Споделена история от Образование

Пчеларство?
Здравейте искам да питам има ли хора който се занимават с пчеларство? Наскоро почнах да чета за пчеларството и ми се стори доста интересна наука, но искам да знам повече като например доходно ли е пчеларството? Какви са субсидиите, колко кошера ти трябват за да започнеш? Колко време от теб се изисква да отделяш на пчелина? Благодаря предварително

Коментари

1.   В моя край има доста хора, които се занимават с пчеларство, но само като хоби или като вид допълително занимание и доход. Има субсидии иначе, но в момента не знам дали ги плащат. Мисля, че най-добре е да се обърнеш към съм Съюза на Българските пчелари - имат и фейсбук група, за да ти помогнат поне с пчелно семейство и тем подобни.
От това няма как да живееш, но мисля, че е много смислено, полезно и разтоварващо хоби, а и ще имаш винаги мед. Не всичко, което ни прави щастливи е свързано с парите - при пчеларите ще намериш обаче много готини хора, а и много заможни и направо богати хора, а връзките са всичко в днешно време. Аз познавам човек с много фирми и огромни доходи, които се занимава точно с това и има вече и много кошери.
Почва се обаче винаги от едно семейство.
Благородно хоби, с което се занимават благородни хора. Не се отказвай
Успех!

2.   Благодаря много за информацията, ще ги потърся във фейсбук. Много полезна информация

3.   A, забравих да кажа, че ако нямаш пари за първия кошер и семейство, там има хора, които ще ти помонгат и специално за млади хора преди имаше и ЕС субсидия, но сега май разчитат само на себе си и все пак има достатачно богати хора да ти помогнат. Кошерът ще го избиеш иначе, ако продаваш меда, но аз мисля, че удоволетворението от работата с пчелите ще ти е достатачно, всичко отгоре е добре дошло

4.   Да наистина е така, много ми е интересно като чета за пчеларството като приказна е, но за съжаление знаеш как е в българия. Българина няма време за хобита от всичко трябва да се гледа да се изкара някои лев, защото няма как иначе :(. А иначе дали знаете, има ли пазар на меда, до колкото съм на ясно то не се продава само мед а много други работи, пчели майки, прополис и т. н. Но инач е наистина много запленявашто, страхотна наука.

5.   Ами надявай се пчелите майки да не се продават, а някой да ти подари, защото как ще почнеш?
Иначе има пазар за меда, ако си контактна, симпатична личност и можеш да хвалиш стоката си. Ние най-редовно си купуваме най-разнообразен мед, даваме годишно по 100 лв. за мед само - всякакъв - и от познати, и от продавачите на улицата, от пенсионери...отделно купувам за приятели от чужбина като подарък. Има с билки вътре, с какви ли не неща... аз не обичам, но мъжът ми яде и подаряваме много на познати и от чужбина.
Само сред познати можеш да го пласираш, според мен, но сам ще се убедиш, че по-ценни ще са ти контактите сред хората в Съюза, а и самата работа сред природата ще те разтовари.
Българинът това или онова, но ти ако имаш такъв смислен интерес, все ще намериш време.
Мъжко хоби е иначе :), спокойно, с грижа към пчелите и борба срещу болести и тем подобни.
Баща ми някога искаше да се занимава с това, но се отказа по глупави причини, но той има и други хобита - риболов, майка ми :), но ето - сега е пенсионер и кой зне - може и пак да му хрумне. Ако имаш пък деца, ще е супер и за тях да са сред природата, а и да научат нещо полезно покрай теб.

7.   Да така е права си не е най-важно да се изкарват пари а да изпитваш удоволствие от дадената работа. Да правиш всичко със мерак и удоволствие. А иначе съм жена, но ще опитам да се справя някак си ;д :)

8.   Аз също смятам да започна с един кошер като хоби. И за 10 години примерно да мога изкарвам някакви нормални приходи. Като чета в интернет кошери има за по около 70-80 лв. Отделно трябва 100 лв за предпазно облекло. Още 50 лв за важни пособия. И подхранването не знам на каква цена е. И това, ако не искаш да произвеждаш мед. Иначе се иска центрофуга и др. машини за към 500 лв сигурно.
Отделно кошерите се крадат. Трябва да имаш подходящо място...
А и забравих колко струва едно силно пчелно семейство. Кога продават семейства?
И не на последно.. Додан-Блат вид кошер ли е най-хубави за начало, или многокорпусен?

9.   здравей,
във фейсбук има една група която се казва - ПЧЕЛИН
мисля че е най-голямата на тази тематика и най-важното което е - много е активна
успех!

10.   От автора към номер 8: До колкото съм чела Дадан-блатвия е най-добрия кошера, но много зависи пак от региона в които мислилиш да слагаш кошерите. За региони с по продължителна паша също е много добър 10 рамковия многокорпусен кошер. Отностно пчелните семейства варират с различни цени трябва да провериш в интернет но най-хубавото време за закупуване е началото на пролетта, тогава превозването им става по лесно освен това пчелните сем вече са презимували и няма риск за голяма смъртност при пчелите. При купуването на пчели има много особености на който трябва да наблегнеш за да не ти продадат някое слабо семейство.

