Споделена история от Образование

Раздвоена между физика и мениджмънт
Не знам какво да правя и малко се обърках вече.
Ставам 11 клас след това лято и родителите ми започнаха да ме разпитват какво искам да следвам. Добра съм единствено в езиците и във физиката. Нищо с езици не ми се следва, защото ми звучи някак скучно. А голямата ми страст е физиката. Термодинамика, астрономия и физика на елементарните частици са ми любимите. Толкова много го искам, но осъзнавам, че нямам проспектива с тези неща. А все пак не съм наивна - трябва да се следва това, което ти доставя удоволствие, но и пари са нужни в живота. А във физиката няма много от второто.
Затова нашите ми предложиха някакъв мениджмънт. Разрових се и ми се харесаха "Хотелиерство и ресторантьорство" и "Events management". Особено второто.
Но все пак сърцето иска едно, разума ми говори друго. И се обърквам.
Определено съм сигурна за едно - няма да е в България. Която и да е друга държава, но не и тук.
Та, исках и вас да попитам - Кое ще е по-правилно да избера? В чужбина има ли по-голяма проспектива в областта на физиката? И горе-долу кои държави са най-подходящи?
Благодаря предварително и се извинявам, ако имам някакви правописни или пунктуационни грешки. :)

Коментари

1.   Добър ден. Тази история е досущ, като моята. И аз така, бях много запалена по физиката, но нашите искаха да уча икономика. Все пак записах Физика в СУ. И сега съм много доволна, работя в Института по физика и астрономия към БАН. Така че запиша това, което ти идва отвътре, а не по принуда. А и ако владееш език, ще постигнеш много. За хотелиерство и ресторантьорство вече не се крепи голяма работа, но ти си решаваш. Но моя съвет е да запишеш физика. Ако искаш да учиш в чужбина, ще те посъветвам да запишеш в Московския държавен университет. Обучението е на руски език, но си заслужава. Аз там завърших магистратурата си. Успех ти пожелавам. Ж29

2.   Понеже съм завършил физика в Софийския преди 3 години, само мога да потвърдя това, че работа за физици се намира изключително трудно, а добре платена - още по-трудно. Не само в България, но и в чужбина. Затова станах програмист, както и някои други от моите колеги - там пак се използва доста аналитично мислене, има математика и е интересно, ама дават и пари затова... Някои колеги продължиха обучението си академично в чужбина и уж са доволни, макар че според мен лично това не е добро решение - в крайна сметка ще станат преподаватели в някой университет, което според мене е скука. Други колеги останаха да се развиват академично във Физическия факултет и се надяват да хванат някакви пари от проекти - в интерес на истината на някои им се получава, даже ги командироват по чужбина и тн. Физическият факултет е най-продуктивният факултет в България - публикува най-много научни статии. И това го постига въпреки, че е един от най-нежеланите факултети. Най-голямата група колеги обаче се занимават с нещо съвсем различно от физика, математика или програмиране - просто понеже ФзФ отчаяно търси студенти, приемат хора с успех от 2. 50 нагоре (реално).

Ако бях на твое място бих записал физика или информатика в СУ, за да уча нещо интересно, да съм на общежитие и след 1ви курса да започна да работя като програмист. То аз така и направих де :D И сега не съжалявам - физиката определено ми помага в работата ми като програмист, занимавам се с компютърна графика и има доста математика и физически симулации.

3.   Здравей, аз съм на 16 3 също много искам да уча физика. Това винаги ми е било страшно интересно, но също като теб осъзнавам, че няма голяма перспектива. И все пак не се отказвай, аз мисля да използвам езиците за да отида в Франция ( това ми е най - желания вариант), но може и в друга държава и там да осъществя мечтата си. Колкото и да ми е тъпо да го казвам според мен с всичко има перспектива, перспективата я няма тук, в България и не става въпрос само за физиката, а за почти всичко.

4.   Благодаря ви много за коментарите.
N 1 - идеята ти е наистина добра, не се бях замисляла за тези неща преди.
N 2 - съгласна съм с теб! Аз обаче много искам в Женева да уча физиката... Но както и да е :д Права си, за съжаление, че в България няма много, много проспектива.

Авторката

5.   Извинявам се за объркването на номерата. Предишният ми коментар беше за 2 и 3.
За 1 - Благодаря много. Добре че научих руски, сега поне може и да ми е от полза

Авторката

6.   Ела в ПУ- Телекомуникации с мениджмънт. Има икономика има и физика. Учи се това което ти е любимо

7.   Избери по-добре физика, а ако имаш възможност замини за чужбина. Там ще е по-добра реализацията, защото е търсена специалност