Споделена история от Образование

Изпит по етика в Медицински колеж Пловдив
Здравейте
Тази година съм 12 клас и възнамерявам догодина да кандидатствам в Медицински колеж гр. Пловдив.Специалността която избрах е помощник-фармацевт.Искам да ви попитам някой от вас кандидатствал ли е там и може ли да ми поясни какво точно представлява този изпит по етика писане на есе или?

Коментари

1-50 от 54

1.   Миналата година приятелката ми беше се явила на този изпит. Паднало някаква тема за есе, а тя ми каза, че не е писала особено много. След като си предадеш работата питали са някакви въпроси за кариера и бъдеще. Смисъл нещо като събеседване. Няма за какво да се притесняваш.

2.   Здравей. Изпита по етика в МК Пловдив е от 2 части. На 1- вата част се тегли тема, по която трябва да пишете. Темата е от конспекта, който е публикуван в сайта на МУ, а втората част е устна част. На нея може да те накарат да прочетеш темата си на глас или те да я прочетат и след това да ти задават въпроси по нея или по теми, по които някой член от изпитващата комисия реши и ще те попитат каква е мотивацията ти да избереш точно тази специалност. Съветвам те, освен помощник фармацевт, да напишеш и други желания, когато кандидатстваш, за да можеш, ако случайно не те приемат на 1- во класиране, да участваш в следващите класирания.
Не е страшно, само трябва да си разработиш темите от учебника по етика.

3.   Аз кандидатствах и имах 3. 20 на тоя изпит, а бях учил всички теми, а колеги които не бяха учили имат 5 и 6. Изпитът е пълна пародия!!! Има писмена и устна част. На устната част те питат 3 лелки-патки въпроси от сорта защо си избрала тази специалност и ако си им симпатична ти пишат висока оценка, ако обаче не те харесат както мен 2 или 3. Според мен абсолютно безмислен изпит и неадекватни оценки. ИЗОБЩО В ТОЗИ КОЛЕЖ В ПЛОВДИВ ВСИЧКО Е ПЪЛНА ПАРОДИЯ И САМО ПАРИТЕ ГИ ИНТЕРЕСУВАТ! УСПЕХ! От зъботехник който се набута там и направи грешка.

4.   Пише се тема. Темите са общо 15 и ще пишеш по тази, която се падне. Желая ти успех :)))

5.   Благодаря ви много на всички, които ми отговорихте. Имам още един въпрос. Някой знае ли тази година коя тема се падна?

6.   Изпита не е само в един ден, провежда се в продължение на няколко дни, тъй като има много кандидати и всеки ден се пада различна тема. Можеш да провериш в сайта на МУ кои теми са се паднали.

7.   Темите които, са от учебника трябва да се четат и на испита едната тема се пада и пишеш есе така ли?

8.   Темите които, са в учебника се четат и на изпита се тегли и се прави есе така ли?

9.   Да

10.   Аз искам да попитам по тази тема есето по дадената тема как се пише? Имам предвид, пишем есе в което изразяваме с наши думи това което пише в учебника или трябва да пишем дума по дума каквото е в учебника? Моля ако има някой, който знае да ми отговори спешно ми трябва отговор.

11.   Трябва да са разработени от учител иначе , ако се пробваш да учиш от двата учебника е много хаотично .Ако се интересувате имам Разработени теми по Етика за Медицинския Колеж Пловдив.Точни кратки и ясни направени са във формата на учебник с конспектът заедно :) Темите се намират в сайта на OLX на първо място в секцията , там може да разгледате как е направен учебника Цена-49 лева

12.   Аз съм преподавател по философски дисциплини и в частност по ЕТИКА с 15 годишен стаж. Прави ми впечатление, че не се разграничават двете понятия - ТЕМА И ЕСЕ. За изпита се изисква да разработвате ТЕМА, а есето е съвсем друга форма на писмена работа. Обърнете внимание и на това, че в последната актуализация на Програмата за изпита/ 2018г/ отпада темата Дълг и дължимо, т. е вече са 14, а не 15 теми. Забелязвам из много обяви, че се разпространяват теми, които дори не са с актуализирани заглавия. От първата програма, която излезе през 2014г. до сега има няколко промени.

