Споделена история от Образование

Къде мога да изучавам философия след 12 клас?
Здравейте, аз съм момиче в 11 клас и след като завърша 12 клас обмислям да следвам с философия. Проблемът е, че не знам къде мога да я изучавам и по какви предмети са приемните изпити при влизане с такава специалност. Попринцип съм чувала, че след като се завърши с философия може да се работи като учител, преподавател, научен сътрудник, журналист, като дейци във всички звена на обществената, културната и информационната сфера, редакции, издателства и др. Това, което най-много ме влече е да работя в издателство. Обичам да пиша и ме влече философията, но дали тук в България ще мога да се реализирам след изучаването на такава наука. Моля ви, ако някой знае нещо повече и може да ме посъветва нека сподели опита или мнението си.

Коментари

1.   в СУ, каквото и висше класическо образование искаш да учиш, най-добре там.!

2.   Аз уча Философия вече втора година в Югозападен университет "Неофит Рилски", изключително съм доволна от начина и метода на преподаване. Препоръчвам го.

3.   Мила, ако ще следваш това, то по-добре се насочи извън България. От тримата завършили философия, които познавам, двама работят не по специалността си и то работа, от която не са доволни, а третият е почти перманентно безработен - за кратко си намира по нещо, но отново не по специалността. За съжаление тук просто няма реализация - след 5 години ще се чудиш, какво да правиш.

4.   Здравей, аз съм служител в Софийския университет "Св. Климен Охридски", и мога да ти дам нужната информация. За други университети не знам, но в нашия университе има цял Философски факултет. Една от специалностите там е точно философия.
Кандидатства се или с матура "Философски цикъл" или с приемен изпит. А може и с двете и ще ти се зачете оп-високият бал. Изпитите , от които може да избираш, са цели десет -
1. Философия и социални науки;
2. Български език и литература;
3. История на България;
4. Английски език;
5. Немски език;
6. Френски език;
7. Испански език;
8. Руски език;
9. Математика І;
10. Математика ІІ;
Математика едно и две, значи, че едната е по-трудна от другата и с по-трудната, ще получиш по - висок бал.
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_bakalav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2015/prilozheniya/prilozhenie_1
На този линк може да видиш датите за изпитите. Ако искаш да разбереш нещо повече, може да се обадиш на телефон 9308 522. Ако не си от София, може да ти кажем къде в твоя град може да подаваш документи за кандидатстване.Вииж и сайта на Софийския университет, uni-sofia.bg Тм далу с червен цвят пише Кандидатстудентска кампания и може да намериш всякаква информация.
Пожелавам ти успех във всички бъдещи начинания. !