Споделена история от Образование

Дали да се върна в Бг?
Здравейте

Уча в частен университет извън Бг. Като цяло преподаването не е лошо, но имам чувството, че тъпча на едно място. Университета е елитен, защото там има много богати хора, а не много умни хора, а аз съм стипендиант. Много ми е тъпо, защото съм чужденец и виждам, че не мога да се развивам, а и пък университета не ми предлага какво толкова да правя. Някои неща са доста не организирани. Имам един от най-добрите академични успехи, но ме мъчи много депресията, трудно ми е с чужденците, а и пък както казах не се развивам. Мисля си да се върна в БГ да уча някой рядък език в Софийски, даже май съм се спрял на Персийски. Какво ще ме посъветвате?

Коментари

1.   Ами щом те мързи да напишеш името БЪЛГАРИЯ дори?
Иначе не е тайна, че във Великобритания съществуват глупави университети... и работодателите не спят.

2.   За нищо на света не се връщай в България ... тук е много окаяно положението управлявани от неграмотници които знаят само за себе си да мислят и всеки претендира за монахиня ама не е. Послушай ме и си остани там тук развитие няма освен корупцията ако си се насочил на там идвай. Ще съжаляваш повярвай остани си там завърши си и работи по специалността си и си гледай живота

3.   Не се връщaй тук.

4.   Връщайте се! Трябва да градите Родината!

5.   Аз имам много приятели в чужбина и нивото изобщо не е толкова високо, колкото се говори!
Аз приветствам решението ти и те съветвам да го направиш :0

7.   Ами зависи от чужбината, номер 5 и от университета. Специално в Германия, Австрия и Северна Европа няма калпави университети. Аз съм завършила в топ 50 университет в света и нивото беше мноооооого високо, а после фирмите се надцакваха да ни назначват, но аз се върнах в България, където веднага с такова образование ставаш мениджър с управленчески функции в една от чуждите компании (в моя случай ЕVN). Работя и със специалисти, завършили у нас, но 90% не струват. Принудени сме инжинери направо да си внасяме, но и мениджмънта на 90% ни е вносен - не че не се търси у нас, но освен ТУ София не виждаме, от къде да вземем кадри.

8.   Аз не бих се върнала. Винаги, когато се завръщам, няколко дни ми е хубаво, а след това ме обзема отвращението от реалноста. Последният път се върнах преди 3 години и издържах само 10 дни... България е мрачно и мизерно място, Мъртво. България умря при "прехода", просто жителите ? още не са го осъзнали...

9.   Понеже в бг ще те организират и поемат... Ти си студент, нормално е да се сблъскваш с някои трудности. Щом си стипендиант, значи вече си преодолял някои задачи. Защо да не се справиш и със самото следване? Обаче зависи и какво следваш. Не знам защо си заминал. Никой няма да те организира. Това е някакво странно желание, някой да решава вместо теб. Трябва да решиш какво искаш и как да си го направиш. Какво можеш да правиш с персийски? Изобщо, сериозно ли питаш? Ако и в чужбина учиш нещо наистина без перспектива, то как връщането ти в бг, ще ти помогне? Вземи тогава научи някаква професия, дали в университет, дали към фирма. Дали в бг или в чужбина. Въпросът е да поемеш желанията си. Ако местните не те приемат, потърси чужденците. Отиваш в някой евтин магазин за дрехи и ги намираш. Не може елитен университет да няма клубове и извънкласни занимания, запиши се за някое мероприятие, спорт. Там ще срещнеш хора. Отиди ти при тях, не чакай някой да дойде. Виж какво ще стане. Моят опит от Германия е, че никой не те заговаря пръв, просто такова им е възпитанието, но никой не ти обръща гръб, ако го заговориш. Действай.

10.   Не се връщай!!! Намери друг университет в чужбина, дори в друга държава ако щеш, но НЕ СЕ ВРЪЩАЙ ТУК! Веднъж си имал шанс да избягаш, не си набутвай сам главата в торбата. Успех и дано да си подредиш живота!

11.   Ти си знаеш най- добре къде ще се чувстваш по- добре. В чужбина си оставаш чужденец винаги, колкото и глупаво и изтъркано да звучи е така. Аз учих 1 година в университет извън Бг и се прибрах, не само заради носталгията, а и по куп още причиним, както и да е все още не съм съжалила за избора си.

12.   Уча бизнес с финанси. Не знам дали се струва.

13.   Авторе,
разбирам те добре, затова ще ти кажа няколко неща:
Ако наистина не искаш да стоиш там, можеш да се върнеш, но помисли
хубаво дали ще си добре в България.
Трудно се влиза в компания, когато си чужденец, но трябва и малко
желание, ако си като мен- не ти допадат, не ти се говори с никой от
тях, заминавай си без да ти мигне окото.
Мисля, че в България всичко стана ад, защото крадливи политици
обраха/продължават да ни обират, затова не е препоръчително да се връщаш
там ( ти си решаваш, но знай, че няма да имаш като този шанс)
Аз също съм мислил да се връщам, но просто няма бъдеще, развитие и като
цяло България е на прага на фалит...
Не мисли, че хората са по-добри от тези, които срещаш, защото това далеч
не е вярно...
Нали знаеш - има добри и лоши
Все пак ти си решаваш, както казах по-горе помисли си хубаво, за да не
съжаляваш после.
Дано вземеш най-доброто за теб решение и късмет, авторе :)

ДТ