13.   Освен поста на автора, прочетох само последния пост на колегата. Ще се опитам да помогна. Млади момко, тема и есе действително са две различни понятия, що се отнася до изискванията на изпитващите. Но ти можеш да се справиш и с двете, без значение дали схващаш спецификите на жанровете, ако следваш следните правила:
1. Когато получиш темата на писмената си работа, от заглавието вадиш "ключовите думи". Нямам представа от конспекта ви, затова импровизирам с пример: "Нравствените принципи в творчеството на Христо Ботев". Значи, тук ключовите думи са "нравствени принципи", "творчество" и "Христо Ботев". Около тях се изгражда твоята "тема" (есето е чисто и просто по-свободна конструкция на изложението). Ти си гледаш ключовите думи!
2. Въвеждаш с няколко изречения в темата: какъв ще бъде предметът на твоята писмена работа и защо.
2. Около всяка една от ключовите думи формулираш микро-теза - нещото, което твърдиш. Например: "Родолюбието, човешкото достойнство и мечтата за свобода и независимост са в центъра на нравствената проблематика в Ботевото творчество. " За удобство ти препоръчвам минимум три микро-тези. Те ще образуват голямата теза на твоето съчинение.
3. Една по една започваш да аргументираш тези митро-тези в последователността, в която си ги задал. Първо: в кои произведения е родолюбието, в кои - човешкото достойнство, в кои - мечтата за свобода и т. н. Аргументацията я вземаш от самите текстове.
4. Накрая обобщаваш тезата, но с други думи.
Това е всичко. Ако имаш неясноти, ще го напиша по-подробно. Изпитът ти няма да е по литература, но принципите за изграждане на текст са универсални.

14.   Здравейте!
Аз искам да попитам относно изпита, който има писмена и устна част в Медицински колеж"Й. Филаретова" в София.
Прочетох доста до сега, но никой не обясни подробно какво се изисква на този изпит. Някои казват, че писмената част е тест по биология, други-тема по етика, също така не става ясно дали под формата на мотивационно писмо или есе, или тема трябва да се пише. Моля някой да обясни и за устната част. Там също не мога да разбера нищо. Нека някой, който е кандидатствал вече в Медицински колеж в София да обясни по-подробно. Ще е в полза не само на мен, но и на много други объркани кандидат-студенти.
Благодаря предварително!!

15.   In 2019 there are lot of films are going to be released. Obviously, there are Avengers part 2, new Star Wars Episode nine and many others. These are films that every person wants to see, but sometimes you can miss it.That's where applications come in handy you can watch a movies for free. Btw, looking for the best app to watch free movies on your Android phone? Then your should check Showbox app. This is the most famous app today that has a big library of tv shows and movies. This app is also available for pc users. But your need to download it first to enjoy free movies [url=http://showbox-all.com]Showbox for pc windows 10[/url]

17.   Кога се явява на този изпит, след матурите или преди това?

18.   Вярно ли е че тази година (2020), изпита по етика в Пловдив ще бъде само тест мотивационен разговор. Темата отпадала. Научих така от информационния отдел в Колежа в Пловдив.

19.   Специално ще звънна да попитам, тъй като мисля да кандидатствам.

20.   Има промяна във формата на изпита. В сайта на университета има справочник, който може да си свалите, там има цялата информация. Изпита се провежда след матурата, миналата година беше през юли.

21.   Кво значи след матурата. Тва кога се провежда няма общо с формата . И тази година се провежда на 3.07.

22.   В справочника е отбелязан 3 юли, като дата за изпит по етика. А дали има друга актуална информация?

23.   Не казвам, че форматът зависи от датата на провеждане на изпита, а че форматът е променен, а изпитът се провежда след матурата, понеже номер 17 е задал въпрос. Номер 21, явно не си схванал какво се опитвам да кажа.

24.   Здравейте, получихте ли информация дали тази година изпитът ще бъде само тест мотивационен разговор със сигурност?

25.   До 24
Само тест ще е. Ще има и някои малки отворени въпреки като един от тях ще е като мотивационно писмо. Няма да има разговор. На 15.05 ще обявят повече относно курсове, дати за изпити и др.

26.   Много благодаря за отговора!

27.   Здравейте, със сигурност ли изпитът ще тест, както го описахте? Понеже в сайта на МУ Пловдив в момента има 2 различни конспекта... Не знам кой е актуалният за тази година в крайна сметка

28.   Исках да ви попитам тестът върху какъв предмет ще бъде - по етика или биология?

