Споделена история от Образование

Ниво по английски след гимназията?
Здравейте, според вас, на какво ниво трябва да владея английски език след гимназията? Питам, тъй като в 12 клас ние учим ниво С2, но след като завърша наистна ли трябва да знам езика на това ниво или поне желателно ли е да го знам на това ниво?

Коментари

1.   Различно, зависи си от човека - колко е ученолюбив, колко се е концентрирал върху езика и КАКВА Е ГИМНАЗИЯТА.
Аз след икономическа гимназия имах по немски ниво С1 (тест в Германия за университет), но се занимавах индивидуално всеки ден поне 3 часа само език до края на 12 клас.
Абсолютно не неогходимо за неквалифицирана работа в съответната страна е В 1 , а за университет искат В2 поне към С1

За мен всичко под В1 е поназнайване на език и не е знаене. В1 е достатачно да се оправяш иначе в страната и с хората и е много добра основа.
Успех

2.   Каква е тази гимназия, че учите ниво C2. Това доколкото знам е най-високото ниво и мислех че не се изучава в училищата. Иначе ниво С2 не е необходимо почти никъде, за повечето длъжности B2 или С1 са достатъчни. А как седи въпроса със сертификатите при вас?

3.   Практикуваш ли езика с англоговорящи? Чувстваш ли се комфортно да говориш за почти всички теми на английски без да изпитваш сериозни затруднения? Разбираш ли всичко, което един англичанин говори, когато говори нормално? Можеш ли да четеш на английски материали на всякакви теми, включително по-специфични, без да изпитваш сериозни затруднения и без да се налага да проверяваш всяка втора дума в речника?
ако можеш да отговориш с да на всичките тези въпроси или си близко до да, значи знаеш английски на високо ниво.

4.   От автора- Номер 1, аз не съм в езикова гимназия (в СОУ съм), но това ИЗОБЩО не ми пречи. Много добре си знам учебнците, сега смятам да си взема English grammar in use Upper-intermediate и да уча оттам. Тази година ще бъда 10 клас и в момента знам на ниво В1, като са ми ясни и неща от В2, но него не съм го довършил още и тази година ще приключа и с В2. Лесно ми е да уча езика, защото бързо напредвам с думите, а граматиката на английския поне за мен е елементарна. И така, смятам в 10 клас да приключа с ниво В2, в 11-ти клас да завърша С1, а в края на 12-ти да го знам на С2. Мислиш ли, че ще успея да надграждам с едно ниво всяка година?

5.   С2 е перфектно владеене на езика, така че ако си бил сериозен, не би трябвало да имаш проблеми.
а какво ниво е необходимо зависи с какво ще се занимаваш и дали ще е в България или чужбина. наример ако работиш ИТ сектора, и В1-В2 стига, докато за други сектори трябва повече.
въпросът ти не е ясно определен за какво ще ползваш езика.

6.   От автора- Номер 2, смятам да се занимавам с Финанси. Знам, че специално за икономиката е важно да знаеш езици, нали? Трябва ли да знам повече от един език и на какво ниво трябва да ги знам, за да съм висококлалифициран специалист?

7.   От автора: Стана едно объркване с номерата на коментарите, затова сега ще напиша отговора си в този коментар:

Номер 1, аз не съм в езикова гимназия (в СОУ съм), но това ИЗОБЩО не ми пречи. Много добре си знам учебнците, сега смятам да си взема English grammar in use Upper-intermediate и да уча оттам. Тази година ще бъда 10 клас и в момента знам на ниво В1, като са ми ясни и неща от В2, но него не съм го довършил още и тази година ще приключа и с В2. Лесно ми е да уча езика, защото бързо напредвам с думите, а граматиката на английския поне за мен е елементарна. И така, смятам в 10 клас да приключа с ниво В2, в 11-ти клас да завърша С1, а в края на 12-ти да го знам на С2. Мислиш ли, че ще успея да надграждам с едно ниво всяка година?

