Споделена история от Образование

А сега накъде?
Завърших география в гимназията и се чудя по кой път да тръгна... отчаяна съм. Влекат ме специалности, свързани с транспорт, но всички са наблъскани само с икономика. Не съм добра по математика, изпуснах целия материал по математика от гимназията... защото не разбирах нито една задача... дори не съм си направила и труда да науча някоя задача, защото ми беше много трудно. Как да сбъдна мечтата си да се занимавам с транспорт, като специалностите са все икономически? Харесала съм си една специалност Стопанска Логистика, но като видях какво се учи... не мисля, че ще се справя. Не знам тази география за къде другаде ще ми послужи... Някой сеща ли се какво друго мога да продължа да уча с география?

Коментари

1.   С География без проблем ще влезнеш в Икономическите специалности, НО без математика просто няма как. Особено алгебрата е на ниво „висша математика“. Добрата новина е, че висшата математика не е чак толкова трудна, но ако нямаш поне едно 4-5 по математика, ти няма какво да правиш в Икономическа специалност.
С География можеш да станеш учител по География. Ако те влече, защо не? Днес учителите са сравнително добре платени, имаш сигурно работно място, ваканции, свободен следобяд... осигурена си и така нататък - съвсем не е зле. С лекторски можеш да си докараш над 1000 лв. чисти, а с частни уроци няма граница колко отгоре. Можеш да готвиш например хора, които искат да кандидатстват Икономика с География - много са.
Като те влече Географията също е много подходяща специалността „Туризъм“, но пак е с математика.
Икономиката си е поне 1/3 математика и то висша. Може да достигне и 80% математика - зависи какво учиш, но хубавото е, че се обяснява отначало - и все пак, моделите са сложни и ти трябва поне разбиране за математика и логиката ѝ.
Но и да запишеш Транспорт или Логистика, ти не можеш да се реализираш с това нещо, защото много промени в посока Автоматизация на процесите бяха направени, а нашите университети са още в 20 век, да не кажа в първата половина на 20 век.
Днес ти трябват информатици по-скоро да ти организират нещата. Отделно има големи фирми като Willy Betz и т. н., които директно си вкарват специалистите от Германия, Австрия (те са 100% дъщерни на Мерцедес) - останалите големи фирми са също австрийска има (Gebrüder Weiss) и още една май - всичко освен шофьорите са с образование от Запада или са си вкарали направо готовите програми на SAP и не им трябваш, а мениджърите са им хора с опит. Бг. компаниите пък са малки до средни и собствениците си въртят всичко по аналогов начин, имат си GPS да следят камьоните и толкоз - счетоводител им прави документите, те си правят далаверките и не им трябва „специалист“ - знаят и без това повече от теб, а ако им трябва човек ще да е с връзки, роднина или с много опит.

С две думи - може Логистика да ти звучи добре, но ако нямаш предварително работа по специалността... забрави.
Теб всъщност те влече Географията - ами учи си География. Не само учител можеш да станеш, но и да работиш в държавната администрация, да пишеш пътеводители и дори да работиш в Туризма - отделно Магистър можеш да запишеш друго.
Не е важно какво ще учиш, а да го учиш с желание и хъс. Да си добра в това, което вършиш, а като почнеш да следваш, сама ще видиш и възможности за реализация. Географията е хубава специалност, много важна наука и като всеки е тръгнал да учи Икономики, ти дори ще си по-интересен кадър
Успех

2.   Туризъм :)