Споделена история от Образование

Искам да стана учител, но ме спират заплатите
Здравейте! Още от малък това си ми е мечта и аз да застана пред класа и да преподавам урок. Става въпрос за английска филология или информатика и ИТ. Само че тези заплати... То си е смешно направо. Браво, че най-после се сетиха да ги вдигнат, но пак си остават крайно недостатъчни. Кажете ми какво да правя - да следвам мечтите си или да търся не толкова приятна (за мен) работа, но пък в края на месеца да не съжалявам?

Друг вариант е ИТ сферата, но при нея се иска добри математически познания (забележете, че не казвам да си добър по математика, а да имаш добри познания и математическо мислене), а при мен това липсва. Е, не че липсва, но не е на много добро ниво. Ходя на уроци по математика, но това не помага особено. Опитвам се, интересувам се от математиката, но не става. Просто не ме бива в тази област. Иначе аз харесвам ИТ сферата. От малък си харесвам компютрите и нямам предвид да цъкам игрички по цял ден, а се интересувам от самите компютри - хардуер, софтуер, периферия, смартфони, таблети, операционни системи и др. Като цяло мога да се похваля с добра компютърна грамотност. Просто като някой приятел има проблем с компютъра и ми се обади аз веднага се сещам какво да правя. В училище вече ме знаят, че се интересувам от тази област и ме търсят като има проблем с компютрите. Е, не винаги се справям с проблема, но все пак не съм специалист и никога не съм твърдял, че съм такъв.

Наистина ще съм много благодарен, ако някой ме ориентира, защото вече съм 11-ти клас и е време да се ориентирам и да се подготвям за ДЗИ-то

Коментари

1.   ами от едната страна е по-добре да учиш компютрите, защото заплащането е по-добро и по-малко се хабят нерви. Да си учител не е толкова лесно, а заплатите са направо трагични. Носиш отговорност за всичко, късат ти нервите там, постоянно си в напрежение и така. То и аз се замислям дали да не стана учителка, защото се замислям, че сега все повече се търсят учители, обаче ме спира това, че е много натоварено и парите са малко. Виждам как стоят нещата, защото майка ми е учителка, постоянно проблеми, ниски заплати, пътуване и т. н и затова се чудя заслужава ли си. Щом си добър с ИТ, запиши това, но ако другото ти е наистина мечта- следвай я, няма лошо. Въпроса е да го правиш с желание и да ти харесва.

2.   За съжаление това е положението!
Аз също съм си милил за такава професия но нещата са толкова демотивиращи че няма как "да се хвана на хорото". Имам двама приятели които са учители, какви истории ми разправят.... То не е само заплатите. Няма никакво уважение в днешните деца. Правят учителите луди! Даваш всичко от себеси, а те ти се подигравят и те правят на ненормален!

3.   С английска филология може да си работиш частно и да печелиш добре, а щом си плашат ще искат да научат нещата.

4.   Много зависи и какъв учител си, както и дали си добър. Можеш да съчетаеш преподаването в училище с частни уроци - добри доходи се изкарват, и то не само на ученици, ами и на кандидат-студенти примерно. Има много такива учители и печелят доста добре! Важното е да ти се отдава!

5.   Благодаря ви. Със сигурност, ако в бъдеще стана учител, ще водя и частни уроци. Мислил съм за това, ама ще видим, нека първо да стана :).

6.   Следвай мечтите си, а и заплатите се качват непрекъснато - има и частни училища, има и възможност да печелиш с частни уроци и така нататък. Никога не плувай с потока и не прави компромиси със своите мечти

7.   То само заплатите да са проблемът...