Споделена история от Образование

Относно следването
Здравейте на всички, преди всичко искам да поздравя създателите на сайта, чудесен е и наистина има много смисъл във времето което сте отделили за създаването му, както и за времето което отделяте всеки ден за да го поддържате. Та така да започна по същество. Има няма след около година ще замина да следвам, което всъщност ме кара да се чувствам объркан... нямам никаква идея с какво искам да се занимавам, като предмети харесвам географията и историята, от скоро имам и интерес към психологията. Въпроса ми е горе изброените предмети каква възможност за следване ми предоставят? И другото което е, какво ви е мнението относно обучението по психология в България, има ли реализация за следната специалност, дали бих могъл да се подготвя за една година това включва материала от 9-12 клас. Благодаря на всички които отделиха време за прочита и на тези които ще отделят време за да ми отговорят :)

Коментари

1.   За да учиш нещо и впоследствие да станеш добър специалист в него, трябва да го харесваш и да ти е интересно. На тази възраст е нормално да не си особено ориентиран, така че не се притеснявай.

2.   Автора до номер 1, то и аз така мисля но чувам много други мнения насочени в обратната посока, може ми това ме обърква допълнително...

3.   Здравей, авторе! Мисля, че не е добра идея да започнеш следването си без да си наясно с какво искаш да се занимаваш. Като университетски човек, през годините съм се нагледала на нещастни хора, които са започнали нещо със смътната идея за някаква реализация след това и го бутат насила, само защото са го започнали. В началото е изглеждало интересно и обещаващо, а после не се е оказало "тяхното". Понастоящем в България имаш право само на едно висше образование по държавна поръчка. За чужбина пък разходите за самия живот там са толкова високи, че просто нямаш право на грешка. Не е ли по-добре първо да опознаеш добре себе си, да установиш какво ти се прави и едва тогава да кандидатстваш? Така изборът ти ще бъде просветен и интелигентен, ще учиш с мотивация и ще станеш наистина добър в това, което си избрал. Също така, не се вторачвай толкова в т. нар. реализация. Тези неща се менят с годините, освен това в специалности, които са се прочули с "високите си възможности за реализация" се тълпят много хора и конкуренцията е жестока, защото голямата част от тях са безогледни кариеристи, които не подбират средства за собственото си издигане. Ако нещо ти харесва и знаеш, че това е истинското ти занимание, не бива да се отказваш от него и да го заменяш с "модерна", излъскана специалност по меркантилни съображения. Ако до момента на твоето гимназиално дипломиране, не си се ориентирал, по-добре поработи година-две, помисли, опознай се и като узрееш до решение, кандидатствай. Няма абсолютно нищо нередно или срамно в това да не започнеш следването си на 19 г. Не прибързвай, бъди разумен и не слушай чужди предложения - отговорът е вътре в теб. Намери го! Желая ти успех!

Alpha