Номер 2, прав си сега като прегледах плана, наистина не се учи С2, а само до С1. За сертификатите- ами не се дават безплатно! :) Който иска, си плаща и си изкарва някакъв сертификат и това е.

Номер 3, аз не завършвам сега учлище, а просто питам, на какво ниво е добре да го знам, защото мисля да го науча на ниво С2, дано да успея! :)

Номер 5, смятам да се занимавам с Финанси. Знам, че специално за икономиката е важно да знаеш езици, нали? Трябва ли да знам повече от един език и на какво ниво трябва да ги знам, за да съм висококлалифициран специалист?

Искам да ви питам и още няколко неща. Важно ли е да гледам филми, предавания и изобщо телевизия на английски, за да чувам говора и да се приспособявам към английската реч или това не е от особена важност? Трябва ли да правя упражнения със слушане? Питам, тъй като слушането не ми е на чак толкова високо ниво и не знам, важно ли е за езика?

И още нещо- мисля да си изтегля English vocabulary in use Upper-intermediate. Мислите ли, че си залсужава? Смятам да я изтегля от интернет- ето тук я има http://vk.com/doc-45112962_133803025?dl=884bf7978e8e17f513 Мога ли да се доверя на този сайт? Притесненията ми са, да не би това издание на книгата да е фалшиво, да не би да са писани фалшиви неща? Вие как мислите?

8.   Ако си имал само тройки по английски дори на b1 няма да го знаеш

9.   От автора- Номер 8, имам само 6-ци по английски и в момента го знам някъде към В2, а сега ще бъда 10-ти клас:)

10.   аз съм номер 3 - резултатите от училище нямат толкова голямо значение, ако ти сам не четеш на английски и не го говориш с хора..

11.   От автора- Номер 3, а на кое ниво според теб трябва да владея езика след гимназията? Искам да те питам и още нещо. От известно време смятам да си купя това помагало- English vocabulary in use- Upper intermediate, но тъй като то е много скъпо, попаднах на същото помагало, изцяло в интернет- ето линк http://vk.com/doc-45112962_133803025?dl=884bf7978e8e17f513 Мислиш ли, че мога да се доверя на сайта vk.com и да използвам помагалото от интернет? Възможно ли е да има фалшиви страници или грешни неща, които да ме подведат?

12.   номер 3 и 10 - зависи от гимназията, ако си в езикова гимназия с първи чужд език английски, ще постигнеш ниво В2 или С1 в края на обучението. Мисълта ми е, че оценките ти в училище по учебния предмет английски език не винаги отговарят на уменията ти да използваш езика с англоговорящи. Има хора, които изкарват ниски оценки в училище, но общуват с англоговорящи и/или четат на английски и владеят добре езика. От друга страна има и отличници, които не могат да вържат две изречения и не могат да разберат когато англоговорящ им говори. Не е задължително винаги да е така, но има такива случаи. Разбира се, в повечето случаи по-добрите оценки означават по-добро владеене на езика, но те не са решаващ фактор.

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_European_Framework_of_Reference_for_Languages - тук може да придобиеш по-добра представа какво означават различните нива и да прецениш според тази таблица до колко добре владееш английски.

13.   От автора- Номер 3, аз имам само 6-ци по английски и, не че се хваля, не съм нещо особено, но имам добри познания по езика. Да, запознат съм много добре и с нивата по CEFR и съм някъде в момента на В2. Мислех, си, че каквото уча в гимназията по английски, с това ще си остана , не съм ли прав? Имам предвид, че след гимназията, ще вляза в университет и няма да имам много време за езика, да не говорим, че смятам да уча втори, че и трети чужд език. В този смисъл не е ли най-добре да уча максимално колкото мога английски сега, в гимназията?
Номер 3, ти не ми отговори на въпроса за помагалото- http://vk.com/doc-45112962_133803025?dl=884bf7978e8e17f513 Да се доверя ли на сайта vk,com според теб и да използвам ли помагалото от интернет или не? Ти как мислиш?