Споделена история от Образование

Въпрост от тест по Български език
Здравейте, приятели! Пиша ви, защото при решаването на един от тестовете в училище по Български език с госпожата се заядохме за един от въпросите, който според мен не е формулиран правилно. Та въпросът е:
В кое изречение НЕ е допусната правописна грешка?
а) Всяка година кандидат-студентските изпити предизвикват силно вълнение сред родители и ученици.
б) Рождество Христово и Великден са едни от най-светлите и почитани християнски празници.
в) Метереолозите съобщиха, че се очаква разкъсана облачност, а през нощта силни снеговалежи.
г) Няма да четем всички вестници, а само ще търсим горещтите новини в предишния брой.

Та според мен въпросът трябва да е "В кое изречение Е допусната правописна грешка", тъй като а), б) и в) под точка според мен са верни, а само в под точка г) има правописна грешка -ГОРЕЩТИТЕ-ГОРЕЩИТЕ. Според госпожата ми верният отговор е б).

Коментари

1.   Виж, при тези тестове се работи и с доста логика (метод на изключването).
Макар, че не съм факир по езикова култура, аз се представям винаги много добре на такива тестове с проста логика и малко знания.
Твоята госпожа е права, защото ТИ не си прав, а не си прав, защото и за слепия (неграмотния) е ясно, че във
В/ „Метереолозите“ - такава дума просто няма! Метрология е науката и съответно „метролозите“ правилната дума
Г/гореЩТите - ами ти имаш буквичката Щ, което се изговаря (штъ), защо ти е Т след Щ - такова животно няма като дума и е елементарна грешка

Тези грешки за очевадни. При А/ не е толкова лесно, но съминтелно е само кандидат-студенти, което или се пише с тире, или слято тъй като Б/ е напълно правилно изписано, най-вероятно кандидатстуднетнски се пише слято. Проверих дори и е така докато кандидат-студент е с тире като сложно съставно съществително, но кандидатстудентски НЕ Е съществително и е слято по някакво мизерно правило (не ми се търси).

С две думи или си учиш правилата, материала, или малко като мен по силата на логиката с елементарни познания по правопис си решаваш тестовете. Аз без учене и с лош правопис (в този сайт правописната полиция от лелки редовно ме изкарват дори неграмотна) успявам да реша тестове по езикова култура с под 3-5 грешки. Сестра ми кандидатства просто с това и аз за шега решавах доста навремето и ако съм искала щяха да ме приемат с тази глупост навсякъде, но не ми се ставаше даскалица за 450 лв. заплатка.
И още - не се заяждай с учителите, защото те знаят повече от теб и не си пишат сами тестовете, а преписват или от ръководства разни за учителя, или от мрежата, или от стари тестове. Затова и твята даскалица не е могла веднага да ти отговори защо не си прав - преписала е задачите, но това не значи, че са грешни. Ако не можеше поне да преписва правилно, и даскалица нямаше да стане госпожата - поне толкова акъл се иска и за 450 лв. заплата.

У нас учители стават просто хората, които... навремето са преписвали в час и са се заяждали без знания - внимавай с две думи и се учи, за да не свършиш като даскалицата, но не се заяждай с хора, които са над теб в йерархията или си търпи последиците. Имаш късмет с мека Гана за учител, защото аз ако бях станала учител ти щеше да имаш една двойчица само за заяждането или за задача ти да напишеш тестове и ако са грешни - двойчица, а може бих бих те накарала 100 пъти да напишеш „кандидатстудентски“, „метролог“ или нещо такова - да ти влезне акъл в главата с кого да не се заяждаш. Всеки учител знае какви въпроси да ти зададе при изпитване, за да те смаже, така че не се заяждай с учители, а после и с шефове.
Имате късмет днес, че пълните неудачници са станали учители, но по наше време това беше ценена професия и нормални хора ставаха учители, което значеше дисциплина най-малкото. По математика например често учителят ни се бъркаше - рискът на живото предаване, но без да се заяждаме сме казвали когато греши и се е поправял човекът. Когато обаче един учител каже, че няма грешка, вземи и провери преди да се заяждаш. Днес имаш и интернет, и всичко - 2 мин. работа.

