Споделена история от Образование

Приложна лингвистика магистратура
Здравейте, надявам се това да не е поредната ми непубликувана 'история'. Аз съм студентка, минаваща в 4ти курс в момента и изучавам лингвистика с английски и руски език. Много ми се иска да ви попитам за съвет относно магистърски програми след завършване на бакалавъра. Как е по-удачно да се направи - да се запише нещо за година и половина, свързано със същата специалност, или нещо съвсем различно? А възможно ли е и какво? Чудя се и върху предимствата на затвърждаването на квалификацията ми като преводач. Как мислите - добре ли е да си завърша до бакалавър, какво би ми дала една магистратура към него? Уча в не много голям град и много ми се иска да бъда в родния си Б-с като завърша. Доколкото знам обаче, тука няма специализации с езици и затова не уча тук. Много съм дезориентирана и искам да чуя мнения и препоръки, благодаря :)

Коментари

1.   Съветвам те да завършиш Бакалавър да почнеш работа някъде и задочно да завършиш магистър по бизнес администрация или нещо друго, но да НЕ Е лингвистика или ако е да е с друг език (не руски или английски).
Мъжът на моята сестра има магистър лингвистика английски и френски и работи в Англия като мияч на коли. Смятай каква квалификация имаш БЕЗ практика! Руският ти е голямо предимство, но за съжаление много лесно се учи на работно ниво (6 м. на говоримо ниво за българи без всякакви познания по езика), а и руснаците учат езика ни, има към 20 хил. души с руски корени само във Варна, които говорят без акцент. С две думи - твоята конкуренция е жестока, специализирай се по-добре в заклето преводачество, в тежки юридически преводи или нещо такова, което НЕлингвисти няма как да научат за 6 м., а без практика няма как. Лошото е, че рядко трябват такива преводи и са зле платени заради голямата конкуренция. Има обаче юридически кантори, които назначават преводачи на заплата дори. Търси работа и в агенциите за имоти по морето, не търси високо заплащане, а перспективи и интересна позиция.
Превеждай книги дори при ниско заплащане, за да си направиш име, направи си сайт, блог, знам ли, но намери начин да се отличаваш от масите.
Магистърът задължително да е по някаква ПРОФЕСИЯ, която в комбинация с езиковите ти познания ще ти е предимство. Задължително изучи ПРОФЕСИЯ в или извън учебно заведение, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трудов стаж, защото като чукнеш определена възраст БЕЗ трудов стаж никой няма да те взема на работа, защото на работодателят му е ясно, че не може един човек на 25 г. да го превъзпиташ и да го научиш на трудови навици, всеки се е опарвал и затова ВСЕКИ търси хора със стаж, ако ще да е като сервитьор, просто да знае, че си работила и си остискала едни 1-2 г. при същия работодател. Задължително си взимай препоръки!
Гол магистър иначе мен не ме интересува. Обявава се позиция за висше образование и 1 месец стаж ми е по-важен от магистър по същата специалност като Бакалавъра, защото всички сме учили и знаем, че се дъвка една и съща дъвка, губене на време и пари, дай ми на мен някой, който може да ми свърши работата, за това се плаща, не заради красиви дипломи и личица.