Споделена история от Образование

Китайски или английски
Здравейте! Седми клас съм и съм приета във Френската гимназия с китайски език. Мисля да участвам и във второ класиране и да се боря във Френската с английски. Бихте ли ми казали кое е по-добре? Да уча китайски или да уча английски? Благодаря предварително! :)

Коментари

1.   Завърших тази година френската и ако когато аз кандидатствах имаше Китайски със сигурност щях да го запиша!!

2.   :3 Здравей мила.. еми англискийя е супер за учена.. имаш право това е много труден избор защото и двата езика са супер възможност. Англискийят е най-говореният език.. но и китайският е страхотен език. Както решиш, което ти е по лесно. Щом искаш английски да бъде това :).
От момиче без работа за следващите 2 дена ;д ?

3.   Монголски.

4.   Абе на къде отива образователната ни система. Защо по дяволите изобщо се предлага да се учи китайски. На кой му трябва да учи китайски??? И какво ще го правиш тоя (невероятно труден) език??? Освен да се преместиш в Китай или да си преводач или нещо такова за някоя китайска фирма или подобно, друго какво ще го правиш?

5.   Знаеш ли, аз мисля, че трябва да запишеш английски, знаеш ли защо? Защото на мен за няколко стотни не ме приеха. :Д Базикам се, това си е твое решение, помисли кой език ще използваш повече за в бъдеще :)
Това, обаче, че не ме приеха за няколко стотни си е вярно, много не е яд. :Д

6.   Аз бих предпочел Английски. Почти навсякъде ти трябва. От друга страна може да учиш Китайски в училище и Английски от някакви курсове. Китайският изглежда доста по-труден език за учене.

7.   Английски много ясно, числиш че китайския говорим език и е в топ 10. Така е да но нека да не забравяме че китайците са 1 милиард достатъчно е само те да си го говорят. С английския може да обиколиш целия свят а с китайския какво един Китай и една малка част от Япония. Ти си решаваш но френски и английски е чудесна комбинация.

8.   Английският. Успех! :)

9.   Аз съм чувал, че който е завършил китайски или го знае взима луди пари... става въпрос за заплати от по няколко хиляди лева. И е много перспективен език. Особено в София :). Знам, че намериш ли си няма отърване от работа и пари :).

Ако имах възможност бих избрал китайски :). Успех в избора и не се подлъгвай. Английски може да се научи и ако гледаш детските по Cartoon Network, всъщност много деца са така :).

10.   Здравей!
Мисля че китайския е по-полезен в момента. Китайския пазар е един от най-големите в света и хора говорещи български и китайски са малко.
Английския от друга страна ще го научиш междудругото.

11.   По-добре учи английски ,но ти си решаваш , все пак ти ще го учиш , не ние .. :))

12.   Абе да ти кажа, стягай си гащите и отивай на второ класиране. Китайският не е лош, но определено по-нужен ще ти бъде английският. Той е международен език и се говори навсякъде по света. Без него си за на никъде. Навсякъде ще ти е нужен и навсякъде го изискват. Дори и за обикновен барман или сервитьор. Послушай ме, пиши Второ класиране с Английски, няма да съжаляваш. Китайският, окей, ще го научиш и какво? Тук в България няма да ти е нужен. Няма да съжаляваш, ще Английският е много важен език. Аз ако бях, щях да пробвам. В бъдеще ще имаш много по-голяма реализация с Английски, отколкото Китайски, повярвай ми. И ако не знаеш Английски, ако ще и Маймунски език да знаеш, все тая. Успех. Дано вземеш правилното решение!

14.   английски естествено! За какво ти е китайски? Може би ще стане използваем но на дали ще е скоро!

15.   По-добре английски после ще се радваш, повярвай ми!!

16.   Английския е лесна работа. Но китайския ще ти отвори много повече врати. И за преводач след време, и за международни отношения и т. н.

