Споделена история от Образование

ИТ Сектор
Здравейте :) Пише ви момче което е на 23 години. Доста време прекарвам пред компютъра, а и в същото време се лутам и както доста млади хора не знаят с какво да се захванат сериозно за напред в живота си. Сетих се, че има глад за ИТ специалисти, а и заплатите са доста добри, естествено ако си добър специалист. Та въпроса ми е да споделите сайтове от който мога да се уча, като видео уроци или да ми препоръчате хубава разбираема книга за начинаещи. И последен въпрос-много ли е трудно да се научиш да програмираш (знам лесно в живота няма, но все пак ми се ще да знам с какво точно се захващам). Благодаря предварително.

Коментари

1.   Образование имаш ли?

2.   Мм зависи какво програмиране ще захванеш.
Ако искаш да разработваш сайтове учи: HTML/CSS/PHP/MySql те са лесни за научаване
Ако искаш разработка на програми: Има много езици например C# или C
Ако ще правиш игри за Windows учи C
Ако ще правиш игри за Windows/Linux/Mac OS учи Java

Уеб програмирането е лесно, но системното програмиране е по-трудно

4.   Можеш да започнеш първоначално със най-лесното (от към синтаксис)
html css javascript php
Това са езиците, с които се конструктират сайтове, първите 2 езика са по-лесни, а останалите изискват повече време и практика.
Успех :)

5.   Разбира се, че е трудно, иначе щеше да има програмисти, дизайнери и други подобни на всеки ъгъл. Ето съвет! Запиши се да учиш или отиди при познат, който се е занимава с подобно нещо да те въведе, но смея от сега да ти кажа, че няма да станеш от "гурутата", но винаги можеш да си намериш място като някоя кодова маймунка.

6.   Значи захванал съм се с Уеб програмиране и по точно html. Гледам уроци в интернет и по конкретно в един сайт който е на английски език(не съм много на ти с английският, но се оправям-имам основата). Ето го сайта -http://www. codecademy. com/learn. Сам се обучавам. В такава среда съм, че няма кой да ме учи. В малък град съм и хората около мене са дреградили(мое лично мнение). Аз се стремя към по високи цели и по някакъв начин да се захвана с нещо което има развитие.

7.   №6, има смисъл, но трябва да създаваш добри продукти.
Препоръчвам http://w3shools.com за уеб програмиране, търсете книги по програмиране. (във интернет има безброй безплатни)
Всеки ден трябва да практикувате, при възможност 2-3 часа на ден, успех.
Сайта Ви позволява да научите основите на уеб програмирането,
във http://it-ebooks.info/book/1645/ има много книги, търсете по-нови от 2013-2015.
Без английски няма да се научите на програмиране, българските уроци са малко и недостатъчни.

8.   До номер 6 от кой град си?
И само html css javascript php ли трябва да знаеш,
или и други работи?

9.   Не му трябва образование, Номер 1 ;)!

Точно в ИТ сферата не се иска образование, а когато кандидатстваш за работа те гледат по какви проекти си работел и на какво си способен :).

Е, както казах в друга тема ако си завършил в Силиконовата долина ще те вземат веднага :).

Поздрави, Узунов

10.   Номер 6 това съм аз-автора.Благодаря на всички включили се в темата .

12.   На първо място това трябва да ти е в кръвта! На второ - трябва много труд за да станеш добър!
Това не е фаянсаджииство или гипсокартон - с гледане да се научиш!
Да, заплатите в сектора са доста големи, но и конкуренцията също! Освен това пазара е наводнен с програмисти, а заради спецификите на пазара - ти се състезаваш не само с програмистите от твоя град, не само с програмистите от цяла Бълагрия, ами с програмистите от ЦЕЛИЯ СВЯТ! Това е така, понеже на възложителя не му пука къде е написан кода, а веднъж готова програмата - тя напрактика се траспортира мигновенно и безплатно, така че ако аз искам да ми се напише нещо - все ми е тая дали ще ми го напишат в стседния квартал или в Индия...
Най якото е, че ако не си в крак със съвременните тенденции просто няма как да си конкурентен! А тенденциите се сменят ежемесечно!

Та тия клипчета и уроци стават ако искаш да си поддържаш любителски сайт или да си правиш разни програмки за себеси, ама ако разчиташ че от тях ще научиш как да си изкарваш хляба - забрави просто!

13.   Предлагам ти да се захванеш с CRM/ERP или BI системи - има ужасно много хляб там, а разработчиците в тази сфера са едни от най-високо платените (от глобална гледна точка, иначе за България най-високата заплата която съм виждал е. NET Team Lead - 7000 лв. ).

Наскоро говорих с Beat Schwegler "Director Cloud Evangelism" в Microsoft и той ми каза, че в сферата на BI има заплати от по 300 000$ годишно и ще се увеличават. Тъй че BI програмистите и архитектите ще са много добре в бъдеще.

Ще ти дам няколко урока как да станеш успешен и високо търсен специалист:

1. Почни с курсове - Telerik Academy (имат видео уроци, които са безплатни и много полезни), Microsoft Virtual Academy (също безплатни и полезни). Както казаха някои - курсовете могат да те научат на половинчати неща, но ще са ти една добра основа, пък и новите курсове винаги ще те информират за новостите в IT.

2. Участвай по състезания - въобще да не ти пука дали ще спечелиш или не. Imagine Cup е едно добро състезание, щом се понаучиш да програмираш. Има и разни олимпиади за алгоритми (повярвай ми - едно-две добри състезания ще те избутат бая напред пред конкуренцията).

3. Сертификати и всякакъв вид документи - показват, че си си направил труда поне да се запознаеш с какво става дума в дадените технологии (да не говорим, че са една добра реклама за фирмата в която ще работиш).

4. Направи си профил в LinkedIn и го подреди хубаво с всички твои постижения. Намери всички MVP-та за технологията с която се занимаваш и почни да се учиш сериозно от тях (има и senior-и които допускат тази грешка да се учат сами, а не да се научат от най - добрите).

С други думи - скъсай си гъза от учене и бачкане в сферата на програмирането и повярвай - чака те голямо бъдеще.

Ето заради тези четири неща вече получавам по 3-4 предложения за работа седмично, които се налага да отказвам засега. Вече ме оцениха на 40 000 - 50 000 годишно, и вместо да се хвърля на първото предложение от компании като Microsoft, HP и VMWare ще почакам една годинка за да може сумата да се вдигне значително.

Най - важното - вярвай в себе си и не позволявай на никой да ти каже, че "не ставаш". И MVP-тата за които споменах са се сблъсквали с досадни и трудни проблеми, но не са се отказвали, търсели са съвети и накрая са най-добрите.

Поздрави! :)

14.   В Учи. се има видео уроци на тази тема, т. е. програмиране. Успех!