Споделена история от Образование

Как учите думи по английски?
На мен тази година ми се налага да уча много думи по английски - към 40-50 на ден.Знам,че думи се учат с много писане,но някак при мен не се получава.Пиша ги чисто механически и отново не мога да ги запомня много добре.И най-лошото е,че забравям и предишните думи,които сме взели седмица по-рано например.Не мога да се похваля и със зрителска памет и тем подобни.Много искам да науча този език,но как ще стане като думите непрекъснато излизат от главата ми?

Коментари

1.   Като човек който ходи няколко години в езиково училище, мога да ти препоръчам няколко метода. Първият е да четеш на Английски. Онлайн или не - няма значение. Намери нещо което ти е интересно и търси книги за него, изискващи по - ниско ниво на езика. Ако не разбираш някоя дума търси в речници или питай учителя си по английски, като освен че ще покажеш че се интересуваш ще разбереш и какво значат думите. Рядко стигай до Google Преводач защото неговият недостатък е че превежда буквално (но за единични думи е добре). Ако имаш смартфон си изтегли Google Translate и ако в училище не ви събират телефоните го използвай. Вторият е да започнеш да гледаш клипове в YouTube (или интернет като цяло). Абонирай се за няколко човека (не българи) и ги гледай когато можеш. С времето фрази и думи които чуваш в клиповете ти се набиват в главата. Последният метод е да търсиш lurics (текстове) на песни който слушаш (на английски) и ги гледай от време на време докато слушаш дадената песен. После се отпускай да произнасяш някои от тях и ще видиш как ще ти стане по - лесно! Това са съветите които мога да ти дам. Надявам се да съм ти помогнал!

2.   Пиши изречения с всяка нова дума; така, като се опитваш да я поставиш в контекст, по-лесно ще я запомниш, а също ще упражняваш и другите думи, които използваш за съставянето на изречението. Гледай да са на по-разнообразни теми изреченията, за да използваш повече различни думи. Език се учи най-вече с практика, а тъй като ти не общуваш на английски, се старай поне с писане да го упражняваш.

П. С. казва се "зрителНа", а не "зрителСКа" памет - има огромна разлика ;)

М28

3.   Най-класическият начин за научаване на нови думи е с картички. Думата от едната страна, значението й от другата.

4.   Освен горе посочените методи, мога също така да ти препоръчам като гледаш филми (на английски) да го гледаш с английски субтитри, а не с български.

5.   С писане се учат, но писане не само на отделните думи, а на изреченията от целия урок, спреженията на глаголите и други упражнения върху темата на урока.

6.   Аз думи уча като ги пиша поне по 5 реда (писала съм и по 10, никой не ме е карал, сама си избрах така) и след това си ги пиша на цветните лепещи се листчета. После листчетата ги залепям на места, където ще ги виждам. Например по вратата, по стените и т. н, където ми падне. :D Така много лесно се запомнят, защото ти минават през очите :) Пробвай ако искаш ;)

7.   Честно казано, уча английски от както се помня и вече нямам представа как точно съм започнала да го уча :D. Колкото и клиширано да звучи, трябва наистина да харесваш езика и да ти е интересен. Аз от малка гледам филми на английски, чета книги, списания, медии и т. н, а и освен това съм имала възможността да пътувам доста по Европа и UK и да си комуникирам с т. нар. "native speakers", за да достигна едно доста високо ниво и най-вече да говоря без почти никакъв акцент, защото повечето българи имат отвратителен акцент и се искат години, за да се изчисти :D. Аз изкарах 8. 0 на IELTS - хората, които са запознати с изпита знаят за какво става въпрос. Важна е практиката и говоренето, не само да се зубрят думи. Успех! :)

8.   Най-вече ще се научиш, като четеш класиците на английски. Просто ти трябва добър речник. Като за начало, си вземи един двупосочен български-английски речник, а след това горещо препоръчвам Cambridge Advanced Learner's Dictionary и/или Oxfords English Dictionary (тълковен речник, който ще ти помогне, да вникнеш много по-дълбоко в самия език).
А иначе, 40-50 думи на ден е много, освен ако нямаш 40-50 думи в учебен ден, което е напълно нормално за напредващ ученик, имайки предвид, че граматиката е много по важно, тъй като думите след това се учат изключително лесно. Само помни, че почти всеки език лесен за усвояване, но невъзможен за научаване, поради факта, че повечето то тях имат между сто и двеста хиляди думи, ако не включваме остарелите и архаични техни форми. Хубавото е, че за да водиш пълноценен разговор, ти трябват около 2500-3000 от тях, а за да се насладиш на една книга, в повечето случаи, 9000 са ти достатъчни. Ако учиш по 10 нови думи на ден, всеки ден, то за по малко от година, ще имаш достатъчно богатa лексика.
Другата стъпка е, да имаш с кого да практикуваш този език. Тогава нещата стават много по-лесни.