Споделена история от Образование

Mолекулярна биология или биология и английски
Здравейте.. Моля ви помогнете кое да избера - молекулярна биология или биология и английски( учител)? Кое е по-добре, къде мога да реализирам с молекулярна биология в България? Какво е това молекулярна билогия?

Коментари

1.   Ти даже не знаеш какво е ама ще го учиш :))

2.   С молекулярна билогоия ставаш научен работник -т. е. БАН, минимална заплата. По-добре бъди учител.
Днешните ученици знаеш как са, но поне ще имаш работа.
А най-добре учи химия и изкарай една фармацефтика.

3.   Избери първото. Второ е бошлаф работа. Ти, какво? Да не искаш да ставаш даскалица в кварталното. Ако е така лесна работа. Завършваш и почваш. Ама за 500 лв. заплата, дали си заслужава е отделен въпрос.
За първото има малко по - големи шансове, но предимно в чужбина. Важно е и каква магистратура ще избереш. Ако е нещо свързано с вирусология или с генетика и геномика, това ще бъде едно естествено продължение на специалността. Но, ако реши и нещо друго, ти препоръчвам да запишеш една Медицинска и фармакологична биофизикохимия, биоаналитична и бионеорганична химия или медицинска химия.
И се научете, че си има официални сайтове за тези работи. Отваряш и четеш. Едно е да ни попиташ какво мислим за дадена специалност или направление, съвсем друго е някой друг да ти върши работата и да чакаш да те информира пходробно. Ще се научиш, че ти трябва да търсиш информацията, не тя теб. Нещо ми се струва, че си объркал ролите. Няма само да чакаш някой да ти пуска инфото отгоре, а ти само да чакаш.
Иначе, ако искаш нещо реално запиши нещо свързано с медицината. Останалото е малко измислена работа. И каквото ида избереш трябва яко четене. Избрал си си трудни направления. Това не ти е като икономиката или политологията, където имаш само общи приказки, дъра - бъра, два чадъра. Бъди сигурен, че няма да те пускат просто ей, така колото да минаваш. Ако искаш да си вземеш даден изпит ще си седнеш на гъзлето и ще си изчетеш материала открай до край. Няма такива лигавщини, като, ох, това да какво ми е, това пък кога ще ми потрябва, хайде ще го чета това утре. Забравяш ги тия глупости и се седи и се чете по много.

4.   "Какво е това молекулярна билогия? " - как така не знаеш какво е молекулярна биология? Искаш да кандидатстваш за тази специалност, но питаш какво значи. Това беше странен въпрос. Ако искаш да ставаш учител - по-добре недей, ще ти омръзне всеки ден да се занимаваш с лигльовци, които не искат да научат нещо. Иначе биологията е много хубава специалност, интересна е и ще ти бъде лесно да се реализираш. :) Успех!

5.   Е, щом не знаеш какво е молекулярна биология къде си тръгнал/а да го учиш?

6.   Биология и английски. Моя позната учи молекулярна биология и в трети курс разбра, че после няма къде да се реализира поне в България. А за чужбина трябва език.

7.   Да, трябват езици. ДОРИ И В България, за да почнеш малко по - хубава работа си трябва поне английски. Иначе, България е едно село На български можеш да си говориш само с комшиите на село. Никой чужденец няма да седне и да ти научи български, затова трябва да се учат чужди езици.

8.   До № 2 Вярно е, че научните работници не са им най - високи заплатите, което е жалкото в случая, да учиш 8- 9 години, за да станеш такъв и накрая да имаш 650 лв заплата. НЕ съм им минимални. Ако беше така, това щеше да е най - голямата гавра. Не, че касиерката в супермаркета изкарва малко по - малко. А е със средно образование.

9.   Да не знам какво е молекулярна биология, всеки ми казва че е много добра професия обаче какво е това ? Просто искам мнения от вас и моля ми пишете тогава кой са тия "официални сайтове за тези работи" .

10.   Приятелка имам с такава специалност в СУ, после магистратура в Дрезден и живее от соц. помощи и детски, защото не си залужава да работи в Германия за 600 евро на половин работен ден или 1100 евро по цял ден, а наема да ти е 700 евро. Прави си сметката, колко е сметка да го учиш това нещо. По-добре запиши фармация, има реализация не само като аптекар, но и във фармацефтичната индустрия.
У нас пък ще работиш като лаборант за 310 лв. (да, под минималната им плащат!)

Колкото това да учиш английски - също губене на време, защото днес на работно ниво всеки просто се оправя криво-ляво, а преводачите с английски за под път и над път.

Хвани завърши нещо с перспектива, нещо, което се търси на пазара на труда - информатика, педагогика дори, фармация, медицина, стоматология............