Споделена история от Образование

Самостоятелни стаи за студенти в общежитията?
Здравейте. Въпросът ми е към студентите в София. Вярно ли е, че в общежитията има самостоятелни стаи за студенти? Така ми каза едно момиче, което в момента учи там. По думите й, в университетите, където нямат достатъчно студенти, дават самостоятелни стаи от общежитията си на студенти, като естествено заплащането е двойно, тъй като по принцип стаята е за 2 човека. Това истина ли е? Мога ли да се запиша в такава самостоятелна стая в София?

Коментари

1.   Може да плащаш и за другото легло, но по закон не е правилно и вече тези неща се контролират. Но има и единични стаи т. е. само с едно легло. Те също са по-скъпи. Аз съм живял в такава стая 3 години. Въпросът е да те класират.

2.   Това зависи от конкретния университет. В общежитията на някои университети са по трима човека, в други са по двама, в трети има възможност и да си сам. Ако си в друг университет, но вземеш разменно писмо за общежитията на такъв университет, който предлага самостоятелни стаи, тогава вече трябва да си говориш с отдел "Настаняване" дали ще ти дадат самостоятелна стая.

3.   Зависи от университета. За СУ дават на докторанти и при връзки с хора от комисията по настаняване.

4.   Самостоятелните стаи са за хора с проблеми и за асистенти. Трябва наистина да имаш връзки, за да се уредиш. Но не ти и трябва. В общите стаи стават купоните, запознаваш се с нови хора и т. н.

5.   От автора- Номер 1, висок успех ли е нужен, за да те настанят в самостоятелна стая? Социалните критерии (за социално слаби, полусираци и т. н. ) взимат ли се предвид?
Номер 2 и 3, а в София има ли такива университети, където не е толкова голям проблем да съм в самостоятелна стая? Или като цяло е трудно да се уредя да съм сам в стая?

6.   От автора- Номер 4, ами то това е проблемът! :D Аз съм доста необщителен човек. Досега не съм напускал града си. В началото в София ще ми бъде все едно съм на друга планета. А какво остава ако съм и със съквартирант? :)

7.   От автора- Доколкото разбирам, са нужни контакти за самостоятелна стая. Но знаете ли дали има университети, където без контакти, просто ти дават индивидуална стая при по-скъпо заплащане, защото нямат студенти и иначе съответната стая ще стои празна или връзките задължително са необходими?

8.   В някои блокове дори си има официален ценоразпис за всеки вид стая и за това дали си сам или с друг човек. Но нямам представа дали дават на всички желаещи. Но си зависи в кой университет си и каква е процедурата там за настаняване в неговите блокове и за даване на разменни писма за блокове на други университети.

9.   От автора- Благодаря на всички, които ми отговориха. Аkо някой друг знае още нещо, моля, нека даде допълнителна информация. Не разбрах дали има такива университети, които нямат достатъчно студенти и дават самостоятелни стаи, ако има някой, който знае за такъв университет, нека каже кой е той. :)