Споделена история от Образование

София или Пловдив
Здравейте. Момче съм на 18 години от Велинград и тази година завършвам. Избрал съм да следвам Английска филология, но се чудя кой от двата града да избера. За София знам, че има такъв факултет в СУ, докато за Пловдив не знам нищо, нито с университетите съм запознат, нито с нищо, но пък ми е по-близо, а и ще имам повече познати, докато в столицата най-вероятно ще бъда сам. Има ли голяма разлика в стандарта на живот, много по-големи ли са разходите в столицата и т. н.? Къде ще ми бъде по-лесно, все пак съм от малък град и докато свикна с големия ще ми бъде трудно? ! И на последно място, къде нощния живот е "по-добър"? (това последното малко тъпо звучи, но все пак човек има нужда и да разпуска от време на време)

Коментари

2.   Пловдив

3.   И в София, и в Пловдив разходите ти ще са доста големи. Защо не пробваш в Благоевград? Там ще ти излезне доста по-евтино. ЮЗУ не е лош университет, не ти е далече, пък и градът е предимно студентски. В София (където живея) е доста по-скъпо всичко, като цяло. Започваш от квартири, храна, транспорт и т. н. Докато в Благоевград проблемът с транспорта почти ти отпада, храната е поне с 30% по-евтина, отколкото в София, а за квартирите да не говорим. Като пример ще ти дам, че, ако искаш сносна квартира - тип студио, обзаведено, в приличен район на София ще трябва да ръсиш поне по 300 лв. месечно, а в Благоевград можеш да наемеш цяла гарсониера за 150 лв. За Пловдив не мога да пиша, защото съм ходил там само служебно, но цените, доколкото знам не са много по-ниски от софийските. Иначе успех!!!

4.   Леле, леле! Ти още не знаеш нищо за това какво предлагат в Пловдив, но вече се интересуваш живо от нощния живот. Чудничко! Ами вместо да задаваш въпроси тук, влез в Интернет и се поинтересувай от програмите, защото купона си е купон, ама все пак идеята е да учиш.

5.   София
вярно, ще ти трябват повечко пари, но и възможностите там са повече

6.   Нивото на обучение в Пловдивския университет не е високо. Но не съм сигурна, че е добро в Софийския. Това, което ще научиш и ще постигнеш след университета зависи единствено и само от теб.
Ако се чувстваш в Пловдив по-добре, ако тук имаш приятели, ако ти е по-близо, заповядай в Пловдив. На 18 заживях на квартира, бях затворена и разбрах колко е важно да имаш близък човек до теб поне в началото.
А разходите? Навсякъде са еднакви, еднакви цени на квартирите, на храната. В Пловдив единствено можеш да спестиш от разходите за транспорт. Всичко ти е близо, можеш да се снабдиш със свястна квартира на 5 минути от Университета, навсякъде можеш да ходиш пеша. В София не е така. Цените на другите неща са еднакви.

7.   Само един въпрос-ти вярваш ли че ще си намериш работа с подобна специалност или записваш ей тъй за спорта? Иначе София е по-добре. Града е по-голям повече възможности но и пари повече ще трябват.

8.   Аз следвах в Пловдив и не съм особено доволна от това. Определено ще ти излезе по-евтино от София, но пък в София има много повече перспективи след завършването. За твоята специалност нищо не знам. За нощния живот не се притеснявай - има достатъчно заведения:)

9.   В пловдивския има английска филология, съветвам те да запишеш там и града и нощния живот ще ти харесат много.

10.   За да съм възможно най-обективна, ще подредя критериите така:
1. Качество на обучение и възможност за реализация: По този показател - определено София. Все пак е столицата, ще имаш много варианти за развитие. Не казвам, че ако запишеш в Пловдив, ще сбъркаш, но от моя гледна точка СУ си е доста по-добър вариант.
2. Разноски: Да, прави са хората, че в София се харчат доста пари, но има едно НО. Ако живееш на общежитие, всъщност няма да е толкова зле. Аз например плащам по 50-60 лв. месечно (в което се включват консумативите). Вече другите разходи са си строго индивидуални. Виж, ако си на квартира, да, доста повече пари ще вървят.
3. Нощен живот: Купонясвала съм на всякакви места, стига да си с правилните хора, навсякъде е яко. И в Пловдив, и в София става як купон... :)

11.   Как може да предлагаш ЮЗУ и забутания Благоевград в сравнение с Пловдив или София.. Университетите там са много по престижни.. В Благоевград ходят само такива студенти където не са ги приелии са, , слабички умствено''

12.   Пловдив, естествено :)

13.   Това за Благоевград не е вярно. Университета предлага много добро обучение за тези които ИСКАТ да учат! Но да, факт е, че е набеден за лош университет по незнайни за мен причини. Благоевград е много добър вариант за хора без големи финансови възможности! Нощния живот тече на макс, университета е добър, но много зависи каква специалност ще запишеш.