Споделена история от Образование

Помогнете ми - жалания при кандидатстване
Здравейте. Момиче на 14 години съм, 7 клас. Та, вчера докато кандидатствах за училища ми казаха, че колкото повече желания, толкова по-голям шанс да ме приемат.
Записах 13 желания. Едно не ми е ясно обаче. Записах на 1 желание една езикова гимназия и майка ми се притеснява, че при толкова много желания, от езиковата няма да ме приемат, защото един вид предпочитам другите 12 паралелки. Моля ви кажете ми при толкова много желания наистина ли шанса да ме приемат по първо желание в езиковата намалява :(

Коментари

1.   Не намалява шансът ти. Шансът ти да влезеш на първо желание зависи от това колко е висок балът ти. :) Ако не те приемат на първо желание, ще те приемат на второ, трето или в най-лошия случай - на четвърто. Подреди си ги, както сметнеш за добре. Успех! :)

2.   Майка ти те вкарва във филми. Важното е да си писал действително своите приоритети и да следиш дали са те приели и съответно да се откажеш или да се запишеш в училище.
Първото желание си е първо. Останалите нямат значение, ако имаш бал за него.
Майка ти явно е прекалена паника. Ходи за такива неща с баща си или с други родители. Аз навремето се предоверих на майка си и тя не разбрала, че трябва да се откажеш ако не ти харесва какво са те приели - така влезнах вярната специалност, но немски и после се оказа, че на второ класиране с английски влезнаха тройкаджийте. Но лошо няма - аз научих поне немски, а те нищо не научиха. Аз после учих в чужбина, така че всяко зло за добро. И все пак бъди информиран/а и не се доверявай на паниките на майка си. Отиди и питай в секретариата на гимназията, ако трябва, но не се притеснявай за глупости.

3.   И аз съм момиче и завърших седми клас. Майка ти греши. Попринцип учениците пишат повече желания, защото не се знае балът за кое училище ще им стигне. Например ако си написала 1-во желание Пета гимназия с немски, а оценките ти са по-ниски и не успееш да влезеш, ще отидеш на второ класиране с 2-рото желание. Ако си имаш достатъчно добри резултати от матурите за първото си желание, то тогава не са от значение другите училища, които си написала. Дано съм помогнала :)

4.   А ако не са ме приели на първо класиране с първото желание, мога ли да се боря на второ класиране за първото желание?

5.   На първо място се поставя това, което най-много искаш. Балът от минали години би трябвало да си го проверила. За другите неща са ти обяснили по-горе.