Споделена история от Образование

Влак до университета
Предстои ми висше образование и един от най-големите ми проблеми са парите за това гледам да намеря най изгодния вариант. В града ми няма университет и единственият ми шанс е да ходя в друг град което означава квартира, сметки и много други. Аз съм от Мездра, не съм кой знае колко далеч от софия та ми дойде една идея. Възможно ли е според вас да уча в Софийския но да си живея в Мездра. Билетите за влака са около 3- 4 лв а предполагам че има и карти с по големи отстъпки(пишете ако знаете). Аз не съм претенциозен, мога бая да издържам и на тичане и на др така че самото пътуване няма да ми е проблем. Но тъй като не знам какви са горе долу програмите и др не мога да преценя дали е възможно. Искам да уча стоматология. Какви са горе долу програмата, часове (основно начало и край но и друга информация не ми е излишна ако имате). И също така дайте свое мнение.

Коментари

1.   Изчисли и ще видиш, че квартирата е по-евтина. Има хора, които работят така от вашия град, но при работа имаш раб. време, което при унито не е тяка - понякога се остава и по-дълго.
Може в началото да пътуваш, но си намери квартира - има стаи за 150-200 лв. с тока! В София можеш и да работиш и да се самоиздържаш.

2.   Кандидаствай за общежитие. Може и с 300 лв. /месец да се живее в София на общежитие. От личен опит ти го казвам: 100 лв. за разходи (общежие, интернет и карта за цялата градска мрежа), останалите 200 почистване за храна и препарати за почистване. Вярно не можех да си позволя да излизам много, много, но понякога можеш да излезеш дори и за едно кафе, както се казва знам 2 и 200.
Иначе, ако си редовна форма на обучение до 26 г. възраст, ползваш 50% отстъпка от билетите на БДЖ.

3.   Здравей,
Аз съм от Враца, трета година в СУ и съм на общежитие. Пътуването ще ти излезе много по-скъпо.
Например:
всеки ден 5 лева общо за отиване и връщане( има карти за студенти с 50% намаление) ;20 лв за карта за транспорт за всички линии в София или 10, ако си направиш само за една линия; там яденето ти ще е минимум 10 лв. на ден, защото си е скъпо в университета, няма какво да се лъжем (дори и на стол да ходиш 3 пъти на ден пак излиза толкова). Станаха около 320 лв.
С тези пари можеш да живееш в общежитие. Аз средно на месец плащам за общежитие 60 лв (наем консумативи). С около 50-60 лв на седмица можеш да живееш, ако не излизаш или го правиш само веднъж в седмицата(зависи къде и какво ще си поръчваш), ядеш вкъщи или на стол и през уикенда се прибираш в Мездра.
Другия плюс на това да живееш в града, в който учиш е, че ще имаш време да учиш, да спиш, да излизаш, да живееш, а така по пътищата е много изморително. От личен опит ти го казвам. Ще ставаш много рано сутринта, ще се прибираш късно и ще пътуваш с всякакви хора. Знаеш, че БДЖ не са много надеждни и понякога има закъснения с часове, особено през зимата. Така веднъж закъснях за много важен изпит.
След като свикнеш с обстановката можеш и работа да си намериш. Аз още първи курс, втори семестър, започнах работа, ходя и на лекции, взимам стипендии, така че ще се справям, няма причина ти да не можеш.
Сега от 1 до 10 септември е кандидатстването за общежитие. Ти пробвай, а ако решиш да пътуваш можеш да се откажеш от общежитието. В началото малко повече разходи ще имаш - плащане на разни такси при настаняването, но няма как и без тях.
Успех ти желая! Много ще ти хареса студентския живот. :)