29.   По етика ще е изпитът, ква биология? Конспекта е последния за 2020та с 14те теми.

30.   До 28. Здравейте. Изпита ще бъде по етика.

32.   Здравейте ,
бих искала да попитам повече информация за изпита по етика за специалност медицинска сестра в МУ - София? Няма инфо в сайта им , а времето си минава.

33.   А някой ще се яви ли на курса по етика? Има ли някой информация дали има някаква полза от него?

34.   Следващата седмица ще се разберат датите за курсове и изпити.

35.   Курса по етика не виждам особена файда от него

36.   Според мен има смисъл от курса, тъй като форматът на изпита тази година е различен и можем някакви допълнителни разяснения да получим. Курсът ще е онлайн на 6 юни.

37.   Никъв курс не е обявен за 6ти юни, специално курса по етика е само да ти вземат 80лв, нищо друго. Формата не е различен. Тест с няколко отворени въпроса като преди. Просто са махнали развиването на тема по конспекта.

38.   Благодаря за отговорите, а какъв ще бъде форматът на изпита, онлайн ли ще бъде?

39.   Моя грешка. Курса по етика е обявен и да ще бъде на 06.06, като ще е онлайн изцяло. 80лв. от 10 до 17ч за един ден. Все още ми се губи смисъла. Според мен е доста вероятно и самия изпит да е онлайн, което ще е чиста ала бала.

Мен ме интересува много повече курса и изпита по Скулптиране за специалността Зъботехника как ще се проведат и кога, тъй като за момента на сайта им е обявено само че ще разберем след 15.05,а все още няма никакво инфо. Някои хора трябва да си направим графика за работа, но явно от МУ не им пука.

40.   Да, като цяло информацията в сайта въобще не е изчерпателна. Ако някой получи информация, ще бъда благодарна ако напише тук.

43.   Здравейте, искам да попитам дали теста по етика ще е само върху дадените теми, или трябва да се прочете целия учебник?

44.   До 43 само по 14те теми до към 112-13 стр. Има вече и официален сборник с тестови задачи. Препоръчвам.

45.   В какво се състои изпита по етика? Има ли някакви промени? Например ще има ли есе или не или ще е само мотивационно писмо? Някой ако знае моля да обясни по подробно. Благодаря

46.   До 45

Вземи да се научиш да четеш коментарите до момента и да четеш в сайта на университета. Егати мързела

47.   Онлайн ли ще бъде тестът по Етика? Някой знае ли нещо по въпроса?

48.   А някой би ли ми обяснил как и къде се кара този конкурсен изпит по етика, т. е трябва да отида някъде и да кажа искам да го правя и те да ме запишат, и като дойде 6ти юли да ходя да го правя? Моля някой да ми обясни, нищо не мога да разбера от сайта за Медицинския колеж.

49.   Научете се да четете, бе хора!! В сайта на университета, не на колежа, пише всичко. За да те допуснат до изпита, трябва да се регистрираш (да си направиш профил), да попълниш състезателния картон и да платиш таксата. Всичко това се прави онлайн тази година и ти пращат нужната информация на имейла.

50.   Някой знае ли кога се очакват резултатите

ПП: тоя изпит беше яко пародия, особено като нямаше възможност за чернова.

51.   Мисля, че на 13-ти. Този изпит беше пълна пародия. Аз не мога да разтягам локуми, а крадко точно и ясно. Щяли да отсяват от най - добрите думите на доцентката - тъпа патка. Как с едно есен е и една темичка ще прецениш, защо искам да ума за медицинска сестра.?

52.   До номер 50: Влизай от време на време в сайта на университета,там споделят различни информации.Предполагам,че една седмица след самия изпит поставят резултатите.Исках изпита да е тема,а не тест,ама здраве да е.

53.   Здравейте! Искам да попитам някой знае ли дали тестът по Етика е публикуван някъде в сайта на МУ, защото искам да видя въпросите със затворен отговор, а намерих само отговорите. Моля, ако е публикуван да изпратите линк. Благодаря предварително.

54.   В сборника, който се продаваше преди няколко месеца последния примерен тест в общи линии е почти същия.

1-50 от 54