Споделена история от Образование

Стоматология/Фармация в Македония
Здравейте :)

Бихте ли ми дали информация от първо лице как стоят нещата с кандидатстването в Македония за специалностите стоматология и фармация? Има ли приемни изпити, общо взето как протича всичко и най-вече възможно ли е отпускането на студентски кредит за следване в Македония?
Идеята ми е да се прехвърля втората година в Български медицински университет, ако разбира се ме приемат в другия..

П. С. Обмислям този вариант, не защото ме мързи да се подготвям за тукашните изпити, а защото вече нямам право на обучение държавна поръчка (имам висше образование) и ако си отделя 1, 5- 2 години за подготовка, то ще стане прекалено късно да запиша да уча стоматология например 6 години... А така или иначе обучението ще е в платена форма.
Благодаря предварително на всички!

Коментари

1.   Не е случайно, че македонците МАСОВО идват да учат у нас - просто тяхното образование никъде не е признато -дори формално не е признато! Ти с македонска диплома ще трябва у нас да държиш изпити, което прави подобно следване излишно. Отделно таксите в университета са ти с няколко стотин лева по-високи у нас, но ти парите ще ги дадеш по път и живот ако учиш в Македония. Не знам дори как ти е дошло на акъла да учиш там, честно.
И още - ти като си завършил висшист защо не си работиш по специалността? Кога тепърва ще учиш стоматология? Ще станеш на 35 г. и какво - още ще си студент. Щом идваш от толкова богато семейство, което може да си позволи две следвания едно след друго, поне следвай в страна от ЕС, за да ти е призната дипломата и таксите ще са ти най-малкият проблем - не смятам, че има задочно обучение и по двете специалности, а са достатачно трудни, за да трябва да им се посветиш на 100% - ти от какво ще живееш щом като няколко стотин лева на семестър са ти много?

2.   Щом така или иначе ще трябва да си в платена форма на обучение, по-добре запиши направо в България. Изпитите за платено са от лесни по-лесни(многократно улеснен формат от този за държавна поръчка). Няма смисъл да ходиш в Македония, излишни нерви.

3.   НЕ!

В РЕД ЛИ СИ?? !!? !!

ЗА КОЙ *** ще ходиш у ФИРОМА за образование? Направо история хвани да учиш там като ще се обричаш на провал! Страх те е от приемни изпити? Ми тогава въобще не почвай.

4.   Аз тази година се записах фармация в Македония. Приемни изпити няма, държиш само елементарен тест по македонски език.

6.   Извинявай, но аз завърших в Македония образованието си "дентална медицина" и в момента работя тук в България. Ако си мислиш, че тяхното образование не се признава навън много грешиш. Признава се в Цял свят. Имам колеги, с които завършихме заедно в Македония и сега в момента работят в Германия, като казвам колеги това са Българи, Турци, които бяхме една част от чуждестранните студенти. Защо не се прехвърлихме с другите колеги в България? Просто не те учат на нищо, ще имаш гола диплома без покритие, това се отнася и за държавна поръчка, но паричките се прибират от държавата и те така или иначе трябва да се дипломират. Ако си мислиш, че платено ще завършиш, просто има да си мечтаеш - ти си корпоративен клиент на университета. Кой иска да се раздели с златната кокошка. Иначе "образованието в България е на ниво". Така че не се залъгвайте за Македония, дипломите се признават в цял свят. Дори и в нашта България.

