Споделена история от Образование

Трябва ми съвет
Накратко за мен:
на 24 съм, 4-ти курс студент, смятам да запиша магистър по статистика във ФМИ.
Английски - ниво С1
Немски - ниво В2 (изпита ще покаже)
Опитвам се да вляза в СофтУни, за да имам по-добри шансове за работа чрез програмиране.

Няма да лъжа, под стрес съм. Не е обаче заради многото учебен материал.

Изпитвам страх от бъдещето. Имам ли основание да се безпокоя за бъдещата си професия? Мои приятели вече работят, а аз се ориентирах към тази магистратура и допълнително обучение именно с цел приложимост (и научни интереси, естествено).

Все пак, чувствам постоянно несигурност, чудя се дали ще имам работа. Не е ли ненормално човек на 24 да се чуди вече дали ще му стигне пенсията (когато дойде моментът)?

Мисля, все пак, статистиката и програмирането са си доста приложими (и търсени), а и не е като да не владея езици.

Наистина ли ими основание да ме шубе или това е продукт на параноя?

И моля, без отговори от рода на "Ми то в България всичко е така, скапана държава, бегай в Германия". Знам какво е тук, живеем все пак на едно и също място, такива коментари не ми отговарят на въпроса.

Коментари

1.   Статистиката е супер специалост, много тежка обаче. Има голяма реализация - не се притеснявай тук и не само в НСИ, а в Европейските институции, но и във всяка маркетингова агенция имат нужда от хора като теб.
Софтуни е ОК, но не е университет. Ако мислиш, че нещо ще ти помогне - давай, но според мен е по-добре да търсиш реализация с истинската си професия - кандидатствай във всички консултантски фирми, чуждестранни компании доста има у нас, които изследват пазарите, включително кандидатствай в IT сектора - няма нужда само от програмисти. Спокойно - статистиците винаги ще са нужни и без хляб няма да останеш, а с езиковите си способности статистика можеш да работиш във всяка голяма чуждестранна компания. Немският на ниво B2 е достатачен и не се занимавай повече - важен ти е английски да си добър в това, което правиш, а допълнителна квалификация е ОК, но нека не е заради трупане на голи дипломи, а трябва да почваш вече да правиш практика по своята си специалност

2.   Благодаря за отговора.

Да, статистиката наистина е страхотна, аз най-много харесах математическите ѝ основи. Приложната част се учи лесно, а и съм я упражнявал. Сега наваксвам с фундаменталната ѝ част. Не е тежка ако имаш мотивация, но Боже мили - материалът наистина не е малко.