2.   Учителката ти е права. Това ми прилича на въпрос от матурата по БЕЛ, права ли съм?
Иначе, в А има грешка - кандидатстудентски се пише слято, а не полуслято.
Грешката във В е МЕТЕОРОЛОЗИ, защото науката е метеорология.
И в Г е горещите, да. Остава Б, което е правилният отговор.
Виж този сайт, прочети за правописните правила, особено за слято и полуслятото писане, което е доста сложно, има правила, които трябва да се знаят.
http://www. zamatura. eu/ezikova_kultura
Като цяло разгледай сайта, аз се готвих от него за матурата по БЕЛ 2015 и изкарах отличен.
Успех

3.   грешиш:-) правилен си е въпросът :-)
в а) грешката е кандидат-студентски, трябва да е слято
в б) няма грешка
в) според мен грешката е липсата на тире: а през нощта - силни снеговалежи.
г) е очевидно грешно

4.   Метеорология е науката за времето, тоест метеоролози.
Метрологията е съвсем различна наука от метеорологията.

5.   Много правилно си е формулиран въпроса. Верният отговор е Б), там няма грешка.
При А) грешката е "надидат-студентските", пише се слято.
При В) грешката е "метеролозите", пише се метролозите.
При Г) грешката е "горещТите", пише се горещите, която е най-очевидна грешка и естестествено си открила само нея.

6.   Метрология и метеОрология са две различни науки!!

7.   пропуснах: ама разбира се, грешката при в) не е тирето (това би била пунктуационна, а не правописна грешка), а в думата Метереолозите. пише се метеОРОлозите.
и авторе, друг път недей да спориш с учителката по български. не знаеш как се пише дори простата дума "въпрос" в заглавието! по-добре седни, чети, повиши си грамотността и тогава спори с учителите. ако нещо не е ясно, питай.
Ж44

8.   номер 1, метрология и метеорология са две различни науки! едната се занимава с измервания, другата - с времето :-)

9.   Права е учителката - верният отговор е "б". Във всички останали има грешки.

10.   Съгласна съм с номер 1 донякъде. Някога да си чувал за думата 'метеоролог'?

12.   Номер 1, науката секазва МЕТЕОРОЛОГИЯ, а не МЕТРОЛОГИЯ! И да, момче, г-жата ти е права. Единствено б) е без грешка.

13.   Номер 1, не съм съгласна, може и да няма дума като метереолозите, но в задачата се пита за правописна грешка, а това е по-скоро граматична, така че авторката си е права. Въпроса не е зададен коректно, така че грешката е в подточка Г.

14.   Пише се метеоролозите!
И верният отговор е Б!

15.   Хахаха, номер 1 може да иде да кара метрото с тази МЕТРОлогия :))

16.   Докато в страната на абсурдите една чистачка взема повече пари от една учителка- ще има хора като номер 1!
Какво уважение да има обществото на учителското съсловие?
Много обидно ми стана и то не от историята, а от тези 450 лева, които авторката на коментар номер 1 развява като Самарското знаме... Прост народ сме ние, прост! Все едно като си пълната отрепка и за нищо друго не ставаш - тогава ставаш учител! Не е така! Не трябва да е така!
Сега нека и аз да развея моите скромни знания за родния ни език.
Дума като "Метереолозите"- няма. Изписва се М - е- т-е-о-р-о-л-о -г
( Да номер 1 - и хиляда пъти да напишеш " метролог" няма да стане правилно. Когато си неподготвен - не се изказвай по-добре)
Думата кандидат-студент се пише с дефис ( тъй нареченото тире), но когато го направим с наставка -ски - става друга част на речта и се пише слято.
Думата "горещтите" е видимо неправилно изписана. Сложено е едно "т" в повече.
Остава верен отговор "Б". И госпожата не го е налучкала сигурна съм. Дори и да е взела теста от някой сборник (както всички според мен са длъжни да правят) - тя нали пак трябва да го реши И ДА ГО ОБЯСНИ НА УЧЕНИЦИТЕ СЛЕД ТОВА.
С няколко думи и то насочени към компетентния номер 1 - не подценявай учителите! Те не са там за 450 лева, повярвай ми.