7.   Аз минах по този път, с фирмата и на изпита видях, че Ганьо още бил жив. Имаше такива дето дошли сами да си оправят, изготвят документите. Ама не стига, че Ганьо нищо не разбира но келепира е голям. Пита, ами туй как става, ама от къде се зима тоз документ, хем му казваш, а той горкия пак пита същото и накрая Ганьо сърдит. За изпита и аз си мислех като много други че ще бъде проформа „щом ни взимат паричките, на всички ще го дадат”. Само две момичета от всички българи го взеха, защото бяха учили. После си седнах на зелката поучих и бяха много доволни от мен, накрая има и устен даже ме похвалиха, че много добре съм се подготвил. Ако не си учил няма как да го вземеш. А Ганьовците също мислеха като мен за изпита „а бе тука само искат да ни вземат паричките, всички ще минем”. Същите Ганьовци когато ме разпитваха за какви документи искала фирмата, тръгнали без документи само с диплома да се записват, „щото отиват да учат в съседния град в България, а не в чужбина хахаха” и така не успяха с документите на време и изпуснаха срока. А фирмата, задължително първо проверява дали не си престъпник, дипломата истинска ли е и след което иска от теб един дълъг списък с документи, само докато ги извадим, снабдим с тях ми се видя нагорнище. След което, тя фирмата си ходи многократно до Македония да си ги предвижва от етап на етап. Къде ти ще ходиш хиляда пъте за всяко нещо до там и отнема, престоя дни и да се връщаш, и пак и пак, през това време докато ти се работят документите, спокойно можеш да се подготвиш, ама от къде тоз акъл, че трябва да се подготвяш. Когато те приемат и се запишеш, фирмата продължава да работи с твоите документи за виза и там един дълъг списък с документи, абе общо около 5- 6 месеца по моите наблюдения, тя има грижата за твоите документи. Когато идваш да учиш трябва да имаш ясното съзнание, че отиваш в университет да се учиш, а не на почивка. Защото имаше колеги, които си мислеха, че идват тук на почивка само да се закачат и така се отказаха, нито тук продължиха, нито както си мислеха ще се прехвърлят. А подготовката тук е много добра, преподавателите са много мили хора. Слушал съм от приятели за преподавателите в България, как им се карали – „боклуци, тъпаци, вие не ставате за доктори”, това е сигурно, за да ги стресират и да не могат да се подготвят за изпит, и на изпитите много се подигравали с тях, със студентите. Егаси „будители – доктори”, то е ясно, че от тях доктори все още не става и за това са там, да се научат, а не даскала по време на обучение да си рови в телефончито, а студента сам да се учи. Будителите, докторите трябва да вървят по земята, защото не са птици, за да летят. Живот и здраве след две години се дипломирам в Македония и мисля да специализирам, но още не съм решил точно къде. Според мен кой от каквото разбира, за каквото е учил и това да върши. Пациента разбирали от анатомия или медицина, за да започне сам да се лекува, ще мине доста време докато се излекува, ако успее, а може и да си внушава, че е успял да се излекува, не е изключено. „Докторе отрежи ми крака, защото ме боли, ако ти не го направиш аз сам ще го направя”. И от тук, пътеката за навън. Някой приятели ми викат „ела тук, връзките са ти тук в България, важно е някой да те вземи на сериозно, на вън нямаш връзки”. Абе то човек като не се вземе на сериозно, те връзките не държат, лабави са. Това е от първо лице. Обезателно през фирма, подготовка за изпит, стабилност, постоянство и сериозност по време на обучението си, концентрация и всичко си е ок.

8.   Минах по този път, за да дойда в Македония. Дойдох с фирма, която първо те проверява с документи дали не си престъпник, проверява дипломата ти да не е фалшива и тогава работи с теб. Те ти дават дълъг списък от документи, които иска от теб да й представиш. До като ги извадим в България ни се видя нагорнище. Пък смятай ти сам да ходиш да си ги изготвиш. Излиза ти много по-скъпо, защото ходенето е многократно до Македония, а там всеки те подвежда, никой нищо не казва, а така тя сама си ги предвижва и изискват време. На изпит когато бях имаше Ганьовци, които тръгнали сами, но само дето не знаеха, че им трябват документи, бяха с гола диплома, едва ли не тръгнали в съседен град до техния, а не зад граница. Питаха ме какви документи им трябват, казваш им, той Ганьо пак пита същото. На изпита от всички българи само две момичета го взеха, защото бяха учили, аз също бях скъсан, ама после седнах на зелката си, учих и го взех. Аз също мислех като всички Българи "абе гледат само да ни вземат паричките, на всички ще го дадат". Докато фирмата ти изготвя документите имаш достатъчно време да учиш за изпит, ама от къде толкоз акъл. Ганьовците които бяха тръгнали сами така и не успяха, защото изпуснаха срока, голям келепир спестиха, хем си изхарчиха парите, хем нищо. След като се класираш и запишеш във университет, фирмата продължава да работи с твоите документи, за вадене на виза. Още един списък с документи. По моите наблюдения фирмата работи с теб около 5- 6 месеца. Ти сам посмъртно не можеш да се справиш, ако искаш всичко да ти е наред, законово, имаш и срокове и не познаваш документите, просто не си чувал за някой от тях от къде да ги вземеш и къде трябва да ги занесеш. Преподавателите са много мили хора, ако нещо не си разбрал, на упражненията питаш и ти се обеснява, няма викане "вие сте тъпи, вие не ставате за доктори", да то се знае, че не ставаме и за това сме дошли вие доценти да ни научите. Тук в Македония будителите, доценти, професори ходят по земята, защото знаят, че не са птици и не могат да летят. Когато си решил да учиш в Македония трябва да си на ясно, че идваш да учиш, защото ти искаш това, а не да се закачиш. Имах и такива колеги, които бяха дошли да се закачат, но бързо се откачиха без да се закачат отново някъде. Трябва да си честен със самия себе си, стабилен. В противен случай всичко се разпада. Живот и здраве след две години се дипломирам тук в Македония, обучението е на ниво и мисля да специализирам, но къде не съм решил. Това, че много Македонци идвали да учат в България, те са по програма и то безплатно. Мисля, че кой каквото е учил и това трябва да върши. Пациентите могат ли да се лекуват сами, освен да си мислят, че могат и мине време състоянието им се влоши, за да разберат, че не са се лекували. И с документите за изготвяне е същото.

