Споделена история от Образование

Не мога да реша коя специалност да избера.
Добър ден на всички! Тази година ще съм в 11 клас и вече се замислям, какво да продължа след 12 клас. Разрових се в сайтовете на университетите и ми допаднаха няколко специалности... но не мога да реша, коя да избера:

1/ Приложна лингвистика - Френски език с английски език

2/ Биология и химия

3/ Право

4/ История

5/ Политология

6/ Органична химия

Отлично се справям с хуманитарните и природните науки. Моля ви кажете ми, според вас коя специалност да избера?

Коментари

1.   1/ Приложна лингвистика - Френски език с английски език
Не, освен ако не искаш да работиш като учител или преводач за малко пари (ако си намериш работа)

2/ Биология и химия
ОК, но ти трябва доктурантура, за да направиш кариера тук - до 30 г. се пиши в университета и дано има кой да те издържа. Наш племенник пише Доктурантура по Химия и е вече на 29 г., живее в студентско общежитие и работи на касата в супермаркет, докато неговите набори създават семейства и живеят прилично. Един ден може да изкарва добри пари (не е сигурно), но на Запад, а докторантурата може да му трае 4 години. Съжалява, защото интересът му към науката се е изгубил вече

3/ Право
ОК ако имаш интерес и си добра

4/ История
ОК ако искаш да станеш учител или да имаш академична кариера

5/ Политология
ОК, но ти познаваш ли Политик да е учил това? Някои неща просто не можеш да учиш

6/ Органична химия
Тук поне Магистър ти трябва, но можеш да работиш в козметичната и фармацефтичната индустрия.

Като цяло мисля, че си доста неориентиран човек. Смесваш съвсем различни специалности и изобщо нямаш идея нито какво ще учиш, но най-важното - какво един ден искаш да работиш и с какво ще си изкарваш хляба.

2.   С Биология и Химия можеш спокойно да запишеш медицина.

Ако те влече и ти е интересна, ако искаш да имаш престижна и уважавана професия, то медицината е идеална за теб.

Умните хора си избират професионален път спрямо силните им страни и личните си качества.

Медици винаги са нужни и няма как да останеш без хляб. На запад пък са и добре платени, така че би била огромен плюс.

Специалностите които си изброила не позволяват особена реализация а някои изискват и връзки. Общо взето трябва да се замислиш върху това кое се търси на пазара. Разучи просто какво можеш да работиш завършвайки избраните специалности а после провери из сайтовете за работа дали се търсят изобщо, какво заплащане имат и т. н.

Някои от тях нямат реализация нито в България, нито на вън.

Знай, че образованието в България отдавна е превърнато в търговия за да се гълтат семестриални такси и ВУЗ-овете измислят какви ли не специалности за да привличат хора. Това което се търси от страна на пазара и това което предлагат ВУЗ-овете се разминават драстично.

Аз самият дори направих грешката да запиша Европеистика, като накрая се отказах защото видях на къде отиват нещата. Сега уча друго зад граница, което има хляб.. :)