Споделена история от Образование

Работа в библиотека
Здравейте,
доста мислих какво ще правя като завърша училище и реших, че искам да работя в библиотека. Предполагам, че заплащането едва ли ще е високо, но смятам, че там ще е най - подходящо за мен, защото аз съм доста срамежлива и притеснителна - имам нужда от тишина и спокойствие, а и много обичам хубавите книги.
Та, ще ви помоля да ми дадете информация за следните неща:
- Каква специалност се изисква да завърша за тази работа; само бакалавър достатъчен ли е, или ще трябва и магистратура, ако да - каква
- Къде да следя за обяви за работа в библиотека в следващите няколко години

На есен ще съм 12 клас. От Пловдив съм, така че моля всяка информация, която ми споделяте да се отнася за Пловдив.

Благодаря ви.

Коментари

1.   Университет по библиотекознание и информационни технологии - София. Специалностите ще си ги провериш там. Бакалавър е достатъчен. Иначе, ако завършиш чужда филология или българска филология и изкараш само магистратура библиотекознание, пак става. За допълнителната квалификация има възможност и в Търново. За Пловдив - не знам. Заплащането е супер зле обаче.

2.   Специалността за професия библиотекар се казва Библиотекознание и Библиография, но за Пловдив не знам дали ще намериш. Заплащането е доста ниско, самата специалност е доста подценявана, но фактически е изключително интересна и се научават много неща.

3.   Трябва да имаш 12 клас, каквато и да е специалност. Ама с тази работс си убиваш бъдещето! Вместо да си намериш работа която ще те развие като специалист ти ще кибичиш по цял в някоя запусната библиотека и ще чакаш работния ден да свърши, аз аплатата ще е около минималната.
Освен това тези места са окопирани от разни бабички, точно заради нищоправенето, ама те са толкова закърнели че освен да си чакат пенсията нищо друго не им остава.

4.   За библиотекар не ти е нужно да имаш образование, важно е да обичаш книгите.

5.   Искаш цял живот да си заровена сред книги и тишина!? Ми направи си библиотека у вас, учи и работи нещо заплатено, а не ставай някакъв зомби книжен плъх, лелка с евтини парцалки от втората ръка и криви очила - точно в това ще се превърнеш с мизерна библиотекарска заплатка и по цели дни на тъмно сред книгите кожата ти ще се сбръчка... бррр... девствена до живот! Е както и да е, твоя си работа! Тоя свят бъкан от башка луди!!!

6.   заплатата в софия е около 400 лева...........

7.   Най-добре ти да си отвориш магазин за книги, а то вече не се купуват и книги, всички почти четат или онлине или на четец... Не виждам смисъл да учиш такова нещо, по-добре търси работа в книжарниците и запиши някоя специалност задочно.

8.   Майката на едно моя приятелка е библиотекарка в хубава гимназия. Взима заплата около 500 лв., но е наистина щастлива от работата си. Завършила е българска филология, работила е преди това като учител, но е предпочела да смени обстановката. Денят й минава в тишина и книги. Възпитала е в детето си любов към литературата – момичето чете много книги напълно БЕЗПЛАТНО, понеже ги има в библиотеката. И вместо да дава 100 лв. на месец да ги купува, ги взима безплатно (и връща, разбира се. )
Библиотекарката в моето училище ми сподели: "Обичам работата си. Мога да не взимам много голяма заплата, но тя ми носи удоволствие. Защото не отивам на работа със свито сърце, чакайки края на работния ден. Напротив, радвам се за всеки миг, в който съм заобиколена от книгите. " (не успях да цитирам дословно, но разбра какво искам да кажа).
Д. С. 14 г.

9.   В ПУ „Па и сий Хи лен дар ски“ можеш да кандидатстваш със специалност "Българска филология" и ще можеш да работиш като учител, библиотекар, преводач. Дори има хора, които със същата специалност работят като PR- асистенти.
Но според мен по-добрият вариант е Софийският университет „Св. Климент Охридски“. Там можеш да завършиш бакалавърска степен по българска филология или книгоиздаване.
Или в университета по библиотекознание и информационни технологии (в София).
Ако бях на твое място, щях да завърша журналистика – отваря повече врати и имаш по-голям избор.
Д. С. 14г.

10.   Здравей! Попаднах случайно на тази твоя стара обява за съвет и се замислих с какво ли се занимаваш в момента. Надявам се си щастлива!

Още ли четеш хубави книги?

Поздрави,
Вили

11.   Искам да попитам хората, които работят в библиотека/читалище дали веднага регистрират новопостъпилите книги или е нужно определено време?