Споделена история от Образование

За.....рисуването
Здравейте,
Много обичам да рисувам!Всички казват,че съм най-добрата художничка в класа и аз се гордея с това.Всичко това размишляване започна от един-едничък въпрос:Каква искам да стана,когато порастна?Много мислих,но не стигнах до никъде.Бих искала да уча в художествена гимназия,но ето ги проблемите:
1.Най-добрата ми приятелка.Искам тя да е с мен,но да кажем,че я бива да рисува,колкото пингвините живеят в Азия.
2.Не винаги мога да рисувам-случва се на моменти(много зависи от настроението ми).
3.Не знам дали ще съм достатъчно добра!
4.Едва ли ще се издържам само с рисуване(парите няма да стигнат).

Ще съм ви благодарна,ако ми помогнете!

Коментари

1.   Според мен недей да учиш директно рисуване, а просто нещо, в което рисуването ще ти помогне, а в същото време има възможност да изкарваш пари от него, защото няма какво да се лъжем, с рисуване трудно ще се издържаш, въпреки че познавам художници с добри доходи, но е трудно. Например учи дизайн или нещо подобно. Определено рисуването ще ти е от полза при такъв вид професия.

2.   Чак ме е яд, че си мислиш такива неща! Същите каквито и аз... а не си струва да му мислиш толкова. Нещата не са толкова сложни колкото изглеждат.
Аз вече съм студентка, първи курс, но не с рисуване и то защото си мислих, че не мога. Защото и аз "понякога мога, друг път- не". Ще ти разкажа за мен и така ще ти дам съвет.
В началото на лятната ваканция преди 12кл. реших да се запиша на уроци по рисуване, защото така и не можех да разбера мога ли да рисувам, или не. Записах се и мн ми харесваше, господина каза, че ставам. После започна да ми говори за университетите с рисуване и аз започнах да си мечтаяяя.... и така реших да се занимавам с рисуване и исках да уча анимация. Накрая след всичко, което ми мина през главата нашите ми казаха, че няма как да плащат за подобно образование, понеже специалностите с рисуване са главно в редовна форма и ще трябва да живея и да уча в София, а те да ме издържат, отделно семестрите са скъпи. Както и да е, аз мн се разочаровах и спрях уроците. Вкъщи продължих да си рисувам, но рядко.
В началото на 12кл. се запознах с едно момиче, в класа по ЗИП и видях, че нещо беше рисувала на едни листи, поразпитах я и тя каза, че иска да влезе в националната худ. академия и е тръгнала на уроци. Рисунките и бяха.. не толкова добри, дори аз рисувах по-добре от нея.
И какво стана? Сега тя Е в нац. худ. академия и рисунките и са много много хубави. Тя просто работи над себе си цяла година и накрая влее там КЪДЕТО ИСКАШЕ. Аз съм се отказала напълно, разбира се, записах английска филология задочно.
Така че ако искаш нещо просто го направи! Недей да мислиш толкова за всички пречки, които ще имаш, те са неизбежни! Колкото до приятелката... според мен тя не би трябвало да има място в образованието ти, ти би трябвало да мислиш трезво и да прецениш какво искаш. А както виждам, ти вече знаеш :) В момента има много професии, които се работят от художници, хора, които освен да рисуват добре могат да го правят и на компютър. И тези неща се учат. :)
Не се притеснявай. Понякога е най-добре да поемаме рискове. :) Успех!

3.   Личното ми мнение, по твоите въпроси
1. Забрави за най-добрата си приятелка. Много скоро, ще намериш други интереси, други хора, любовници и идеали. Ако прителкатата ти е толкова добра колкото ти се иска, това, че не сте заедно постоянно е малък проблем.
2. Цялата идея на изкуствата е да изразява чувства. Естествено е, че когато тях ги няма, няма да можеш да рисуваш.
3. Тогава разбери! Не се страхувай да питаш за мнението на други художници, приятели, познати и дори случайни хора. И не питай семейството си... те не биха дали обективна оценка освен ако и те не са художници.
4. Да си чувала за хора наречени дизайнери? Повечето от тях не правят почти нищо, а изкарват огромни суми, но това е последното нещо, което би трябвало да интересува един истински артист.

4.   Погрешно е да смяташ, че рисуването е талант, който не ти носи перспективи. Използвай го, за да влезеш в специалност, която е свързана с компютърен дизайн. Очаквай че през обучението си ще се занимаваш с различни програми като фотошоп и подобни, тъй че самият талант ти дава старта към артистична професия. В 21 век е остаряло виждането, че талант като рисуване ще намери израз само в продавач на платна. Това е века на технологията и има хиляди сфери, в които можеш да използваш таланта си. Всичко зависи от упоритостта ти, дори таланта сам по себе си не значи много, а това до колко си сериозна. Можеш да правиш дизайни на сайтове, да работиш за вестник или списание, рекламни плакати, изобщо всякакви неща свързани с дизайн. Като всяка професия, дали ще си добре финансово, зависи от това колко си добра в това, което правиш и дали си предвидлива.