Споделена история от Образование

Лекар или медицинска сестра
Здравейте! В момента съм 1ви курс мед. сестра, професията много ми харесва.. влязох с нагласата, че другата година ще кандидатствам за лекар, но не знам.. Искам го, но това са едно 10 години учене докато почна да практикувам тази професия, а виждам колко е трудно. От друга страна пък заплатите на мед. сестри са мизерни, не че на лекарите пък са страшно високи. Момиче съм, в момента майка ми ме издържа и не знам докога ще може. Затова се чудя заслужава ли си да си завърша за мед сестра, поне да имам някакво сигурно образование или да се обрека на 10 години лишения за да завърша пък за лекар. За чужбина съм мислила, знам и език, но не искам да напускам България, поне не в момента.. Кажете си мненията, хора които работят тези професии.
Ако е въпрос парите знам перфектно немски и винаги мога да си намеря добра работа, но работата с болните ме влече, просто не знам кое е по-добре, а искам да имам време и за семейство :)

Коментари

1.   Много несериозно ми звучиш на първо четене .Ако се беше поне заинтересувала щеше да си наясно ,че КСК за медицина е с подготовка 2 години и е най -малко 2000 лева .Ако се смята ,че си гениална и знаеш биологията за 8 ,9 и 10 клас наизуст ,може да минеш и за една година уроци по химия .
Щом знаеш немски си завърши за сестра и се пробвай в Германия .Медицината е тежко и скъпо образование .

2.   Аз бях записала за сестра, но се отказах от първия семестър. Много гадна работа, разправяш се с всякакви, бършеш мизериите на хората. Общо за 4 години не се учи, нищо серизно в сферата на науките, а за заплащането да не говорим, особено в БГ. Затова се ориентирах към биологията и съм много доволна от избора си, и не съжелявам. Мисли си хубаво, от сега, дали ще можеш да го работиш това цял живот, да сменяш памперси, подлоги и какви ли не други гадории....

3.   Много си несериозна и не знаеш какво искаш. Аз съм 11 клас и искам да уча за мед. сестра. Няма смисъл да учиш за лекар. Заплатите на мед. сестри са ниски ТУК, но в чужбина са чудесни. Имам позната, която работи като мед. сестра в чужбина и си живее чудесно. Но ако искаш да останеш тук в българия и да мизерстваш, нямаш проблем!

4.   Не се смятам за гениална, но като си минал вече изпит по анатомия и куп други.. биологията за 8, 9 и 10 клас ти се струва като приказка. А и изпита толкова е улеснен, че е невъзможно да не го взема. Притеснява ме единствено химията, с която се боря от доста време, но попитах дали си заслужава, не съм искала съвети как да се готвя за кск. Иначе мерси

5.   Най-вече зависи какво искаш..
Аз съм мед. сестра, определено си харесвам работата, има и неприятни неща, но префектна работа няма. Ако мислиш, че искаш да си лекар-давай!

6.   До номер 2: Ти да не си учила за санитарка? Те всъщност санитарките не учат висше! Писала съм пълни глупости! Санитарките вършат тази работа! Явно си попаднала в супер пропаднал университет. Мед. сестри(тук в БГ - не! ) в поликлиниките са при доктори в кабинети, а в болниците бият инжекции и са неизменни помощници на докторите. Не пиши глупости, тази професия е призвание!
До авторката: завърши за мед. сестра.

7.   Да си лекар е призвание! Аман от хора в медицината, които и те не знаят какво правят там.
Ако питаш за лекарска заплата в България - не, не си заслужава.

8.   авторката: благодаря ви за съветите, и да номер 2 не знам какво си видяла, но работата на мед сестра е хубава.. притеснява ме само в бъдеще как ще си гледам семейството с тези ниски заплати..

9.   До номер 6-първия семестър се учи как се оправя легло на тежко болен,как се облича тежко болен и други такива.Иначе сестрите е вярно,че не го вършат..и не съм номер 2...

10.   От 6 до 9: 11-ти клас съм и съм решила да уча за мед. сестра. Имам 2 съседки от блока, едната е в чужбина, другата си е тук, и двете работят като мед. сестри и са много доволни. Още не знам какво ще уча в университета, но наистина тази професия е най-добрата според мен, много е търсена и добре платена ( освен в БГ :( ). След като е работа на санитарките да оправят леглата и да обличат болните, защо и ние ще го учим? Винаги ще има кой да върши тази работа. :)

11.   авторката: номер 10: учи се, защото по правило това е задължение на сестрата, но попринцип рядко ще видиш болница, където сестрата да я върши тази работа.. относно заплащането не е добро, разгледай малко обявите за работа и ще видиш че няма над
600 лв, макс 650.. в чужбина получаваш около 3000 лв български пари, но за техните стандарти е малко, тъй като там всичко е по-скъпо.. например в гЕРМАНИЯ САМО квартирата ти е 500 евро

12.   От 10 до авторката: за оправянето на леглата и за обличането на болните - това не е проблем за мен, защото самата професия си е призвание. :) Относно заплащането: не, само в БГ е ниско. Знам, че тук заплатите на сестрите са не повече от 600 лв. В чужбина обаче не е така. Там заплатите са високи. В Германия ти дават най-малко над 4000 лв. български пари. Да, там е стандартът на живот е по-висок, но всичко е балансирано. Заплатата ти стига и за квартира, и за храна, и за сметките, разбира се, ако не харчим много. По-късно съм сигурна, че заплатите се повишават с времето, все пак там трудът се оценява, а не както тук. Ако не съм права, поправете ме. :) Още съм малка и съм идеалист.

