Споделена история от Образование

Дентална медицина с връзки?
Здравейте, искам да кандидатствам дентална медицина, но имам един важен въпрос към всички, които имат някаква информация!! Според вас трябвали да човек да има връзки за да може да влезе? Защото на всеки, който лажа, че ще кандидатсвам това ми казва "имате ли връзки"? За съжаление нямам никакви връзки и нямам намерение да вляза с нещо подобно и малко ме притеснява. Ориентирана съм към Пловдивския, но ... Нзнм, моля ви помогнете

Коментари

1.   Къде ще кандидатстваш? За Пловдив трябва само да седнеш и да научиш. Нищо повече. Никакви връзки няма да ти трябват, ако се справиш добре на изпитите. Имам приятели от повечето курсове и до сега никой не е бил с връзки, а е влязъл. Успех!

2.   Това са с връзките са пълни глупости! Държиш изпит по биология и химия. За повече информация провери университетите, в които искаш да учиш.

3.   Ами естествено, че ще те питат. Това ни е едно от прекрасните наследства от комунизма. Тогава нямаше значение дали имаш, защото и без това нищо не можеше да си купиш с тях. Само с връзки ставаше всичко. Все още не можем да се оттърсим. За това сме на това дередже - защото не се слагат хора, които могат да свършат работата и са родени за нея, а се слагат връзнари, които изобщо не знаят за какво става дума. Така нито работата върви, нито другия може да следва призванието си. В крайна сметка и той се хваща с нещо, от което не разбира, само за да не умре гладен. И когато това е масова практика, виждаш до какво води. Държавата ни е прекрасен нагледен пример. Едните нямат стимул, защото всичко им се дава наготово, другите също, защото каквото и да направят, не им се дава възможност.

Но въпреки всичко те съветвам да дадеш всичко от себе си. Все пак и без връзки става, макар и доста по-трудно. А и това време на връзкарите все някога ще птмине и такива като теб ще са на пиедестал и то заслужено. На този свят има карма, колелото се завърта, този, който е бил отгоре, се озовава долу.

4.   Това с връзките за мене е такава простотия, че си нямаш и на представа как ме вбесява. Аз лично като работодател на сравнително голяма фирма. Около 500 - 600 човека сме. Работим в областта на оръжейния бизнес. Изразът, ама аз идвам с връзки или, мен ме праща еди кой. Направо ме изкарва извън нерви. Обикновено моля човекът да затвори вратата от външната страна. Аз съм заклет меритократ и съм свикнал всичко да е заслужено на базата на собствените знания и умения.

5.   Че ще влезеш ще влезеш, ама после трудно ще си намериш работа, ако нямаш връзки

6.   За Пловдив конкретно наистина става с връзки. Иначе за другите места мисля, че си става дума за голямо учене, изживявам го в момента :)

7.   До №2 - преди 1989 с връзки се влизаше в НАТФИЗ, Художествената академия. То и сега си е същото - връзките се изразяват в това, че ходиш на уроци при преподаватели от комисиите. Специално за медицината е пълна глупост - влизаше всеки, който е изкарал над 5. 50 по биология и химия плюс отлична диплома. Който не влезеше медицина, влизаше дентална такава. Сега нещата са същите без дипломата. Медицината и фармацията са единствените специалности, които останаха с малък прием на фона на всичко останало.
До автора - ти си научи материала, пък да видим дали няма да влезеш.

8.   Разбира се, че трябват връзки. Това да не ви е Западна Европа!