Споделена история от Образование

Фармацевт-късно ли е?
Здравейте виртуални приятели.
Пише ви едно 25 годишно момиче, което все още не се е отказало от мечтата си - да стане фармацевт. Преди 5 години имах възможността да кандидатствам по тази специалност, но избрах да играя "на сигурно", тъй като бях приета на предварителен изпит от друг университет.. Специалността, която избрах да запиша е свързана с фармацията, може би и затова се подведох, че реализацията ще е поне на 90%... За съжаление, тези които нямат роднина/близък човек в дадено предприятие не им се дава шанс, дори пробен- за някои хора може би това е прекалено банално изречение ( и за мен беше), но за съжаление се сблъсках с тази действителност.
Искам да попитам има ли тук фармацевти, които са решили да сбъднат тази своя мечта след 25 годишна възраст?
По закон нямам право да запиша висше образование държавна поръчка, защото вече имам такова.. Единственият вариант е да запиша фармация-платено обучение, което ще ми струва около 35 хиляди за петте години обучение. Другият вариант е за пом. фармацевт /платено обучение отново/, което ще струва около 13 хил. лв. Тъй като нямам тези средства, ще се наложи да изтегля студентски кредит, който ще е по-лесно да изплатя ако е за обучението за помощник-фармацевт.
Мит ли е, че пом. фармацевтите постепенно ще изчезнат от аптеките и ще се назначават само магистри?
Моля за съвет помощник-фармацевтите, да рискувам ли с този кредит или да следвам мечтата си?

Коментари

1.   За фармация не знам, но аз завърших МИО на 37 години. Никога не е късно! Е, не е същото, като да си на 18-19, но е осъществимо!

2.   Искам от мене да запомниш следното: за учене възрастови граници няма! Човек ако има желание, късно няма! И никога и никъде не се оплаквай за първото си висше!!!

Съветвам те магистър-фармацевт! Провери отново дали не можеш да се запишеш държавна поръчка. Най-вероятно предишното ти образование е бакалавър, а сега ще учиш за магистър.

Евентуално поразпитай наоколо и за спонсор.

И никога и никъде не се оплаквай за първото си висше. Като завършиш фармация ще си сред малкото хора с ДВЕ ВИСШИ!!!
А тогава и цената ще бъде по-висока!

И последното на 25 години човек е много, много млад. Животът е пред тебе!

Успех!!!

3.   Според мен категорично не трябва да кандидатстваш за помощник-фармацевт, особено ако теглиш кредит за това. Безумно е, а и обучението ти няма да струва 35к, а поне 70к след всички лихви и такси на банката. Първо, трудно някой ще ти отпусне подобна сума, и второ - ще я изплащаш кажи-речи цял живот.

4.   Тук искам да попитам - при завършен Бакалавър може ли да се кандидатства и да се учи за тори Бакалавър?

5.   Никак не е късно! Учи и смело напред :) Животът е пред теб (нас). До старостта ни има още 2 пъти по 25! Още не си на половината :) УСПЕХ!

момиче на 21 :)

6.   Някой знае ли какво е заплащането за помощник фармацевтите в големите градове?