9.   Аз уча в медицински университет в България и имам колеги, които се прехвърлиха от Македония. Там изобщо не се учи. Колегите ми са медици и не бяха виждали трупен материал изобщо за 4 месеца, докато в България вече бяхме минали една четвърт от целия материал по анатомия. С другите дисциплини положението е същото.
Подкрепям горните коментари за това да кандидатстваш тук платено. И не изпитите не са улеснени- поне в университета, в който съм аз. Тези, които са платено се явяват на изпит заедно с останалите при нас.

10.   Аууу, номер 9. Как така твоите колеги, които се прехвърлили от Македония не са виждали труп бе колега. Ела в Македония да ти покажа трупове колкото искаш. Ако те не са виждали труп, което е още първия семестър, значи ти си измисляш. Защото няма как да вземеш подпис по анатомия, а и друг е момента, че задължително правиш и проект, който се предава преди да приключи семестъра. АЙДЕ МОЛЯ ТИ СЕ. Тези даскалски номера на другиго. Всеки който е бил в Македония знае за труповете и за всички колоквиуми, колко по добра е подготовката тук. Просто има какво и на какво да те научат.

11.   А между другото номер 9, каква е тази дискриминация в българските университети? ПЛАТЕНО - щом ти видят книжката, че си платено обучение, айде в канала за касичка. Всички колеги платено в България се оплакват от това. Късат, късат в несвяст, за да си направят, изработят допълнително към заплатата, доходи на университета. Заповядай, каня те тук ще те разведа из нашия университет. Колега, ти също ако не си видял трупове ще ти ги покажа по време на обучението да видиш колко студенти има. А най-важния момент, е че няма като в България, студенти платено обучение, студенти държавно обучение, студенти чужденци. Ела и виж дали има дискриминация на какъвто и да е принцип. Много, много са далеч от българските си колеги, над тях са.

12.   Корумпирани администратори, защо не изнасяте всички коментари. За кого работите?
Хора не пишете нищо по-вече в този сайт.

13.   Здравей:). Аз също обмислям да уча в Македония медицина или фармация, но съм чувала, че не се признава дипломата?

14.   До 11 - Не съм казала никъде, че има дискриминация, ако си платено. Повечето, които са платено, се оплакват, че ги късат просто защото не учат - виждам го нагледно. Няма как ти да знаеш и да не ти пишат поне 3, а дори да се случва ще е много рядко, защото не е логично, а и вече отпадна това със заплащането при повторно явяване на изпит точно за да не казват, че всичко е за пари.
До 10 - не си измислям! Тази информация дойде от мои колеги. Не мога да знам дали е така в действителност, но не виждам причина да лъжат. И не мисля, че македонците са над българските си колеги. Просто някои техни български колеги се прехвърлят там, защото тук не ги приемат.

