Споделена история от Образование

FCE-speaking
Здравейте, обръщам се към тези които вече са се явявали на 1ви сертификат и/или знаят как стоят нещата. Въпроса ми е конкретно за частта с говоренето, която е 14 мин и по принцип се явяват 2ма кандидата, но аз съм разпределена в група от 3ма. Обърнах внимание че няма промяна във даденото ни време за отговор. Ще съм благодарна ако можете да ми споделите как е протекъл вашия изпит дори и да не сте били 3ма. :))

Коментари

1.   Ами аз бях на FCE четвъртъка, така че ще ти споделя много прясно мнение. По време на изпита ми беше много неловко (може би заради тъпите въпроси, които имахме) и постоянно се хилех. Аз бях с едно момче, което говореше много бавно и затова не можахме да свършим 3тата част, за което вероятно ще ни вземат доста точки. Вторник съм на писмена част, където се надявам, че ще компенсирам малкия проблем в speaking-а.

2.   Всичко е въпрос на това дали си сигурна в себе си. В реалния живот като седнеш на маса ще говорите и двама и трима и четирима. Важното е хората да видят, че можеш да участваш в дискусия, че можеш да изразиш гладко мнението си и накрая да изразите единодушие независимо дали ви харесва картинката например.
Иначе изпитите с двама са по-лесни от тези с трима. Явявах се на CAE в 11 клас и като бяхме три беше малко прецакано - взех го, ама беше кофти, защото едно е 1 да те прекъсва и сецва, а като са 2ма е още по-зле. Отделно другите две момичета се познаваха и малко ме изолираха от разговора, а все пак трябва някой да те пита нещо, както се казва да подхвърли нещо, за което ти да се хванеш и да изразиш мнение. Та с двама е по-лесно, защото иска или не трябва с теб да комуникара, а с 2ма е по-трудно да говорите по-равно.
Просто поговори с другите двама - говорите примерно да харесате третата картина независимо от всичко, говори с тях да се въртите, а не някой като хване думата да няма спиране и другите да мълчите и т. н. Хубаво е да пообсъдите как ще протече изпита - макар и това да се случи 5 минути преди него.
Успех и споко :) Бъди релаксирана и покажи, че можеш да говориш.

3.   Взех изпита октомври миналата година. И аз като теб забелязах повече отделени минути за говоренето и се бях притеснила, че ще бъдем 3. В крайна сметка се оказа, че бяхме 2.. Не се притеснявай, лесно е. Помни само, че не трябва да бъдеш доминиращия, нито мълчаливия. И се усмихвай много, реагирай приятелски и всичко ще е наред.
Успех!

4.   Аз съм била на FCE и на CAE. И на двата изпита ни прекъснаха на 3-тата част с картинките като имаш предвид, че с момичето, с което бях, бяхме правили супер много speaking и се бяхме уговорили да си помагаме, кой по колко да говори и т. н. Така че всичко е мноого индивидуално и зависи какви въпроси и изпитващи ще ти се паднат. Дали си с двама или трима не е от значение... важното е както са написали преди мен да гледаш да се вредиш, не само 1 да говори. И най-важното е естествено да си спокойна.