Споделена история от Образование

Въпрос за учителската заплата
Здравейте! Прочетох една тема тук, написана от учител, който твърди, че заплатата му е около 400лв. Не мога да повярвам, че не се цени трудът на учителите, обидно ми е. Дълго време се колебаех дали да следвам педагогика, особено сега когато има глад за учители, но не знам... Въпроса ми е, ако стана учителка по два предмета, заплатата ми двойна ли би трябвало да е или пак ще е около 400-500лв? Въпроса ми е ориентиран главно към учителите, които посещават този сайт... надявам се да получа отговор дали да се насоча към тази професия или изобщо да не го правя...

<< Предишна Следваща >>

Коментари

1.   Авторке, майка ми е учителка - такива заплати от 400 лв. няма - само на половин щат ще да е човекът или е стажант. Учителите взимат над 600-700 лв. заплата в най-лошия случай, а в големите и елитни гимназии, където има и много часове, ЗИП, СИП си докарват над 1200 лв частни уроци. Майка ми с полувисше и само занималня води взима 700 лв., има колежки с към 900 лв. заплата, а живеем в град от 30 хил. души и половината училища са празни. Имаме към 2 хубави гимназии и 3-4 професионални училища, последните са леш, но там пък със специални предмети и фиктивни часове си събират на 1000 лв. Ако си работлив с тази професия е супер да въртиш собствен бизнес паралелно или да гледаш малки деца/стари хора или частни уроци. Само най-мързеливите или тези без име и желание не изкарват хубави пари допълнително.
Ходих навремето с учител, който преподаваше и в Унивеситета и ми е показвал фишове от 1200 лв. от училището и още 500-600 от университета, а от частни уроци взимаше поне хилядарка на черно, а в пика покрай разни кандидат-студентски изпити си изкарваше и по 2 000 лв. допълнително, защото имаше супер име и хората, които готвише си влизаха каквото пожелаят - в портмонето му само петдесетолевки надути.Искаше човекът да прави семейство с мен, затова знам и съм сигурна, защото ми е показвал и документи, но действително работише страшно много, включително в почивните дни.
Днес много работа има за учители, особено по чужди езици. Действително има хора на половин щат и това е гадно, но пък са свободни такива да работят във второ училище - и такива познавам.
Професията е супер за жена, защото можеш да си гледаш семейството и дома, получаваш осигуровки, после майчинство имаш ваканции...мога до утре да изброявам. Ако пък си амбициозен и ДОБЪР можеш да направиш малко състояние от частни уроци, писане на помагала и тем подобни.

2.   В нашето училище, учителите получават 250лв. заплата, а са меко казано изключително образовани, това са ни го казвали те. Училището ни е едно от най-добрите училища в града.

3.   Права е 1, въпрос на инициатива и желание за повече работа, но е идеално и за жена, която така ще има време да си гледа семейството без да се претоварва. Баща ми беше учител, сестра ми е учител, каквам ти го от лични наблюдения. Разбира се възможностите са си възможности, реализацията им е друго нещо. Предполагам един начинаещ учител без име ще погладува малко, но като е ориентира ще прави добри пари, стига да не преподава физическо де, че там частни уроци няма:)
М, 36

4.   Значи, чувала съм хора, които са казвали , че заплатата им е 400 лева, други казват , че вземат повече. Върви че разбери. Майка ми е възпитател и получава около 500 лева, така че би трябвало един учител да взема повече. Но не си заслужава за парите да си съсипваш нервите. Ако обичаш да си сред хора- тогава да, или пък ако имаш наистина издръжливи нерви :Д иначе не е толкова лошо и парите не са чак толкова малко.

5.   Комшийката ми е даскалка в началното и взима 450 лв чисто. А една друга позната взима 500 чисто.

А 1 има предвид 600-700, ама бруто, което е около 500 чисто.