11.   От номер 8 до автора. Районът е отдалечена вилна зона върху плато с надморска височина около 200-300 метра. От едната страна следват обработваеми площи и пасища, а от противоположната посока - гора, на която още не съм определил основния видов дървесен състав. След горската зона е морето. Та мястото е сухо, с по-малко количество валежи, заради това тревните райони са изсъхнали почти през цялата година, или по-скоро, защото преобладават често ветрове, които са много вредни за пчелите. Това, което знам е, че пчелните полети най-интензивно достигат радиус от 5 км. Дворът ни е заграден и на завет, има доста плодови дръвчета.
Иначе аз не познавам, нито един пчелар. Не съм пипал кошери. Запалих се след един филм, след това започнах да чета. Има страшно много информация в интернет и от най-различни книги. Купих си Справочника на Радоев, но още не съм прочел всичко. Само че осъзнавам, че практиката е далеч от теорията. Няма как да знам какво в точност семейство с майка ще ми продадат. За това и един кошер искам. Нямам намерения за сега да издирвам пчелари за помощ. Също не знам в какво се продава това пчелно семейство(директно в кошер или не) и как да го пренеса ( в багажника на колата ли? ) до мястото ми? хах Аз също ще се регистрирам за въпроси в някоя група. Пчеларството не само е интересно, ами е и сериозна наука, която изисква време и точност. В противен случай още на първата година става един рой и край..
Хубаво е още, че освен биологията на пчелите, научаваш правилата в цялата еко система, свързана с живота им. Не само неприятелите на пчелите, ами растенията, кои са медоносни. Всеки мед примерно е различен според преобладаващите цветни видове, които пчелите са опрашили и взели прашеца -(мъжките органи на растенията - поленовите зърна) и нектара. Мановия мед пък май беше добиван от иглолисни дървета - от листата.
Поздрави.

12.   Хаха еми да ти кажа аз съм като теб, нямам никакъв опит в пчеларството, не познавам нито един пчелар. Имам изпит по пчеларство и трябваше да чета, но ми
стана страшно интересно и се запалих по него. Взех си и една книга на Бижо Бижев `Отглеждане на пчели`, в нея всичко е описано страшно интересно, но и аз още не съм я прочела цялата. Наистина е много интересна наука, но има и много тънкости, които със сигурност се научават с времето и с практика. Ако може да ми кажиш филма, от който си се запалил, да го гледам и аз. А за купуването на пчелни семейства, доколкото четах от тази книга има някои особености на който може да наблегнеш за купуване на силно семейство като например : При закупуването им трябва да се обръща
внимание кол на пилото, качеството на пчелната майка, питите, кошерите. Силата не сем се определяла по броя на питите добре покрити с пчели. Силни са тези сем които в края на април имат 7-8 междини пити покрити с пчели а слаби са тези които имат под 5 междини с пчели. Също трябвало да се предпочита сем с повече пило. А пчелната майка се преценява по големината на
тялото и по външния и вид, трябвало да бъде покрита с власинки да има здрави крила и да се движи бързо и правилно по питите, старите майки се разпознавали по това, че имали тънко и лъскаво коремче, краищата на крилата им били назъбени, те се движили бавно и неправилно. Също важно било, че питите трябвало да светло кафяви и почти безтъртееви килийки. Това което знам всичко е по книга друго си е практика, но викам да го споделя за да си го припомня. А отностно транспотирането и аз съм на твоето мнение хаха. Ако се регистрирваш в други сайтове и научих някоя полезна информация може да е споделяш тук.

13.   Зависи къде гледаш пчелите, понякога изобщо не е доходоносно, даже си на загуба. Например ако няма достатъчно паша и съответно няма мед или пръскат наблизо с пестициди и пчелите измират. Задължително трябва да има вода достатъчно близо - без вода няма живот. Иначе пчеларството е полезно от гледна точка на това, че си сред природата и забравяш досадните битовизми, когато работиш при кошерите, както и че извършваш полезна дейност за природата и хората - все пак медоносните пчели са на изчезване. Другото хубаво нещо е, че си 100% сигурен, че имаш чист природен мед без примеси. Доста подходящ е не само за консумация, но и за подарък.

14.   От 8.
Не мога да си спомня кой беше точно филма, то май бяха няколко ;д В ютюб има също заснети лекции по пчеларство. Мерси много за споделеното за майката и закупуването. Има един много известен форум pchelari. com Между другото ти зооинженерство ли учиш? аз съм агрономство.

16.   Да не се окаже, че сме колеги хахах

17.   Би трябвало да си в стара загора, понеже в пловдив май няма само агрономство, значи сме колеги хахах.Аз съм редовно а ти каква форма на oбучение си ?

18.   ее, не съм от Стара Загора.. Те тогава щяхме да се оженим :Д От Варна съм.. Един мой ''чичо'' приятел преподава зоология в Стара Загора. Иначе не знам дали ще учим пчеларство. В Стара Загора гледам може да се кара дори такава магистратура. Редовно съм, обаче май си по-голяма от мен. Аз съм 2-ри курс и учим още почти само общи неща.
И така. :)

20.   Да малко по-голяма съм ;д. Иначе наистина 1ви, 2ри курс се учат само общи работии... направо досадно да ти стане. Ама вече 3 ти курс става по интересно. Ти взели ли химия, биохимия ;д

21.   Ами то в България от комунизма останала тази система. И се получава, че реално учим само 2 години по специалността... Изпитите си ги взех, без математика. Аз принципно се занимавам само с това, което ми харесва и което мисля за важно. Не, че останалите предмети нямат нищо общо и са безсмислени, но ако не ти е хубаво е трудно. Примерно мехнаниката и физика. Все някакви предмети, колкото да допълват програмата.... И се ядосвам хаха. : )