Авторе, поздравления за теб. Бих се радвала в кратката си кариера като учител да бях имала ученик като теб. Това, че не знаеш е поправимо. Това, че спориш е добро качество. Стига спорът да е проведен интелигентно, разбира се. Винаги питай, съмнявай се. Но никога не омаловажавай и не подценявай човека, който седи срещу теб. Било то учител, родител, познат, приятел или друг. Не знаеш кой колко знае, какво носи в себе си и какво се крие под обвивката.
Дерзай...

17.   В първото изречение грешката е в ''кандидат-студентските'', правилно е да се напише кандидатстудентските. В третото изречение грешката е в думата ''Метереолозите'', правилната дума е метеоролозите. В четвъртото изречение грешката е в ''горещтите'', правилната дума е горещите. Само не знам защо учителката ти след като ти е казала, че верния отговор е Б) не ти е казала и къде са грешките в другите три изречения.

18.   номер 16 - за съжаление съм права и действително 90% от учителите днес са станали такива, защото за нищо друго не са станали. Просто Педагогика никой не иска да учи и така преписвачите стават учители. Не е това от днес - още от 80те години насам е така, защото учителите от тогава са с под средната заплата за страната и дори бях права, че въпросната даскалица е преписала дори теста - част е от матура по български.
Това винаги е било така - навремето беше по-лесно, защото даскалите преписваха само от учителските ръководства и стари контролни, дори от въпросите в края на уроците в учебниците и нямаше интернет, но правилото важи - преписваш като ученик, преписвач като учител
Най-слабата ученичка от моя клас и най-умелата преписвачка по всички предмети стана... учителка и само това искаше да стане. Рекорд - кандидатства в 10 университета в страната и на всичките изпити изкара 2, докато не я приеха по диплома Педагогика в един филиал на ПУ, където на 100% е завършила с подкупи и препис. Такива са повечето учители и не сме виновни гражданите, а това, че професията е зле платена и привлича подони маргинали.
Дайте 1500 лв на учителите и да видим как лесно ще изхвърчат същите тези хора, защото ще има конкурси, ще има и добри специалисти, които искат да го работят това. Парадоксът е, че дори добрите учители не работят само като учители, а имат още 2-3 паралелни работи и учителството им е за призвание и удоволствие.

Най-лошите ученици стават учители. Преписвачите стават учители и затова е лесно и да ги хване човек, но уважение трябва да имаш към тях... докато са ти учители поне. Пълна глупост е да се заяждаш с по-високопоставен от теб човек - само можеш да загубиш. По-добре е да ги анализираш и използваш глупостта им, а при учителите това е елементарно, защото просто са прости.

19.   еее, номер 1, изпадаш в крайност. тази позиция я защитаваш многословно и в други теми, но обобщаваш прекалено на едро. това, че твоята съученичка е преписвала и е станала учителка е напълно възможно, но далеч не всички са такива. не ги слагай всички под един знаменател и не ги изкарвай идиоти и некадърници. за да станем всички това, което сме, заслуга имат и учителите ни.
професията им заслужава уважение не по-малко от твоята (каквато и да е тя) и да се подиграваш със "заплатката", да ги наричаш наудачници е просташко и снобско! приеми, че хората са различни и не за всички заплатата е водещият мотив!
Ж44