15.   До 14 - то е ясно от въпросът ми, че не казваш ТИ за дискриминацията. Аз те питам за нея - Каква е тази дискриминация между студенти платено обучение и държавна поръчка? Студентите, които са платено обучение, НЕ че не знаят, а не им е достигнало малко за класиране. Това не е критерий, че са по-лоши студенти относно, студентите които са държавна поръчка. Нито пък е критерий, че студентите, които се обучават по държавна поръчка от тях ще стане по-добър лекар. Но проблема е другаде колега/ колежке. Тези които са по държавна поръчка тях няма как да ги късат или да прекъсват, защото университета си губи субсидията от държавата, която плаща на университета на КАЛПАК за всеки студент, е то тогава - "кучето бягали от салама". А тези, които са платено обучение, държавата за тях не плаща, а родителите им ПЛАЩАТ. Моя съученичка, която влезе по-късно в МУ бала й стигна за платено и сега е 2ри курс в дентална, но в гимназията беше пълна отличничка!!! Казва следното - аз си плащам, за да получа знания в университета, питам асистента, който е на практическите ни упражнения, защото нищо не ни показва, нито обяснява, а той отговаря следното - " оправяйте се там, кой както иска така да нарежда зъби и изработва, не ме занимавайте" и излизал да се разхожда или си ровел в телефончето. Това е в МУ - Варна, пропедевтика. И къде е разликата? Държавна и платено се обучават при едни и същи знания. Само че за едните държавата плаща, а за другите - те сами си плащат, за да получат знания. Но нито едните получават знания, нито другите, колега. За това, че остави тези даскалски реклами. Не те знам каква си, асистент ли, или доцент, но ела да видиш преподаване в Македония. Как ли не, ти ще питаш асистента нещо... и той ще ти отговори "а бе оправяйте се" или подобно. Просто и елементарно е само отношението на преподавател към студент. Разликата е, че в България гледат на студента като на тълпа, поредна жертва, която биха могли да смачкат, ако не се осети той самия да направи нещо, за да не го мачкат. Тук в Македония преподавателите гледат на студента като на БЪДЕЩ КОЛЕГА, когото трябва да научат и подготвят като доктор. Е да колежке, разликата е огромна в манталитет, в култура. Тук студента просто се чувства че учи за доктор, а не е салфетка. Това, че сме си приличали с македонците е някакъв мит. Дори студентските им квартири, които се отдават под наем не приличат на българските квартири отдаващи се под наем. Хигиената, отношения и много други неща. Така, че не прави съпоставка между двете, защото си видяла само едната страна. Когато видиш и двете страни тогава можеш да ДАВАШ МНЕНИЕ И СЪВЕТ.

16.   Така че колежке -11, в действителния, истински капитализъм платеното обучение, е да ПОЛУЧИШ ЗНАНИЯ, за това си плащаш, а не да си КУПИШ диплома! В България всичко е криво разбрано и за това нищо не върви. От комунистическото мислене хората имат в мозъка си бели петна "държавна поръчка - ти си отличник, платено обучение - не учи, купува диплома". И за това тези които в капиталистическите държави се обучават платено обучение, след дипломирането си стават най-успешни в бизнеса и др. сфери, защото и медицината е бизнес. А в България "а той платено, маниго или дай да му вземем още пари, като го скъсаме" Да ама много колеги от платено обучение в България вече търсят ДОБРО ПРЕПОДАВАНЕ, за да знаят, че срещу парите си ще получат това за което си плащат, а не да купуват диплома. А тези които били държавна поръчка щели да бъдат добри доктори, защото са държавно обучение - дрън, дрън та пляс. Има много такива действащи, но са и много зле.

18.   До 16 - не съм преподавател, а студент и казвам това, което виждам и смятам, че гледната ми точка е обективна. Това, че си платено обучение, не означава, че останалите по държавна поръчка не си плащаме - напротив просто не толкова много, но за някои семейства и тези такси са непосилни. Държавна поръчка не означава безплатно, разберете го. А това, че вие плащате толкова много, е ваш проблем и не означава, че трябва да получавате повече знания от другите - както сам/а каза не е стигнал балът, а дали с малко или много е отделен въпрос.
Това, което каза за преподавателя по пропедевтика е частен случай. Навсякъде има такива преподаватели - опира до самия човек общо взето. Но има и такива, които са готови да организират и извънредни упражнения за сметка на свободното си време, ако не сме разбрали материала или не е останало време да го вземем. Но в крайна сметка това не е училище. В голяма степен е самообучение с цел да можем самостоятелно да подбираме информация и да се научим да мислим логично, защото няма да дойде никой да ти налее информацията с фунийка в главата. А и е напълно възможно асистентът да се ядоса ако го питат нещо глупаво или елементарно, което показва, че студентът не си е отворил и веднъж учебника, защото, за да задаваш въпроси и изобщо да присъстваш на упражнението трябва да си подготвен предварително за него. За да получиш знания трябва сам да положиш усилия, колега. Асистентите само дават насоки. Не са длъжни да обясняват и разказват материала, както сме свикнали в гимназията. За това си има лекции. Понякога е кофти, но няма какво да направим.
Няма абсолютно никаква дискриминация между студентите, които са държавна поръчка, и студентите, които са платено. Нито от страна на преподаватели, нито от страна на колеги. Ако знаеш, взимаш изпита, ако не - не го взимаш. Точно и ясно. Пределно ясно ми е, че повечето, които са скъсани винаги се оправдават с нещо, а как късат винаги тези, които никога не учат, по никой предмет или все им се пада точно това, което не знаят? Това, че ако си държавна не те късат е измислица. Късат наред ако не си подготвен, както казах.
Според мен доста преувеличаваш с образованието в Македония. Ако всичко беше по мед и масло, както го изкарваш, надали щяха да приемат ей така хората, които тук не са могли да изкарат високи оценки на тези елементарни приемни изпити, т. е. нямащи база знания.
А и дали щяха да бързат да се връщат веднага още след първия семестър там? При положение, че с езика не би трябвало да имат никакъв проблем, могат бързо да го научат. Явно нещата не са толкова розови.
Може и да има наистина такива, които са платено и учат много. Просто повечето не го правят и едвам изкарват тройки, затова масово се говори така. Естествено има слаби студенти и в държавната поръчка, то е ясно. Ако се отсяваха реално знаещите и учещите може би щяха да завършват по 20 човека, но тогава недостигът на медицински кадри ще се засили още повече, така че винаги ще има такива, които ги избутват. В крайна сметка като звършиш никой няма да го интересува по колко си плащал, а какво можеш и знаеш, така че всичко си зависи от теб. А за всеобщото мнение не трябва да ти пука - то и за нашето съсловие като цяло се говорят много лоши неща, но само ние си знаем какво ни е.

