Споделена история от Образование

11-12 клас в Берлин
Здравейте, 11 клас съм. Тази годона като завърша ще заминавам за Берлин и ще живея там. Въпроса ми е дали някой е запознат за училище в Берлин, където да преподават на английски. Какво се изисква, за да се влезе и т. н :) Благодаря Ви предварително

Коментари

1.   Тяхната система на обучение е доста различна, няма 11 и 12 клас както в БГ.

2.   Първо, в Германия се учи на НЕМСКИ. Трябваше да си проучил това, вместо да чакаш някой друг да ти бърше носа.

Второ, нито знаеш как е тяхната образователна система, нито им знаеш езика. Тааа, защо да те пускат в немско училище? Дори не си им минал изпитите.

Ще имаш късмет ако те приемат в някой от университетите (след завършено средно образование, което там аз не виждам как ще стане).

3.   В Берлин и като цяло в Германия НЯМА училища, в които да се преподава само на английски език. След 11 клас НЯМА да те приемат в никое училище,дори и да знаеш немски, което впрочем много се съмнявам. Дори и да си учил/а немски той няма нищо общо с немския, който се говори в Германия. След 12/13 клас (зависи в кой Бундесланд си ) трябва да държиш държавен изпит както в България- Allgemeine Abitur. Но без перфектен немски, два чужди езика - английски и още един, например френски, без да си назубрил целия материал от последните 4 години няма как да издържиш. Ще трябва да се информираш на място в напр. Arbeitsamt или някое училище (FOS, BOS, Gymnasium etc.) и да попиташ какви курсове по немски ще трябва да посещаваш и дали след това имаш възможност да се запишеш - в BOS, FOS etc. се влиза с успешна диплома от MS, RS, Gymnasium. която ти НЯМАШ. Тоест няма да те приемат. Единствените училища в които се изучава усилено английски са Sprachschule, но без немски няма да те приемат, а и дипломата ти от това училище няма да ти помогне за абсолютно нищо.
Обобщено: НЯМАШ ШАНСОВЕ.
И следващия път си отвори гугъл и потърси инфо самостоятелно, вместо да чакаш на готово.
По -добре завърши в България 12 клас и след това се премести - тук няма да завършиш, или ако успееш ще си на 45 когато си вземеш цойгнис-а.

4.   Благодаря Ви много. Ще завърша тук и тогава ще се пробвам в някои от университетите. Информация в интернет търсих, но явно не на правилното място.
Авторката