13.   N:2 Абе вие добре ли сте, сестрата върши всички тези работи. Стояла си само в кабинета, глуспости, доста трудно можеш да се уредиш при личен лекар, а и запащането ще е мизерно. Недейте залъгвате хората, аз го видях от първа ръка, за какво става въпрос. Една сестра отговаря за сумати и пациенти, нейно задължение е да ги къпе, облича, сменя памперси и какво ли не още. Санитарите нямат никакво право да пипат пациенти, точно това ни обучаваха и ни го повтаряха доста често. А относно университета беше Варненския медицински, води му се добро името, но това няма значение, на всякъде е едно и също обучението. А за работа в чужбина пак не е за предпочитане, много не ни признават, вземат ги нашите сестри предимно като болногледачки и пак за ниски заплати, спрямо техния стандарт.

14.   Мда сестрите в България бият инжекции и седят в кабинета на доктора. Иначе погледнато реално трябва да вършат всичко, онова изброено по- горе в коментарите. За това взимат 600 лева. За толкова и работят. В чужбина жените търчат,не спират, усмихнати, любезни, отзивчиви. В България , ако смееш да помолиш или поискаш нещо, те гледат все едно си им изял десерта. И не малко пъти те карат да се чувстваш виновен едва ли не, че си се разболял. Това са моите наблюдения. Има изключения разбирасе.

15.   интересно ми е само защо тази професия е толкова подценена .. и като заплащане и като отношение, а за да си мед сестра учиш толкова много ...

16.   И колко мнооого учиш за мед сестра?

17.   От 12 до 15:
Преди за тази професия в БГ се е учело 2 години. Сега се учи 4 години. 3 години учиш теория(общо 90 изпита), материалът за 4 години е събран в 3 години, защото 4-тата година момичетата работят, това е нещо като стаж. Преди, когато са учели само 2 години, са излизали с полувисше, а сега се води висше образование.

На втория въпрос: само тук в БГ е подценена и съответно заплащането е ниско, но ние сме бедна държава, то и докторите имат ниски заплати, а какво остава за сестрите. В чужбина са много по-добре платени, в началото е трудно, но после се свиква. :)

18.   ами за един семестрър имах 12 изпита .. 2рия ще имам 14 нз малко ли ти се вижда, като другите университети имат по 3-4 :)

19.   От 17 до 18: Не знам за кой университети говориш. Едва ли имат толкова малко изпити. Аз писах за Русенския университет. Една мед. сестра беше последна година студентка, и едновременно със стажа си работеше при майка ми като преводачка. И тя разказа всичко това. Изпитите не са малко, но пък мисля, че колкото повече теория ни преподават, толкова е по-голям шансът да ни е лесно на работа.

20.   Без да бъда груба, но за това има и специализации. Една операционна сестра не взима по малко от 1500 лв. Разбира се много зависи и в кое отделение е. Мислете малко преди да говорите ;)

21.   за номер 19: не говоря за медицинските сестри от др университети, ами за другите специалности, икономически и т. н.
Аз съм от Русе и знам как е там.. смисл при мен е малко по-натоварено от Русенския, но медицината си е медицина независимо дали лекар.. или мед сестра отговаряш за човешки живот, там не с е допускат грешки.. професията е супер само да се оценяваше повече

22.   Според мен кандидатствай за лекар-нищо не ти пречи, щом те влече такъв тип работа защо да не си с по-висока квалификация.
Завърши в България, а после винаги можеш да отидеш накъде другаде да работиш, защото образованието ще ти е признато.

23.   Искам да ви кажа, че съм мед. сестра и се гордея с това! Харесвам професията си, харесва ми чувството, което нерядко те съпровожда, когато видиш благодарността на хората в очите, дори и след 30 часови смени. Да, призвание е! Колкото до хората, които казват, че бършеш задници и сменяш памперси - до ден днешен един задник не съм обърсала, за това са до нас нашите колежки - санитарки, без които не можем. До авторката - ако имаш възможността и желанието - опитай се, защото въпреки голямата отговорност, която носят лекарите - сестрата е тази, която седи по цяла нощ до пациентите и събужда доктора... Така съм и в момента - докторката кърти, а аз съм тази, която стоя и се чудя в кой тъп сайт да влезна и да прочета глупави коментари от сорта на - "бършат лайната".... Успех момиче!

24.   Медицинския персонал се сблъсква със смъртта всеки ден - това не е лека гледка, особенно като срещнеш очите на близките на починалите.
Човек се съсипва, но някой трябва да върши и тази работа.
Осъзнаваш го едва, когато ти на свой ред загубиш близък до себе си човек.

25.   Щом си толкова несигурна, значи медицината не е за теб. Смело бих казала, че това е една от най-тежките професии относно учене, средства, които трябва да вложиш и труд. Много добре си помисли, но имай предвид, че за мед. сестра нямаш много алтернативи и начини за реализация. 100% лекарската професия е много, ама много по-добра във всяко едно отношение.

26.   Аз искам да уча за медицинска сестра или за лекар аз съм сега 7 клас вече съм за 8 като завърша ще продължа да уча за медицинска сестра много харесвам тази професия.

27.   С какъв бал те приеха за медицинска сестра? И къде учиш, защото тази година и аз ще кандидатствам във ФОЗ със същата специалност.

28.   колко години се учи за мед. сестра

29.   Здравейте, препоръчвам ви медицина. Медицинска сестра не е лошо, особено в Германия, шом говорите немски, но ако искате повече медицина натам се насочете. Ще ви се върне един ден, когато завършите и започнете работа. Ако има кой да ви издържа... Професията на мед. сестра е доста тежка, да завършите медицина също ще е тежко, но после ще печелите повече.