19.   До 18 - по отношение платено и държавна поръчка - всеки знае, че държавната поръчка също се заплаща част от студента, но не толкова колкото студент платено обучение, който изцяло си плаща обучението, а другите студенти по ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА, ако не се лъжа плащат 1/3 от издръжката на студент, нямам нищо против тяхната издръжка от БЮДЖЕТА, но обществото като данъкоплатец усеща недоимък и сам/а казваш, че има недостиг на мед. кадри, което си е така, НЕКА ТЕЗИ СТУДЕНТИ, КОИТО СА ДЪРЖАВНА ПОРЪЧКА след дипломиране ДА СЕ ИЗПЛАТЯТ НА ДЪРЖАВАТА - ОБЩЕСТВОТО като поработят -3, 5 години в спешното за сметка на това, че данъкоплатеца чрез дър. бюджет го е издържал. След това да ходи където си иска да работи, свободна му воля.
Относно преподаването! Когато в България се създадат частни мед. университети, тогава може да има качество на преподаване, защото ще има конкуренция и всеки мед. университет държавен и частен ще предлага качество на преподаване, за да има студенти. И даже цените ще паднат. Какви са тези цени - 8000 лева??? Сега е пълен гювеч. Държавните дружества - университетите, хем държавно, хем частно. Затова колежке/колега има "частен случай", не е възможно нито етично на служебното си място да се възползваш от лична апатия или от служебното си положение за отмъщение или да не ти се работи, да се закачиш за държавната ясла и тя да те влачи със заплата и др. придобивки, но иначе сме само 6.
По отношение, че много лесно влизат при нас чужденците в Македония - тук влизат по същия начин както влиза всеки чужденец в друга държава. Както чуждестранен студен кандидатства в мед. университет в Германия, Франция, Великобритания и България, тук по същия начин се кандидатства. Това което се пише в интернет, че нямало изпит или много елементарен бил, мисля че се пише от хора, които не са минали по този път и умишлено такива като теб, за да вдигнат някакво самочувствие "ние много сме учили и затова ни приемат държавна поръчка", и все още не съм убеден, че си колега, а някой д-р. преподавател в мед. университет.
А на другия въпрос, който се върти в главата ти - защо се прехвърлят веднага в България, веднага ще ти отговоря, знам че и на теб ти е ясно защо. Но не всички се прехвърлят, само една частичка. Защото там в България е по-лесно, с корупцията. Тук при нас в университета в Македония, опитай се от БЛАГОДАРНОСТ да дадеш една кутия бонбони на асистент, доц. или проф. или служител да видим дали ще ги вземе??? Никой няма да ги вземе, не от гордост, а за да не се тълкува като подкуп. От там нататък смятай можеш ли да купиш изпит. За това и в по-горните коментари писах, че тук преподавателите те подготвят за доктор, да станеш техен колега и гледат на теб като на бъдещ колега, а не... Знам, че нещата са ти ясни, но се надявам вътрешно да се усмириш с действителността. Защото и на мен ми се иска много да се гордея с родните университети, но ние сами ако не се критикуваме, много по-вече боли когато чуждия те критикува.

20.   Някой, който ще кандидатства тази година в Скопие дентална? Имам нужда от съвет. С коя българска фирма подадохте документите в Македония? Какво точно представлява изпита?