6.   Това да учиш педагогика е грешка, според мен. Малките деца са невъзможни, ходят с айфони в 1ви клас и ако му се скараш баща му ще вземе да дойде да ти смени физиономията, трябва да се държиш като прислуга едва ли не. Ако държиш на парите мога да ти кажа, че аз като ученичка съм чувала, че в частните училища един учител взима към 1200лева, така че натам се ориентирай, ако държиш да си даскалка.

7.   Не са само на учителите заплатите ниски....

8.   Аз работя в гимназия с три езика и преподавам ня няколко класа - еми 450 лева чисто.. сори, само нашите хора взимат 700 лв, или повече. Државна работа - ако имаш роднини и връзки ок, иначе ниска заплата.

9.   Ако си учител и работиш едновременно на две места или пък даваш частни уроци, можеш да си докараш добри пари, но пък натоварването е много голямо. В противен случай.... учителската заплата е около 400 лв, без значение по колко предмета преподаваш. По всеки предмет си имаш определен годишен норматив часове, различен е, средно по около 750 часа. Ако преподаваш по няколко предмета имаш редукция (т. е. часовете се преизчисляват). Часовете, които ти са над годишната норма (ако случайно имаш такива) ти се заплащат отделно, като лекторски часове (не съм много сигурна, но мисля че беше около 4 лв. на час). За класно ръководство отделно ти плащат месечно по 25 лв, но само ако имаш пълен работен месец. Когато в месеца има някой друг неучебен ден, било ваканция или официален празник, взимаш процент от тези 25 лв, в зависимост от броя на работните дни. През отпуските не ти се полагат лекторски, нито пък пари за час на класа. В момента взимам около 600 лв месечно, защото съм класен ръководител, имам около 20 лекторски часа месечно, в тези 600 лева влизат и 100 лв. които са ми от прослужено време, учител съм с 18 годишен стаж. Съответно през лятната ваканция парите са доста по-малко. Не давам частни уроци и никога не съм давала, защото преподавам по технически предмет, а там желаещи за уроци няма. Ако ръководството на училището умее да управлява добре бюджета, може и да ви дадат веднъж годишно пари за работно облекло, веднъж годишно диференцирано заплащане, съобразно заслугите ви през отминалата учебна година. Може по Коледа да получите и 13-та заплата. Може! НО, ако работите като възпитал месечната заплата е около 400 лв. Ако сте млад учител парите също са някъде толкова.

10.   До номер едно - не си учител ТИ! Не пиши глупости и не си вади изводи от предположения.
Ето я истината - учителка съм. За пари чак не ми се гавори.За "уважението" от децата -също.
Не си заслужава.Аз се преориентирам към друга професия.

11.   Уча за учител по БЕЛ. Знаеш ли защо?!
Защото това е единственото, което бих работила, без да ми се заплаща.
От много малка това е мечтата ми и неотлъчно я следвам.

И жалко за онези учители, които работят фиктивно, за да си вземат паричките в края на месеца. Жалко за децата, на които преподават. Жалко за родителите, които ще пръскат пари по частни уроци.

Децата ни са неграмотни и незаинтересовани и не уважават учителите си.
Питам - къде е вината? Дайте си адекватна обратна връзка, колеги!

Ако искаш да станеш учител - бъди учител. Но го поискай първо със сърцето си, поискай го заради някой друг, а не заради себе си. Тогава ще разбереш, че парите никак, никак не са важни.

12.   Баща ми е учител в Пловдив и взима към 600лв. Води 2 (или 3) предмета и има към 20 години стаж.

13.   №1 говори без да знае защо едни взимат 400, а други 700. Във всички училища има основна заплата за младши, старши, главен учител/ възпитател. Основната заплата за младши учител е 530 лева, старши 555, главен учител или възпитател - 590 лева. Това са фиксирани ставки и са минималните. Ако училището има възможност, може и да са по-високи. Само да поясня, че младши учители са тези, които са със стаж под 10 години. Върху основната заплата се наслагва процентът прослужено време, който обикновено е 1% плюс възнаграждения за клас квалификация. Следват евентуалните лекторски - това са часове над норматива, допълнителни, но те също са определен брой. Това е. Сметни си без лекторски и клас, без стаж, колко ще вземеш след удръжки от 530 лева. И не, ако преподаваш по два предмета няма да вземаш двойна заплата.