17.   Съгласна съм с номер 16 като човек, който знае английски и немски - вторият ми върши много повече работа, защото ме отличава от масата англоговорящи в моята професия и ми отваря затворени за тях врати. Просто английски всеки знае криво-ляво да се оправи, докато китайски си трябва. Английският е просто добавка някаква - трябва си, подразбира се, че трябва да го знаеш, но не можеш да живееш само от него. Английският е като нещото, което го забелязваш само, когато го няма, но е просто тук и не ти е някакво предимство, защото ВСЕКИ може да свърже трите изречения, които му трябват да си свърши работа и няма нужда от теб. Китайският ще ти помогне да си изкарваш хляба, ако това ти е целта. Ако искаш просто по-леко да ти мине студентството - английски, но ако искаш да живееш от нещо - китайски.

Много хора учат у нас някакви филологии и после се чудят, че са безработни. Има работа за ограничен бр. преводачи по английски и преводачи много, но виж - китайският е друго нещо!!!

18.   Благодаря за съветите! ( От Авторката) :)

19.   В бъдеще ще имаш много по-голяма реализация с Английски, отколкото Китайски, повярвай ми.

Чакайте малко всички. Нали се сещате, че след като "всеки" говори английски пазарът е пренаситен и шансовете ви са по-малки. А сещате ли се, че в чужбина всички говорят английски поне на B2, някои и до C2 стигат само за една работа. Така че как ще пресеете следните кандидати - 1000 ви се явяват с английски C1, а един ви се явява с китайски C1 и английски B2 или B1 примерно. Кого бихте избрали? Китайският би те отличил от масата англоговорящи. А като се стигна до някакви глупости за бармани, сервитьорки и прочее - ами сещате ли се, че авторката може би не иска да работи като миячка на чинии по морето, а и така да стане не ти трябва ниво ниво филолог... Логика... О, не, другият вариант е да се бъхтиш 5 години да учиш, да се мъчиш за сертификати и накрая да береш малини в Англия и да те вали дъждът... На мен лично всички врати в живота ми отвори немският език - английски, уви, така и не ми се удаде да използвам (оправям се в чужбина само на немски, досега да съм срещнал в Европа само трима или четирима, които не знаеха немски, дори и в Китай, когато отидох, един продавач говореше немски :)). Другото е, че в Китай можеш да си намериш много добра работа за хубави пари, в чужбина китайският е много рядък език и, както се досещаш, ако го знаеш ти е сигурно наемането ;). В крайна сметка изборът си е твой, но ако знаеш, че учителите и учениците в китайската паралелка са добри - записвай се там.

20.   КИТАЙСКИ ЕСТЕСТВЕНО!!! Който мисли, че английски е хубаво да се учи е със супер спряло и остаряло мислене. Китайският е супер перспективен и мога да ти кажа, че ако го завършиш след 4, 5 години тогава ще се е наложил по целият свят.

Китай е една просперираща страна и са на второ място в света след щатите. Не се подлъгвай от престарялото мислене на хората. Английският се учи и от детските по Cartoon Network - няма смисъл. В практиката ако щеш.

Ще ти дам един безплатен съвет. И се вслушай! Ако завършиш английски след време конкуренцията ще е ОГРОМНА и каквито и цени да предлагаш винаги ще подлежат на коментар, защото както казах.. КОНКУРЕНЦИЯТА Е ГОЛЯМА.

Представи си след няколко години китайският навлезе още повече и има глад за такива хора, ако си го завършила нямат да имаш време да си изхарчиш паричките.

Който и да реши да те наеме трудно би ти отказал каквито и да е цени, защото конкуренцията е малка и реално няма голям избор. Вслушай се, английският е може би един от най-лесните езици в света и ако играеш игри, гледаш телевизия, филми, или сърфираш в Интернет пак можеш да го научиш.

Английският вече НЕ СТАВА!

Ориентирай се към китайски :).

21.   И ДА, ТОЧНО ЗА В БЪДЕЩЕ ЩЕ ИМАШ РЕАЛИЗАЦИЯ С КИТАЙСКИ - с английски все по-малко, защото само тази година ще завършат сигурно 10 000 човека с английски, следващата пак, следващата пак и така следващите 5 години ще има страшно много хора с английски, от които много малко ще си намерят работа.

