Споделена история от Образование

Образование в САЩ или Холандия
Здравейте, тази година ми предстои да съм студент 1-ви курс в България, но премислям варианти да уча в чужбина та искам да попитам тези, които са по навътре в нещата или учат в една от двете държави, коя ще е по добрият избор за образование и успоредно с това работа за да се издържам сам. В коя държава мислите, че ще имам по - голяма възможност да уча и да работя и дали има някакви програми за студенти, които могат едновременно да работят и учат. Ще съм ви благодарен за отговорите Ви!

Коментари

1.   За следване Бакалавър в Холандия след 1-2 семестъра ще ти поискат холандски език. Най-добре е първо да завършиш Бакалавър, после Магистър в Холандия на английски.
Обучението е сериозно и не знам как ще работиш и учиш, но ако искаш така да учиш, то гледай да те приемат в голям град като Амстердам, Хага, Ротердам, защото там има и работа или да си в близост до голям град. Има малки, чисто университетски градчета в Холандия, където университетите са чудесни (Утрехт да кажем), но като по-голямата част от населението са студенти, просто няма вече студентски работи. Животът е скъп.
В САЩ трябва да те приемат, да ти дадат степендия поне половин и тогава пиши. Там обикновено живеят и работят в самия Кампус студентите, но не случайно почват родителите да спестяват за колеж и университет от самото раждане на детето - не е евтино удоволствие. Има обаче лесни университети, държавни университети по паланките, които всеки може да завърши.

Не си ли се сетил малко късно за следване в чужбина? Ако не можеш у нас да избуташ следването, ако не можеш да завършваш започнати неща, кое те кара да мислиш, че ще можеш да остискаш да учиш в чужбина И да работиш едновремено?

2.   Защо точно в САЩ и Холандия? Защото там марихуаната е легална ли?

3.   Холандия ти предлага безплатно образование, което е огромно предимство. Но Холандия е също така и доста скъпа страна. В САЩ, бих могъл да си намеря скапан двустаен апртамент за 600 долара в голям град (или поне можех, допреди 4 години), докато в Амстердам ще ми трябва тройно по-голяма сума. Градския транспорт е скъп, а данъците и застраховките на автомобилите не са малки. И да, езика ще трябва да се научи. Но Холандия е доста спокойна страна. Всеки си има планове, хората не са пренадъхани, общителни са, макар и странни. Имаш и възможност и да работиш (това, че от учене няма да ти остане време за работа... е леко изкривяване на истината. Ще имаш време за работа, просто няма да имаш имаш време за други неща.
В САЩ не съм учил, но познавам студенти от там. Таксите са безбожни. Но за сметка на това, наеми, услуги, храни и почти всичко останало е значително по-евтино от Холандия. Тук говорим за два или три пъти по-ниски цени. Докато това няма да е от особено значение за теб, веднъж, щом успееш да уседнеш и да си намериш работа, то в началото ще ти е най-трудно.