14.   Номер 13, е как да не знам за какво говоря - нали майка ми цял живот с това се е припитавала :)
400 лв. в нейното училище никой не взима, тя като възпитателка и с малко лекторски-мекторски си взима 700 лв. и то чисти, но и замества и тем подобни. Всичко си е до директор по съвременната система - получават се пари на ученик и в добрите училища с наплив, много ученици проблеми няма. Проблемите са в селските училища, но и в лошите училища дори в големите градове. Има и разлика между учителите - по-нахъсаните и инициативните имат и повече лекторски, повече часове, особено в гимназиите - преподават и по повече предмети и на повече класове. Тези хора си докарват добри пари, а ако дават и частни уроци или като моя бивш приятел да преподават другъде - перфектно.
Учителската професия е много благодарна професия, но да - за жена. Не може мъж да храни семейство дори със 700 лв.
Аз съм на мнението, че трябва да се позакрият доста училища, да се осигури безплатен транспорт до градовете за тези деца, за да получат те равностойно образование. Освен това трябва да се закрият всички училища, които не могат да си наберат ученици, да има малко учители, но добре платени и следобяд да има повече ЗИП, СИП, консултации, не да финансираме паралелната система с частните уроци. Дай на учителите 1000 лв. заплата, но да работят повече часове и да има система с бонуси за добрите и инициативните

15.   За държавните училища заплата е фиксирана 550 лв (сега като дойдоха ГЕРБ ги вдигнаха, няха 530лв). Това е за младши учител. Тези, . с по над 20 и 30годишен стаж наистина си вземат над 700лв заплата. Но това е БРУТО, т. е. с осигуровките, които ежемесечно са около 23% - 10% данък на държавата и останалалото здравни и социални осигуровки. Т. е. аз като младши учител наистина взимам 416лв чисто - сто и нещо осигуровки и данък. Виж, ако си назначена и по друг предмет, все едно си друг учител, има и лекторски часове, които също се плащат почасово... ама главата ти гръмва. Аз съм детска учителка и всъщност за мнен норматива е 6 часа, да мога да ида и другаде, някои колеги работят в две градини - първа смяна в едната, втора в другата. Ама аз не бих си го причинила - 12 часа с деца...

17.   №14, има училища, в които учителите със стаж над 25 години са преобладаващият процент. Много ясно написах колко качва клас прослужено време в тези случаи. Училището на майка ти е такова, няма млади учители и взимат високите заплати. Я, кажи на колко е майка ти? Или ако няма 20 години стаж, с това полувисше, явно е човек на шефа, за да взима тези пари. С полувисше изобщо се чудя как са я оставили досега на работа! Лекторските в нейния случай са от замествания, а не всеки месец. И не става дума за 400 лева бруто, а след удръжки. Я сметни начинаещ учител без лекторски със заплата 530, след удръжки колко ще вземе и пак пиши!

№13

18.   Аз съм учител по Философски дисциплини и получавам 945 лв. заплата. Имам 34 години стаж. Зависи колко нормативни часове имаш, ето оттам се оформя заплатата. Да учениците са изключително неграмотни и незаинтересовани. Така че пак си помисли, преди да учиш педагогика!!

19.   До №18 - заплатата ти е толкова заради 34 години стаж, който е поне 1%, а не от норматива. Ако имаш и лекторски, както е най-вероятно, също вдига крайната сума. Ако си главен учител още. Ако си в училище с над 1000 ученика ти се вдига основната заплата, която е много важна. Спирам да изброявам. Но не нормативът ти прави високата заплата. Той е важен дотолкова доколкото да е пълен. Иначе си на половин щат и съвсем увисваш.

20.   До №19. Като ти гледам преценката ми се струва, че си учител.

