Споделена история от Образование

Политология?
Здравейте приятели, искам съвет. Мъж на 21 години съм и се чудя дали да уча висше образование - специалност политология. Влече ме политиката и искам с това да се занимавам, едва ли ще стана депутат, но мога да съм политически коментатор. Идвам от бедно семейство и малък град, нямам връзки или пари. Според вас има ли перспектива в политологията или ще е загуба на време? При положение, че съм добър в това. Не искам да запиша висше само заради дипломата. И въобще има ли добро бъдеще за един млад човек на когото политиката му е страст и иска с това да се занимава? Как мога да сбъдна тази моя мечта?
Благодаря за отделеното време.

Коментари

1.   Преди всичко трябва да решиш къде искаш да я учиш тази Политология, в кой университет. Миналата година се дипломирах и специалността ми е именно Политология. Политически коментатор не е никак лошо като идея, но не знам по какъв начин би успял да се реализираш. Изобщо реализацията в тази сфера е трудна, защото при нас политиката отдавна е корумпирана и повече връзките и парите движат нещата, отколкото реалните знания и умения, които са строго препоръчителни. След като чувстваш че си добър в това дай си шанс. В университета предимно ще учиш суха теория, а практиката като цяло отсъства или поне при мен беше така. Можеш да откриеш реализация в някое министерство или пък агенция, занимаваща се с подобни неща.

2.   (1) Висшето образование/ специалността и реализацията, в която и да е сфера, не само полотилогията, нямат почти нищо общо. Ако искаш да се занимаваш в политика/ политически коментари, още отсега търси самостоятелно каналите, по които да се реализираш сам. Чети, разпитвай, пробвай, чиракувай безплатно и дерзай, но нито за миг не се хващай на въдицата, че има като запишеш специалност политология следва някаква логическа връзка с това как можеш да се реализираш в тази сфера.

(2) Като завършил политология в СУ, ти препоръчвам да запишеш тази специалност. Макар, че сама по себе си е почти безполезна, ще ти носи някакъв престиж и легитимност, като диплома. И въобще, без висше образование, трудно някой би те взел насериозно, докато пробиваш, така че ако трябва да кибичиш и плащаш грешни пари за висше образование, поне да носи името на сферта, към която си се насочил. Самото следване по тази специалност е леко, ще имаш време да се занимаваш със смислени неща, никой няма да те тормози със заверки, тежки изпити и др. А малкото време, което ще трябва да отделиш, за да се подготвяш е приятно - обучението по политология в СУ е нещо средно между литература и философия, и макар безполезно от гледна точка на разбирането и практикуването на политиката, поне е приятно.