Споделена история от Образование

Следване в Южна Корея
Здравейте!
Чудех се, чудех се та взех тук да пиша. Искам да уча в Южна Корея, 8 клас съм. Живея в малък град в Северозападна България. Искам да следвам медицина. Първо мислех да следвам в България, но се отказах гледайки как никой не уважава лекарите и прочие. Просто се отказах. Искам да кажа, че до тук оценките ми относно предметите (билогия и химия) са над 5, 50. Тази година ми е последна в ОУ и после отивам в гимназия
Имам фоста въпроси и искам компетентни хора да ми отговорят на тях. Като първо-езикът. Мога ли да го уча онлайн или трябва да отида в езикова? В някой град изучаава ли се, в кой?
Бях чела че може да не знаеш езика като кандидатсваш, стига английският да ти е на ниво.
Трябва ли да ходя по посолсва и т. н? Как да получа виза? Какви дукоменти ми трябват? Кой университет давва стипендии?
Мисля че като за начало това са достатъчно въпроси....
Извинявам се ако има допуснати правописни грешки!

Коментари

1.   Здравей! Аз също съм осми клас и искам да уча и живея в Южна Корея. Можеш да учиш езика онлайн, в Софийския университет има Кореистика. За другите неща не знам. :D

2.   Ех тези корейски сериали и к поп и т. н. Корейски онлайн трудно ще научиш. Иначе евентуално само в София може да разчиташ на някакви курсове по него. Медицината на български да я учиш, ще ти е трудна, пък на корейски направо не знам.
Но пък от друга страна, като ти е мечта, опитай, имаш време да се подготвиш. Успех:)

3.   Какво следване??? Ти си само 8-ми клас, а летиш в облаците.

4.   Коментари 2 и 3 са на хора, които явно никога в живота си не са имали амбиции. Ако бях обръщала внимание на такива, сигурно щях да продавам на някоя сергия в момента. :)
Ако ти се учи корейски сериозно - има курсове, но в София. Ще намериш и съботно-неделни към СУ (Софийски университет), те обаче са доста скъпи и си е инвестиция.
Отделно трябва да знаеш, че чужденците имат право да работят в Южна Корея до 7 г. Не съм се интересувала дали ако учиш там също имаш право на престой до 7 г., но като цяло политиката на държавата е да използва млада чуждестранна работна сила, да плаща добре, но след това да те изпратят по живо, по здраво. Освен ако нямаш намерение да си намериш съпруг/а с корейско гражданство, може след завършване да не успееш да се реализираш дългосрочно там.
Езикът не е чак толкова труден за изучаване, имам приятелка, която го научи на сравнително добро ниво за около година. В момента е омъжена за кореец и го владее отлично и писмено, и говоримо.
Не мисля, че е кой знае колко сложно да учиш желаната от теб специалност, включително на чужд език, но всеки изхожда от собствения си умствен багаж. :)
А колкото до коментара, че летиш в облаците - малко е странно желанието да учиш в Южна Корея, но човек трябва да има цел и колкото по-рано има цел в живота, толкова по-лесно ще я постигне.

5.   Виж блога на Яна Станчева - https://koreasurvivalguide.wordpress.com/

6.   Ти пък номер 4 не се прави че сега си нещо повече от продавачка на сергия. В тоя сайт понеже е анонимно всички изведнъж станахте много образовани, богати и красиви ама действително какви сте...

7.   Аз съм 12 клас и също искам да уча и живея там. Има пълна стипендия за бакалавър отпусната от посолството. Само че за нея ти трябва цялата диплома за средно образование. А иначе може да провериш университетите в Корея, които те интересуват, какви критерии имат към чуждестранните студенти. Една моя позната ще кандидатства нещо свързано с медицина, но каза, че изискват много висок дипломен успех, а и ако не отпускат стипендии, имай предвид, че е доста скъпо там. Иначе това което си учила до 8 клас по Биология и Химия е лесно като материал. Бих те посъветвала да видиш как се справяш с тези предмети по нататък и ако все още си сигурна, че искаш да следваш медицина и че интересът ти към Корея не е само заради готините оппа и к-попа ( защото аз като бях 8-ми клас, беше главно заради това :D) тогава наистина си заслужава да следваш мечтата си. Корейският е на пръв поглед по-лесен от китайския и японския, но граматиката му е ужасна. Най-качествено бих казала, че ще го научиш в София. Извинявай ако има правописни грешки, но пиша от телефона. ^^ Ако искаш повече информация за пълната стипендия, може да посетиш сайта на корейското посолство. ^^

8.   Неграмотните и в България не струват. Преди " дукоментите", трябва да се ограмотиш. Извинението не те оправдава, а показва, че не искаш да се поправиш. За осмокласник, това е недопустимо.

9.   Номер 6, ако сайтът не беше анонимен, с удоволствие щях да ти се представя, за да видиш, че наистина съм и красива, и образована, само богата не съм все още, а по-скоро средна класа, но животът все още е пред мен и има време и за това. :))
И, да, имаше реална възможност да продавам на сергия, защото нямах пари и обмислях да прекъсна следването си, но устисках, напук на хора с мислене като 2 и 3, според които нямало да се справя, нямало смисъл... в момента едната от тях е касиерка в кабелна телевизия в малкия град, от който идвам, а другата продава на сергия през лятото.

Човек трябва да си поставя високи цели, за да постигне нещо изобщо. Ти явно не си си поставил/а цели, нищо не си постигнала, но в крайна сметка не може всички да са лекари, архитекти, адвокати, пилоти и пр., трябва да има и сервитьори, продавачи, чистачи... :)

Номер 4

10.   "Имам фоста въпроси и искам компетентни хора да ми отговорят на тях. "
Много искаш. В този сайт няма компетентни хора, които да. ти дадат информация, дори и да имаше никой няма да ти каже безплатно.
Не знам как ще живееш в ЮК при положение, че не можеш сама да си набавиш нужната информация.. А замисляла ли си се въобще, че навсякъде в Азия има университети, които предлагат програми на английски език??? А въобще. потърси ли в интернет? Потърси на английски, със сигурност има повече информация. Пиши на някои университет, там има компетентни хора, които да ти отговорят.

11.   Аз също съм в твоята ситуация и искам да уча медицина и искам да живея в Корея и съм шести клас но незнам как ще стане трябва страшно много упоритост и само над учебниците по английски корейски и биология просто незнам но щом ни е мечта трябва да се постараем и с нокти да се изкачим на върха това е моя съвет за мен теб и всички други в нашата ситуация дано да съм ти била полезна с нещо

12.   Можеш да учиш висше в Корея, но мисля, че трябва да се явиш първо на изпит за езика им. И аз се интересувам.

14.   Защо точно Южна Корея? Може би виждаш само хубавите неща в страната, но знаеш ли колко напрегнат е там живота, колко работят и колко самоубииства стават? Реалността там не е както в к-драмите, ако ги знаеш. Надявам се имаш представа и за тези неща, а и като чужденец ще ти е и по-трудно да се приобщиш. Но ако си амбицирана, имаш времето да научиш и езика и всичко нужно за да заминеш. Успех!