш висше, то поне ще имаш специалност, с която можеш да работиш. 70% от българите нямат висше!
Внимателно обаче трябва да си избереш специалността - много в момента има глад за ел. техници и механици наприемер, но не и за шивачи да кажем, а и винаги можеш да дадеш газ и наравно с другите да следваш.
Аз съм завършила например професионална гимназия, елитна, но все пак - професионална гимназия и това нито ми попречи да завърша в чужбина, нито да науча езици и математика на много добро ниво. Всичко си зависи от теб. И макар, че никога не ми се наложи да си търся работа със средно специалното си, имам специалност, която и до ден днешен не би ме оставила гладна, докато често хората с моето висше образование не могат да си намерят работа. Фирмата, за която работя в момента също набира само хора със средно образование - просто такива хора ни трябват. Висшисти много, но добри среднисти с практика - малко.

2.   Ами зависи какво искаш да учиш. Ако има някой конкретни предмети, които държиш да изучаваш по-засилено е добре да избереш паралелка с такива или сходни профили.

3.   Ами първо си зависи какво искаш да правиш в бъдеще. Ако смяташ да учиш само средно, то тогава професионалната гимназия (бивш техникум) е по-добрият вариант, че поне получаваш някаква професия, а не излизаш с едната гола диплома. Виж, ако след това смяташ да учиш и висше гимназията, най-добре профилирана, е по-добре. Нали се сещаш, че ако ще кандидатстваш право е добре да си с диплома от езикова гимназия, а не с диплома по готварство? Освен това за много професии в бъдеще ще ти е много полезно да знаеш добре западен език и ако си завършил езикова гимназия или езикова паралелка това си е в плюс. За това много си зависи какви са ти плановете за в бъдеще. Лекар ли искат да ставаш? Инженер ли? Или готвач? Не че ако си завършил професионална гимназия не можеш да учиш висше, можеш, ама ще ти е по-трудно. За това помисли си.
А и още нещо, зависи си от оценките ти. Ако едвам скърпваш 3 и ученето ти е последна грижа професионалната гимназия е по-добрия избор. Защото дори и по някакво чудо да те приемат в езикова или в математическа гимназия, направо ще ти стане тъжно, защото там от учениците се очаква доста и съответно е по-трудно. Та всичко си зависи от теб, от твоите желания и от оценките ти. Никой не може да го реши вместо теб, даже дори вашите нямат право да ти се месят. Все пак това си е твоя живот и твоят избор.
Успех!

4.   Всичко което мога да кажа, вече №1 го е казал.
Не следваш ли висше след гимназия, нямаш професия и оставаш и по ниско от тези, които поне имат професията си от техникума. Обаче ако си сигурен/а, че си добър/а в училище и ще учиш висше, много добра подготовка дават математическите, икономическите и езиковите гимназии.
Човек трябва да си прави планове според собствените си образователни възможности и според финансовите възможности на семейството си.
Съветвам те ако родителите ти нямат кой знае какви финансови възможности, да завършиш някъкъв техникум, пък от там никой няма да ти пречи и да следваш след това. Ти си имай занаята, пък може и на 40 г да завършиш висше, тоест когато имаш собствени финансови възможности.

5.   Каквото и да се пише, важното е след това. Без висше си за никъде. Всеки ти търси образование, ценз. Много внимателно прецени как ще желаеш да се развиваш в професионален аспект. В момента има много ПГ-та с мениджмънти, икономики и т. н. Но какъв мениджър или икономист ще си без висше? ! Ако записваш ПГ - хранително-вкусова промишленост, това ти гарантира след това една професия, за която не ти трябва висше. Имам познати готвачи, които изкарват по 2000 лв. месечно. Както и имам познати вишисти, които си работят по специалността, но изкарват по 700 лв.

6.   Всъщност има техникуми! Аз уча в строителния техникум.

7.   Техникум (=Професионална гимназия)!

8.   До номер 6 можеш ли да ми кажеш за твоето училище дали си доволна/ен от специалностите, учителите, децата и изобщо от всичко защото и аз мисля да ходя там и бих се радвала на някаква информация. Благодаря предварително. А до автора успех с решението и нека избере да е там където ще се чувства най добре.

9.   Езиковата гимназия има две преимущества: първо, научаваш езика, който си избрал, като роден, а втория - на много високо ниво. Ако си избрал техникум (проф. гимназия), то след 12 клас си излизаш направо с професия.

10.   Разликата дали ще завършиш гимназия или техикум(Професионална Гиманзия) е една. От техникума излизаш с професия и не е задължително да следваш, а в гимназията ако след като завършиш не следваш, най-много да отидеш да метеш пред общината! :) Иначе ако искаш можеш и в 11 клас да се преместиш от техникум в гимназия, (и обратното) така че не се притеснявай! Учи уроците и си гледай бъдещето! :)

11.   Благодаря за съветите.От авторката.

12.   Как минаха изпитите