Споделена история от Образование

Възможно ли е студент в чужбина да се издържа сам?
Здравейте, след 2 години завършвам гимназия и все повече започвам да се интересувам от висше образование, защото момента наближава. От доста време мечтата ми е да уча в чужбина (по-точно в Англия, защото уча в английска гимназия и за съжаление не владея други езици). Проблемът е, че семейството ми няма големи финансови възможности и ще могат да ме издържат само в началото, а след това ще трябва да се оправям сам. Знам, че в Англия живота е много скъп, а и отделно четох колко мразят българите и ни дават най-мизерната и най-нископлатената работа. План Б е да уча тук, но нямам голямо желание. Сестра ми завърши в България, а после учи магистратура навън и каза, че за 1 година в чужбина е научила повече, отколкото през всичките години в университета в България. Ако има хора, които са завършили навън, много бих се радвал ако можете да ми дадете някакви съвети. Според вас ще мога ли да се справя сам финансово или ще трябва да се откажа от мечтата си? Благодаря!

Коментари

1.   Щом сестра ти има опит, добре, но не знам дали знаете, че магистратурата в чужбина е 2 години.
За останалото според зависи. Аз съм се издържала, но в Германия за цяло следване, не само магистратура, но таксите са поносими там и животът е по-евтин, макар че бях в скъп град.
В Англия таксите са убийствени и вече няма заеми за българи и румънци, защото не си ги връщат. Моя братовчедка завърши в Лондон, но техните са мултимилионери и не се брои.
Познавам хора, които са учили магистратура в Ирландия (Държавата), където е по-евтин живота в пъти и имат евро и внимавай в кой университет КОНКРЕТНО ще учиш, защото и там има фалшименто. Успех иначе и защо питаш тук щом сестра ти има опит?

2.   #1, да и аз според това, което чета Германия е може би най-добрия вариант, но за съжаление не знам немски. Иначе, сестра ми завърши в Швеция за година и половина някъде (може би и по-малко) и питам тук, защото тя не е учила в Англия и няма информация от първа ръка. Ще разгледам какви са условията в останалите държави от UK, не само в Англия.

3.   Коментар 1, от къде го измисли това че не дават заеми на българи и румънци? ! Авторе, това е абсолютна ЛЪЖА, чети в интернет и ще видиш, че няма никакви проблеми със заемите. Не съм сигурна как стои въпроса с магистратурите, но за бакалавър СЪС СИГУРНОСТ можеш да теглиш заем. Много зависи от университета и специалността дали ще можеш да се издържаш сам, защото университетите от топ 10-20 ще те спукат от учене! Щом имаш финансови затруднения, избягвай Лондон. Там квартирите са не двойно, а тройно по-скъпи. Дори в другите големи градове като Манчестър, Бирмингам живота е в пъти по-евтин в сравнение с Лондон. Успех!

4.   И аз мога да ти дам информация само за Германия. Работодателите са длъжни да ти осигурят работа, ако искаш да работиш и да си студент едновременно. Заплатата, която ще получиш за начало че е около 9 евро на час. Мисля, че закона ограничаваше студентите до 20 работни часа седмично и не може да се надвишават. Квартирите са скъпички трудно ще намериш под 300 евро. Можеш на общежитие, но не знам как стоят там нещата. Таксите за университетите на повечето места за под 150 евро на семестър. Това са административни разходи, а останалото е вече безплатно.
Ники

5.   Шотландия, Единбург със стипендия. :) Щом знаеш английски, ще ти бъде лесно да влезеш.

6.   Щом имаш желание и си здрав, има и начин! Например може да разнасяш пици, да си сервитьор или нещо друго от начало. Всяко начало е трудно, но важно е желанието и волята!

7.   Няма ли вече студентски заеми за Англия? По-рано правеха схеми, за да не ги връщат - прибираха си се в България. :))

8.   До номер 1,

Като студент (1-ви курс), който в момента учи в университет в Англия, мога да ти кажа че грешиш и за заемите, и за магистратурата.

1. Заеми дават, тъй като аз самият съм на такъв.

2. Магистратурата е 1 година, не 2.

Преди да заблуждаваш автора, направи малко проучване :)

9.   Напълно е възможно, стига да не те мързи! Още повече, че университетите в Англия се завършват доста по-лесно в сравнение с тези в Германия, Холандия, Франция и т. н. Според мен ще имаш доста свободно време и ще можеш да се издържаш с почасова работа.

10.   Много благодаря на всички за полезните отговори! #5, за каква стипендия по-точно става въпрос?

11.   Търсите ли за заем? вие сте на точното място за вашите решения заем точно тук! Global Finance Limited дават кредити на физически лица и фирми при ниска и достъпна лихвен процент от 2%. моля свържете се с нас чрез електронна поща чрез camilapedro93@gmail.com
Благодаря