Дори и да запишеш английски с него ще кацнеш на пазара на труда чак след 5 години :). И до тогава, както казах, ще са завършили МНОГО, МНОГО, МНОГО хора, от които и ти, и няма да си намериш работа. В нашата мила страна няма да успееш да си намериш работа. То в момента е почти невъзможно с този език, защото още от промените в България всичко се втурна и започна да учи този език и пазара на труда се пренасити.

Английският с практиката, в ежедневието, и с малко уроци се изглажда, но в момента, както ти казаха по-горе Китай е във възход и ще продължава да расте. Следващите 5 години ще има голям глад на кадри и ако тогава го знаеш ще имаш много работа :).

Послушай ме. Постовете на хората над мен са за периода 1990 - 2005.

Света става все по-отворен и познати, които учат китайски в момента се опитват да си докарват от тук и там по някои лев!!!

Успех и мисли икономически. Всяка от следващите 5 години (докато ти завършиш) ще бълва хиляди хора с английски и няма да имате работа.

В момента пазара е претрупан. Не ми се мисли след 5 години.

С китайският кандидатстването ти за работа на високи позиции става много лесно :).

22.   21 има право, само ще допълня, че въпросните бройки са вече избълвани от университети и съмнителни подобни. Аз например никога няма да назнача човек само с гол английски - ще питам - е и? Дай сега какво можеш, каква квалификация имаш?
-Инжинер ли си? НЕ, - юрист ли си - НЕ, поне икономист ли си някакъв да разбираш от маркетинг, огранизация на производствени процеси, бюрокрации - НЕ... английски знаела - ами то и аз знам английски, а ако ми трябва все пак някой за превод на договори или нещо по-сложно - 10 лв. на страница или ще назнача някои на граждански договор и ще плащам минимално.
Дори някой с втори език не ми е достатачен. Моите служители повечето знаят английски и втори език поне разбират, аз знам два езика, английският дори ми е по-слабичък, но не ми пречи ама въобще. Трябва ми понякога човек с руски - пълно!
Езикът не е квалификация някаква особена. Той се учи в гимназията и после в работата или се учи на място като при директора на моята компания, който е работил и живял дълго в САЩ. До сега само веднъж ни е трябвал заклет преводач и то не беше с английски!
Китайският е друго нещо. Мои семейни познати например въртят бизнес с телефони и ремонтират телефони, таблети и лаптопи, продават аксесоари. С това живеят две семейства. Всяка година лично ходят до някакъв град в китай и пълнят два контейнера, които китайците им доставят на пристанище Варна. Не само китай е фабриката на света, но това е и огромен пазар. Българската фирма Биофреш, която произвежда козметика с розово масло и др. био козметика е на половина в Китай! Двама съдружника са, единият е там и се занимава с продаване.
Китайците английски много не знаят, да не говорим за документи и др. неща
Ти си решаваш - моят съвет обаче е или да учиш китайски, или изобщо да не учиш език като филология, а да хванеш някакъв реален занаят, който се търси на пазара на труда.

23.   Избери Китайски, ако не друго ще ти е много по-интересно. Историята на Китай също е много (много много много ; ) интересна. А и ако схванеш 2-3 трика в китайския, ще ти стане много по-лесен. Освен това целия свят знае английски, защото е супер лесен за научаване. Между другото 100% ще ти трябва мн добър английски. Трябва да научиш и 2та езика, но английския можеш да го научиш в разни курсове. Пък и всеки млад човек (а не говедо ; ) има солидни основни познания по английски. Така че той ще ти е много по-лесен.

Относно потенциала за работа: Категорично Китайският има много по-голям потенциал! Все пак е говорим език номер 1 НЕ САМО В Китай а всички които правят бизнес с тях. А такива фирми са МНООООООГООООО! Отделно в района (разбирай половин азия) също знаят Китайски.

В чисто личен план, ако се докоснеш до източната култура ще спечелиш много! Тя и самата култура е такава-има за цел да те извиси духовно. А западната има за цел да те направи зомбиран потребител...

24.   Според мен по-добре е китайски, въпреки че предпочитам много повече японския, но все пак ти си решаваш дали ще е китайски или английски.

25.   Авторке, сигурно вече си завършила? Интересно ми е какво избра в крайна сметка.