Споделена история от Образование

Хирургията струва ли си?
Здравейте,
10 клас съм и много искам да следвам медицина във Франция. Чудя се какво да специализирам след това. Там първата година е подготвителна и се учи, това което ние учим по имия и биология 8, 9 и 10 клас, и само тези с най-високия резултат отиват да учат медицина. И въпроса ми е дали да уча хирургия или нещо по-леко. Знам че тя схте ми отнеме цялото време и се учи 12 години но много ме влече (знам че не е като на "Анатомията на Грей" или "Доктор Хаус"). Моля ако тук има хора, които учат медицина да пишат. Питах лекари по въпроса и ми казаха, че ако имам мотивация работата ще стане. И също моля без злобни коментари от сорта "Има хиляда такижа теми", защото в тях не намерих отговорите, които търся.

Коментари

1.   Аз уча медицина. Да, ако имаш желание и ти харесва, ще стане. Просто трябва да знаеш едно - трябва много усилено да учиш през тези години. Желая ти успех.

2.   Съвет: Ако е просто заради заплатата, заради многото пари в тази област и "успеха" - НЕ. Няма да стане НИКОГА. Но ако го желаеш и ти идва от вътре да правиш това успеха ти ще е гарантиран на 101 процента :). Успех и всичко добро!

3.   Аз уча архитектура, но майка ми беше хирург, и мога да ти кажа че и до ден днешен не спира да чете книги свързани с медицина. Трябва да ти идва отвътре, да ти е интересно и така нататък. Но във Франция медицина, недей. Пробвай се в Германия, по-евтино е, и е в пъти по-добро образованието. Но и пресяването е много по-строго. Успех...

4.   Aко е пластична хирургия-да определено, иначе то като се почне да се учи и може да си избереш друга специализация.

5.   Здравей.
Аз съм 11 клас и също се чудя какво да, уча насочил съм, се, като цяло към медицина и хирургията, е едно, от нещата, които искам. Говорил съм с лекари също и не знам какво да правя. :)

6.   Според мен това е загуба на време, защото:

1. Учиш 12 години и почваш работа чак на 30

2. Ще трябва да разчиташ на вашите за пари, което според мен е мамина работа, а не можеш да учиш да работиш едновременно, не можеш ходиш по дискотеки с парите от родителите си и като цяло е много тъпо да разчиташ на друг

3. Да създадеш семейство ще е много трудно при тези обстоятелтва

4. Според мен за българският стандарт и да учиш 5 години юрист парите пак ще ти стигат за доста неща

5. Млада си и на тези години трябва да се раздваш най-много, да се забавляваш най-много, за да не мрънкаш какво си правил като станеш на. Според мен това е загуба на време и за тези 12 години можеш да направиш много повече неща от учене 60..

6. Веднъж почнал работа на 30, 2-ра младост ще очакваш нещо кой знае кво и че си постигнал целта си, но уви ще си кажеш че си си попиляла младостта за едното нищо и ще си много депресирана. Има такъв клип на алън ъоутс, за музиката и работата.

И в крайна сметка ако искаш това да учиш, давай никой не те спира :)

7.   Вече започна да четеш и ако не поставиш това съобщение на 5 различни страници майка ти ще умре до 5 дни . – Съжалявам!

8.   Какво означава "струва ли си"? Добрите специалисти в световен мащаб са малко и ти ако имаш таланта, умствения багаж и сръчността да станеш такъв - струва си отвсякъде! Ако обаче ще учиш 12 години за да станеш посредствен хирург, през което време да тежиш финансово на семейството си - съжалявам, не си струва...
Филми като "Анатомията на Грей" или "Доктор Хаус" се правят до голяма степен и с пропагандна цел - когато има отлив на специалисти в дадена крайно необходима за обществото област. Донякъде и за популяризиране на труда на такива хора, а и като оправдание за космическите цени на подобни подобни услуги главно в частните клиники.

Вземи прочети примерно "Души в окови" на Съмърсет Моъм. Знам, че не е модерно да се четат книги, и че в тях действието се развива "прекалено мудно" от гледна точка на съвременните екшън-фантастики, но точно тази книга хвърля много широк поглед върху историята на един млад англичанин, сирак от началото на 20-и век, който подобно на теб търси себе си, минава през попрището и на помощник-счетоводител, и на художник в Париж, докато накрая става хирург. Надявам се да ти хареса и да хвърли истинска светлина в живота ти.

9.   Ще те посъветвам първо да си купиш букварче и после акне аут... :)