Споделена история от Образование

Програмиране - в България или чужбина?
Здравейте! Аз съм 10 клас и уча в икономическа гимназия, но въпреки това не искам да продължа с икономика, а с програмиране. Знам английски (ниво B2), а немския ми е А2 (догодина ще ходя на уроци да си взема сертификати). Въпросът ми е къде ще бъде по-добре - да остана тук и да продължа магистратура в чужбина (Англия, Германия и т. н. ) или направо още бакалавър извън България? Нямам проблем с математиката, а и успехът ми е 6. Гледам уроци от Телерик, за да започна отнякъде.
Четох, че като цяло в Европа не е високо нивото в това направление, но мисля, че ще е по-добре в чужбина, но ще ми бъде изключително трудно (език, нова среда, култури, нрави и т. н. ). Много ми е объркана главата, но има още време - ще мисля.

Коментари

1.   В чужбина ще получих много по-качествено обучение, отколкото тук.
Занимавам се с уеб дизайн, чета книги от интернет (българските са стари или дават 5% обучучение)
Програмист може да станеш, но в България се съмнявам...

Prezs

2.   Ако имаш парична възможност – в чужбина е по-добре. Но и в България е добре платена професията.
Само да вметна, че ниво A2 по немски е нищо. В университетите в Германия приемат с ниво C1.

3.   Вкъщи. Ако си упорит и учиш, можеш да се научиш и вкъщи, но като цяло в България си е достатъчно добре. В ТУ София и Варна например!

4.   Точно за програмирането ако си в България ще постъпиш по-умно... Това е един от малкото браншове, които се развиват добре в нашата страна.

5.   Давай за Германия. Познавам много, които там завършиха и вече си имат фирми, един даже и в едно кметство работи.
Имаш перфектния успех да те приемат, където и да подадеш документи.
В университетите има и англоезично обучение.
Ако искаш може и да започнеш с немски, като ще ти осигурят първо обучение по езика - това ти го препоръчвам.
Успех!

6.   Ако имаш възможност - чуждбина. Дипломата тежи повече, а като веднъж се докажеш може да си работиш и от България, в случай че решиш да се върнеш.

7.   Ако искаш лесна, но на много места безполезна диплома в България.
Ако искаш качествено обучение много по-добри възможности за стажове и работа в чужбина.

Където и да отидеш е важно да знаеш, че в програмирането, това което ще ти преподават в университета е само 20%, от това което трябва да можеш. Останалите 80% зависят от теб, дали искаш да се развиваш.
Това е за всеки един програмен език.

В крайна сметка в чужбина 80% от софтуерните компании ти одобряват за интервю чрез представен готов проект/и в CV-то ти а не чрез диплома(макар, че и тя си има влияние). Щото в днешно време човек може и диплома от Станфорд да си вземе за програмиране стига да има достатъчно пари.

За България да не говорим, тука и да не си я купиш.. ти стига да влизаш в лекциите и упражненията и ще си минал без проблем.

8.   Има ли кой да ти плати да учиш 4-5 г. в чужбина? Аз съм завършил магистратура в БГ и после още една в Швеция и мога да те посъветвам да си изкараш бакалаварската степен в БГ и после да завървиш магистртаура в чужбина поради следните причини:
- За бакалвър трябва да знеш езика на държавата, в която ще учиш, докато в доста държажви има магистърски програми на английски
- Ще икомомисаш доста пари ако караш само магистър в чужбина.

9.   Добър програмист може да станеш и в зимбабве. Но ти явно си от тези на които "тати носи, мама меси" и не е проблем да те пратя в чужбината с което да се хвалят пред приятели. Има толкова успели хора които са завършили в България. Всичко останало е комплекс за малоценност

10.   Ходи на такива уроци, като на Телериг или отиди в Софтуни, ама не се занимавай с никакви университети. Имах учител в даскало, който ми каза програмист се става със самообучение и много практика. Познавам програмисти, които са без висшо образование и изкарват луди пари!

11.   Номер 10 каза големи факти!

12.   Разбира се, че в чужбини имаш много повече възможности за реализация, освен това обучението е по-добро и по-практически насочено. Всички знаем каква е разликата между заплатите и стандарта там и нашия.

13.   Номер 12 каза големи глупости и не му вярвай!

15.   Номер 10 подценява важността на теорията, която ако не научиш в университета, най вероятно няма да научиш изобщо.