Споделена история от Образование

Въпрос относно наследствена пенсия
Тази година съм студент 1 курс в Пловдивски Университет, но съм с починал родител. Бях в НОЙ. Внесох уверение, че съм студент редовна форма на обучение, жената ми даде листче с някакъв номер и ми каза, че ще бъда уведомен с писмо(някакъв запис), когато учебната ми година започне.

Започнахме на 29 септември учебната година, но досега така и не е пристигало нищо, а изплащането на пенсиите по спомен са около 6-7 дата. Спомням си, защото преди, когато бях ученик вземах такава пенсия.

Имате ли някаква представа кога горе-долу трябва да пристигне този запис. Или може би ще е около 20-та дата. На баба ми пенсията я изплащат около 20 дата. Всъщност двете дати, около които се изплащат пенсиите са 6-7 и 18-20-ти...

Пиша ви тук, а не ходя в НОЙ да питам, защото транспорта коства средства, а и доста чакане по опашки и разправии. Надявам се да помогнете с някаква информация.

Ако има студенти, които са си получили пенсиите моля споделете. Ще ви бъда благодарен.

Коментари

1.   Обади се в нои и питай направо там :) неучтиви са, но ще ти дадат най-правилния отговор

2.   Здравей! Малко инфо от мен - дано да ти свърши работа, защото аз завърших преди десетина години, но пък едва ли са се променили нещата чак толкова.
Аз взимах такава пенсия по време на цялото ми следване. При мен цялата процедура се изразяваше в носене на уверение в началото на всеки семестър. Получавах си пенсията по банков път ( а доколкото разбирам при теб май е с пощенски запис - или бъркам). Не си спомням точно на коя дата превеждаха парите, но беше някъде в началото на месеца, най-късно до 10-и примерно, защото с тези пари си плащах наема в общежитието (трябваше да се плати до 15-и). На мен никакви писма не са ми пращали, само носех уверението и готово. Първият път, когато подадох от университета, тогава в някаква друга стая се попълваше нещо, ако искаш по банков път. Това беше всичко.
Освен при теб ако не се е загубило това писмо или бележката за записа, нямам представа.
Та общо взето това е от мен - никакви обратни писма и пари в началото на месеца. Дано съм ти била поне малко от полза.

Дес

3.   ти ще си на последната дата
започват на 7-ми
ама завършват към 15-17 -ти, зависи от събота, неделя
а ако нещо се е забавило с обработката на документите - ще ти я изплатят за 2 месеца
но, ако до 20 -и не ти я преведат, питай на място, да не би нещо с документите да не е наред

4.   Може да намериш телефоните на НОИ и да ги питаш, не е нужно за всяко нещо лично да се ходи.
Ето контактите на НОИ: http://www.nssi.bg/aboutbg/contacts

5.   Автора

Уоу
Хора, благодаря ви от сърце за мега светкавичните отговори!!!

Номер3 - много изчерпателен, но ако документите не бяха наред нямаше, когато бях в НОИ да се задвижат нещата. А може и да съм до 20-та дата.. знам ли..

По банков път не ми се ще, защото мисля да си спестявам и да си ги къткам. Не ми се съхраняват в банки. Предпочитал лично да ходя да си ги вземам.

Още веднъж БЛАГОДАРЯ.

Извинявам се за некоректния и глупав въпрос, но в какъв размер е тази пенсия. Питам чисто информативно :).

6.   Здравей отново!
Отговарям на по-горния ти въпрос, нооо както вече ти е известно с остаряла информация. Аз взимах някъде около 45 лева, даже май бяха по-малко, абе някъде там. И мисля че сумата е фиксирана, защото първи курс като бях, съквартирантката ми също беше сирак и тя взимаше колкото мен. Стигаха ми за наема - 30 лева и изкарвах една седмица с останалото. Но тогава цените бяха малко по-различни и като малко сравнение - минималната заплата беше доста по-ниска в сравнение със сега.
Но колкото и да е сега не очаквай да те отрупат, то си е някаква едва ли не символична сума. Намерението ти да си ги спестяваш е хубаво, стига да имаш възможност естествено.
Наистина бих искала да съм ти полезна, но малко няма как да стане. Все пак предполагам, че придоби някаква обща представа за нещата. Ако имаш други въпроси по темата съм насреща (информацията ми не е професионална, :D).

Дес

7.   Автора

Дес, и тук си страшно полезна и изчерпателна. Имам само още 1, 2 въпроса... За кой период говориш точно? Кога беше студентка и кога вземаше тези 45лв?

8.   Здрасти отново!
Много благодаря за хубавите думи, наистина се радвам, че мога да помогна поне отчасти.
Става въпрос за годините от 2000 до 2005 включително. И мисля че през цялото време размера на пенсията беше един и същ. Лятната ваканция няма преводи.
Има някаква горна граница - за възраст става въпрос, защото през 2008 записах магистратура в друг град и друга специалност. Та тогава вече нямах право, защото надминавах нужните години. Сега ще те излъжа колко е тавана - може би 26 години, защото аз ги бях навършила същата година.
Всички студенти получават пенсия-редовни и задочни, стига да нямат навършената възраст.
Ами това е от мен. А ти получи ли някакво известие вече, може би ще започнат да ти плащат от следващия месец.
В кой ВУЗ следваш в Пловдив, ако не е тайна? Аз магистратурата си карах там - в УХТ. Еех, чак ти завиждам (благородно, разбира се), страхотен град. Айде стига толкова от мен, че се отплеснах. Лека вечер ти желая.

Дес

9.   Здрaвей,
Получaвaм тaкaвa пенсия от 3 години. Превеждaт мия нa 7-ми всеки месец. Щом почвaш крaя нa септември, знaчи зa октомври трябвa дa имaш, провери в Пщaтa дaли сa ти превели пенсия.
От НОИ изпрaщaт едно писмо в което пише рaзмерa нa пенсиятa и до коя годинa имaш прaво дa я получaвaш.
Успех