21.   Бивш, защото идеализмът ми се изпари с годините и душевното ми спокойствие ми е по-важно. Но имам достатъчно колеги, с които поддържам връзка и съм наясно как стоят нещата към момента в системата на образованието - хич не са розови... нито за ученици, нито за учители.

№19

23.   Здравейте, Може ли някой да пресметне колко процента норматив са: 2, 5 часа Човекът и природата в 6 кл, 1, 5 часа химия в 7 и 8 кл, по 1 час ЗИП-химия в 7 и 8 кл, по 1, 5 часа рисуване в 7 и 8 кл., и 2 часа СИП- екология. Това са часовете за годината.

24.   Искам да споделя по темета "образование" някои много важни неща, относно "педагогическият персонал" в столично СОУ!
Имах възможността да работя на отговорна длъжност в поверено СОУ в продължение на 3 години 2008-2011!
Огромното разочарование и "потрес" беше от поведението на тези "педагози", за които на първо място беше заплати, ДМС, 13 заплата1работно облекло, като Гл. счетоводител аз спазвах правилата на изразходването на бюджета на училището,!
Потресе ме безотговорното отношение на персонала "педагогически" към учебните занятия, дисциплината, отвратителното комуникиране учител-ученик, безхаберие към присъствието в час на ученика, /всички даваха частни уроци/ и когато се провялят часове поради неприсъствие на учениците /те просто не желаеха да влизат в час/ ПЕДАГОГА си вземаше чантата и си тръгваше най спокойно, тъй като имаше часове"ЧАСТНИ УРОЦИ У ДОМА"
д
А НЕ ГОВОРЯ ЗА АРУГАНТНОТО ПОВЕДЕНИЕ НА УЧЕНИЦИТЕ СЛЕД 7 КЛАС, във всяко едно отношение,
събиране на места на етаж, който не се обитаваше, наркотици, алкохол и цигари! Не вярах на очите си, след като и на една моя забележка отговора на един седмокласник беше "имате ли презервативи" след което удари шалтера на ел. захранването и тока ми беше спрян, при което системата се сриваше и започвах отначало да подготвям "ЗАПЛАТИТЕ" НА ТЕЗИ "ПЕДАГОЗИ" оТВРАЩАВАХ СЕ ОТ ПОВЕДЕНИЕТО ПОВЕЧЕ НА УЧИТЕЛИ ОТКОЛКОТО НА УЧЕНИКА, "безхаберие, безотговорност и нехание какво се случва по етажите на повереното им СОУ"
До полиция не се стигаше!
Всичко беше в кръга на нормалното. Никой от персонала не вземаше отношение, момчета и момичета бяха или навън с цигарите и музиката, по време на час, или въпросния етаж!!!!
Как да говорим за пари и заплати... по високи след като НЯМА КАЧЕСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО!
Престанете да правите сравнение с заплатите на педагози в другите страни, защото там нивото е на светлинни години от нашите безотговорни педагози!!
Темата в канцеларията за тях беше
заплата, ДМС, 13 заплата, работно облекло в" лева", икономии от ФРЗ!!!
Жалко, че това е във всички училища СОУ, ОУ дори и детски заведениия ДГ и ОДЗ, където също бях гл. счетоводител!
САМИ СИ НАПРАВЕТЕ ИЗВОД, ЗАСЛУЖЕНИ ЛИ СА ЗАПЛАТИ УМНОЖЕНИ ПО ДВЕ, КАТО ИМАТЕ ПРЕДВИД ЧЕ ПЕДАГОЗИТЕ повече от тях са с доста години тр. стаж и получават чисто възнаграждение около 900 лева!
Недоумявам какви са тези ПРЕТЕНЦИИ, СЛЕД КАТО НЕ ДАВАШ КАЧЕСТВО НА РАБОТА!
МОИТЕ УВАЖЕНИЯ НО ТОВА Е ГРОЗНА БИХ КАЗАЛА "ИСТИНА"