Споделена история от Образование

Образование в Германия?
Здравейте! Тази година съм 7-ми клас и мисля да кандидатствам в езикова гимназия, профил немски с английски, но не съм решила все още(двоумя се между това и икономически техникум). Знам, че е много рано да мисля за чужбина, но исках да разбера какви са шансовете ми, ако евентуално след 12-ти клас имам възможност да уча там. Чух, че много трудно се завършва, а и не знам как ще ми потръгне с немския и дали изобщо да се захващам с него. Та, ако някой от вас знае нещо по въпроса - ще се радвам да прочета повече мнения. О, и също - какви биха били ползите ми от езика, ако реша да остана тук, в България? Не бързам с плановете, защото първо трябва да видим какво ще покажат резултатите от матурите, но все пак... :)

Коментари

1.   Пф, чудя се защо всички искат точно пък в германия да ходят :Д аз съм 8ми клас и живея там от 4-5 години. Казвам ти - не ти трябва! :) Аз от 5-7 клас само тормоз търпях от тяхна страна, но понеже съм силна и не е така, че да съм депримирана или нещо такова хд. И сега в гимназията (смених училището) е много тъпо, имам само една приятелка и тя е от друг клас и не е немкиня. Всички са много прости и направо ти казвам ще си умреш от скука :д. А що се отнася до ученето-учителите са толкова прости колкото и учениците. Говорят със вулгарен език и нищо няма да научиш. Дори и ако си 12ти клас ще ти е много трудно да преуспееш, понеже германците мразят българите и ДА, казвам "мразят", защото си е така. Плюс това нямаш време да научиш езика, на мен ми трябваха към 3 години и сега го мога перфектно, но ти ще трябва във 8ми клас да го знаеш, защото вече идват по-важните години от там нататък. Аз единствено лятото се кефя, защото съм със френдс и се забавляам в бг. Ако родителите ти са в добро финансово положение и се справяте в БГ, по-добре остани там поне до завършването ти. От там нататък ще имаш много отворени врати. Освен в Германия де - и аз мисля да се махам от тая дупка :Д Бай и дано да съм помогнала :3

2.   Немският е труден език, сравнен с така разпространения английски, например. Изисква много упоритост и труд. Ако ти върви с езици, ще ти е по-лесно. Има смисъл да влезеш в такъв профил, ако наистина решиш да учиш в Германия. Иначе езикът, ако не се ползва, просто се губи форма и се забравя. Едва ли си струва жертвата да го изучаваш до ниво C1, което е изискваното ниво за обучение в Германия, ако нямаш намерението да следваш там. От друга страна е малко рано да прецениш това сега, може да си промениш мнението впоследствие и немският да ти се окаже безполезен.

3.   От авторката:
Ох, не знам вече и аз какво да правя. Благодаря ви много, наистина. Въпросът е, че нямам голям избор. От Стара Загора съм и тук добрите училища се броят на пръстите на едната ръка, а за учене в друг град нашите изобщо не дават да се повдигне въпрос. Другите опции са да уча френски или испански, но нали немският е "бизнес език" и си мислех, че ще ми е от най-голяма полза, но явно съм грешала. Все още мога да се насоча към Икономическия, но не съм сигурна, че искам да се занимавам с това, изглежда ми...скучно. Относно отношението на немците към българите, във Великобритания не е по-добре, даже напротив. Страшно съм объркана в момента, в единия случай рискувам да пропилея няколко години в учене на език, който дори може да не ми потрябва, а в другия - да уча висше тук и ако реша да работя в чужбина, да не ми зачитат дипломата. Наистина не знам какво да правя!